eReport.sk
Monika Jankovská po prepustení z trenčianskej nemocnice pre obvinených v máji 2021.
Jankovská po prepustení z trenčianskej nemocnice pre obvinených v máji 2021. Foto: tasr

Ústavný súd rozhodol: Bolo porušené základné právo Jankovskej na osobnú slobodu!


V rámci svojich vyjadrení bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská (nom. Smer-SD) obvinila orgány činné v trestnom konaní z toho, že sa jej pri výsluchoch vyhrážali, že ak neudá určitých ľudí, pôjdu po jej deťoch.

„Uznesením Krajského súdu v Trnave z 15. marca 2021 bolo porušené základné právo sťažovateľky na osobnú slobodu podľa čl. 17 ods. 1, 2 a 5 Ústavy Slovenskej republiky a právo na slobodu podľa čl. 5 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd,“ píše sa v náleze Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR).

Krajský súd musí Jankovskej nahradiť trovy konania

Krajský súd je naviac povinný nahradiť sťažovateľke Monike Jankovskej trovy konania vo výške 460,90 eura.

Zároveň ÚS SR zrušil marcové uznesenie KS v Trnave, ktorý zobral v kauze Fatima Jankovskú do väzby. „ÚS konštatoval, že rozhodnutie KS v Trnave je nezákonné a porušuje jej základné práva z toho dôvodu, že dôvody kolúznej väzby tak, ako boli konštatované, nie sú postavené na konkrétnych, zrozumiteľných a vnútorne konzistentných argumentoch, a teda nie je možné toto rozhodnutie preskúmať, je arbitrárne a rovnako dôvody väzby sú čisto všeobecné. Zároveň ÚS aj konštatoval, že takéto odôvodnenie a takéto rozhodnutie je ústavne neakceptovateľné,“ vysvetlil podľa TASR obhajca Peter Erdős, ktorému nález ÚS SR zo 14. októbra doručili v stredu (27. 10.).

Advokát: Ministerka v tejto veci dovolanie nepodala

Ako povedal, tieto skutočnosti zdôraznil aj po tom, ako rozhodol KS v Trnave. „Zároveň sme sa aj obrátili v zmysle Trestného poriadku s podnetom na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú, ktorá je oprávnená v prípade, ak rozhodnutím o väzbe bol porušený Trestný poriadok, podať dovolanie. Ministerka v tejto veci dovolanie nepodala vzhľadom na to, že podľa jej názoru Trestný poriadok v tejto veci porušený nebol. Dnes máme napísané ÚS SR, že Trestný poriadok bol porušený,“ zdôraznil advokát.

Advokát Moniky Jankovskej Peter Erdös po skončení zasadnutia na Krajskom súde v Trnave 15. marca 2021. – Foto: tasr

V kauze Fatima bude rozhodovať Okresný súd (OS) Trnava. Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja Janíčka, je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Chcela to vyriešiť fatálnym spôsobom

Po rozhodnutí o ukončení väzobného stíhania viacerých nominantov bývalej vlády ide o ďalšie rozhodnutie, ktoré môže poukazovať na rozporné konanie niektorých orgánov činných v trestnom konaní.

Jankovská sa stala mediálne známou práve v súvislosti s dlhým väzobným stíhaním, ktorému musela čeliť a ktorého výsledkom majú byť viaceré zdravotné problémy, hlavne psychického charakteru.

Bývalá štátna tajomníčka sa dokonca nedávno pre médiá vyjadrila, že sa chcela zabiť podobne ako Milan Lučanský (bývalý policajný prezident), aby mala jej rodina pokoj. Ústavný súd sa svojim rozhodnutím vyjadril v neprospech rozhodnutia krajského súdu v Trnave.

Viac z domácej politiky:

  1. Poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021.
  2. Robert Kaliňák na snímke z videa.
  3. Monika Jankovská po prepustení z trenčianskej nemocnice pre obvinených v máji 2021.

Ide teda o ďalší právny konflikt medzi rôznymi súdnymi inštanciami, čo sa na Slovensku v posledných mesiacoch už stáva bežnou praxou. Otázne však je, či to nie je ďalšia rana pre dôveryhodnosť súdov v očiach občanov Slovenskej republiky.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný súd rozhodol: Bolo porušené základné právo Jankovskej na osobnú slobodu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: