V piatok 1. septembra odštartovala v Trnave hasičská súťaž Firefighter Combat Challenge Slovakia. Išlo o vôbec prvé podujatie tohto druhu na Slovensku, kde si mohli hasiči zo Slovenska, Českej republiky, Rumunska, Maďarska, Rakúska a Poľska zmerať sily pri fyzicky náročných disciplínach.
Aktivity vychádzali z amerického konceptu a každý súťažiaci ich musel absolvovať v kompletnom zásahovom odeve s autonómnymi dýchacími prístrojmi. Úlohy pre 85 prihlásených mužov a žien z radov profesionálnych aj dobrovoľných hasičov reflektujú skutočné podmienky pri zásahovej činnosti, vrátane vyťahovania bremena, rozbíjania dverí, behu s hadicou, výbeh po schodoch či evakuácie zranenej osoby.
Trh presunuli
Priestorovo náročné podujatie sa konalo priamo v srdci Trnavy, na Trojičnom námestí. Jednotlivé disciplíny vyžadovali dočasnú stavbu trojposchodovej oceľovej konštrukcie priamo pred budovou divadla a s montážou pomáhali aj ťažké stroje. Vzhľadom na vyhradený priestor od mestskej veže po Pracháreň došlo k dočasnému presunutiu trhoviska bližšie k budove pošty. Toto rozhodnutie však zásadne skomplikovalo pohyb chodcov v centre mesta, ktoré sa v sobotu pri dvoch súbežných podujatiach rýchlo naplnilo.
Foto: priestor vyhradený pre chodcov, zdroj: autor
Hasičskú súťaž museli ľudia obchádzať divokým spôsobom aj cez malý kruhový objazd na konci Štefánikovej ulice, a to za plnej premávky. Samotné koridory boli navyše pomerne úzke a striedali sa v nich diváci s prechádzajúcimi. Pozorovatelia pre nedostatok priestoru preto využili aj priľahlý kvetinový záhon. „Cez hlasnú hudbu som mala problém počuť predajcu. Nepáči sa mi, to. Myslím si, že to narúša atmosféru trhu,“ reagovala návštevníčka.
Dvojaký meter
Zásadné komplikácie a obmedzenia v pešej zóne sú v priamom protiklade s radničnou filozofiou uprednostňovania chodcov, na ktorú doplatili dve predchádzajúce podujatia – Rally Radosti a Trnavských 100 km. Organizátori charitatívnej akcie Rally Radosti obviňujú mesto zo selektívnej diskriminácie. „V rámci rozhovorov s pánom Krajčom a zástupcami Mestského úradu mi ale bolo oznámené, že mesto má zámer vytlačiť „autíčkarské“ akcie mimo centra. Preto nám nemá byť schválené organizovanie akcie v samotnom srdci Trnavy, na Trojičnom námestí,“ píše predseda OZ Rally Radosti Peter Jakabovič v otvorenom liste primátorovi Trnavy.
Napriek tomu, že podujatie Rally Radosti má predovšetkým charitatívny rozmer s ambíciou pomáhať chorým deťom, mesto vjazd vozidiel na Trojičné námestie nakoniec nepovolilo. „Mesto pripravuje zmenu režimu peších zón tak, aby sa v nich auto vyskytlo len v nevyhnutnom prípade. Je kontraproduktívne na jednej strane pešiu zónu regulovať a na druhej púšťať desiatky áut na hlavné námestie, pričom mesto má naozaj veľké množstvo alternatív, kde by sa mohlo podujatie konať,“ vysvetlila pre Trnavské rádio vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou, Zuzana Hrinková Siebenstichová.
Foto: na stavbu „schodiska“ museli použiť ťažkú techniku, zdroj: redakcia
Politické prestrelky
Odmietavý postoj radnice si vypočuli aj organizátori Trnavských 100 km. Podujatie s viac než 25-ročnou históriou nakoniec zachránila dohoda s vlastníkmi súkromných pozemkov v blízkosti Trojičného námestia pred Domom Kultúry. Celý proces však sprevádzala napätá atmosféra s reakciami zo strany opozičných poslancov. „Tento typ podujatia dokonca podporuje podnikateľov v centre. Každý, kto príde, môže si tam sadnúť do blízkych kaviarní, či reštaurácií a podnikatelia majú zisk. Oproti tomu mesto v minulosti povolilo Food truck fest. To, že tam niekoľko dní hučali generátory a miestnym podnikateľom unikal zisk, to už nikomu nevadilo? To nebola narušená bezpečnosť peších?“ vysvetľoval na tlačovej konferencii poslanec R. Mráz.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hasičská súťaž áno, veterány a Rally Radosti už nie. Trnava má dvojaký meter