eReport.sk
Pomáhal mu hlavne Čentéš
Poverený minister spravodlivosti SR Viliam Karas. Foto: tasr

Smrť v Leopoldove! Samovražda? Minister Karas: Budem žiadať dôsledné vyšetrenie

Minister spravodlivosti Viliam Karas žiada vyšetrenie smrti obvineného v leopoldovskej väznici. Ten si siahol na život po zadržaní v rámci prípadu pašovania drog do väzenských priestorov. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ilustračné foto
  2. Nôž zverejnený políciu pri informácii o vražde dievčaťa v Krompachoch.

„Život každého človeka, a to aj obvineného alebo odsúdeného, má hodnotu, ktorú treba za každých okolností chrániť. Budem preto žiadať dôsledné vyšetrenie všetkých okolností tohto úmrtia,“ povedal Karas. Dodal, že dôveruje orgánom činným v trestnom konaní a ich nezávislému vyšetrovaniu.

Na preverenie postupov bude dohliadať štátny tajomník

„V rámci mojich kompetencií budem o tejto téme podrobne hovoriť s vedením zboru a pýtať sa na nastavenie interných pravidiel, ktoré by mali takýmto tragédiám predchádzať,“ uviedol Karas. Na preverenie postupov bude dohliadať štátny tajomník Peter Sepeši.

Minister spravodlivosti bude klásť dôraz na opatrenia proti pašovaniu drog, ale aj iných vecí do väzení. Oceňuje výkon polície i zboru pri odhalení konkrétnej trestnej činnosti v Leopoldove. Zároveň očakáva, že vo všetkých ústavoch budú prijaté preventívne opatrenia na identifikovanie a elimináciu podobných bezpečnostných rizík.

Správa od polície úmrtie nespomína

Podľa správy z pondelka (17.10.), v ktorej sa však úmrtie nespomína, z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi obvinila polícia päť osôb. Súvisí to so štvrtkovou (13. 10.) akciou na odhalenie prieniku zakázaných látok do leopoldovskej väznice. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Výsledkom spoločnej akcie bolo vo štvrtok šesť zadržaných osôb a zaistené látky, ktoré vyhodnocujú kriminalistickí experti,

informovala o tom krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Išlo o spoločnú akciu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave a Zboru väzenskej a justičnej stráže. „Prostredníctvom operatívnej činnosti boli zachytené informácie z podozrenia z drogovej trestnej činnosti. Podozrenia smerovali nielen k odsúdeným osobám, ale aj k civilným zamestnancom dodávateľov, ktorí pôsobia v areáli ústavu. Výsledkom spoločnej akcie bolo vo štvrtok šesť zadržaných osôb a zaistené látky, ktoré vyhodnocujú kriminalistickí experti,“ uviedla hovorkyňa.

FOTO Drogy z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove

GALÉRIA – Foto: tasr

Experti vyhodnotili časť látok, ktoré policajti zaistili na základe vydaných príkazov na prehliadky v priestoroch ústavu a aj mimo neho. Do väznice bolo cez obvinených distribuované väčšie množstvo tabliet s účinnou látkou diazpam, oxazepan, naloxón, buprenorfín, ktorých držanie je v zmysle zákona zakázané.

Obvineným horí 10 až 15 rokov

„Z drogovej trestnej činnosti sú obvinené dve osoby z vonkajšieho prostredia. Ide o 40-ročného muža a 65-ročnú ženu, oboch z Piešťan. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie aj trom odsúdeným osobám, mužom vo veku 41, 29 a 34 rokov, ktorí si trest odpykávajú v ústave na výkon trestu v Leopoldove,“ doplnila Linkešová.

Vyšetrovateľ spolu s rozhodnutím o obvinení osôb predložil prokurátorovi aj návrh, aby boli všetky osoby stíhané väzobne. Súd o väzbe obvinených rozhodoval aj v pondelok. Na základe príkazu súdu boli obvinené osoby eskortované do výkonu väzby. V zmysle zákona im hrozí za distribúciu a prechovávanie drog trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smrť v Leopoldove! Samovražda? Minister Karas: Budem žiadať dôsledné vyšetrenie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti