eReport.sk
ilustračná foto pixabay.com
ilustračná foto pixabay.com

Bezdomovec pod vlastnou strechou


Bez povšimnutia médií sa objavila nová európska smernica EPBD IV, ktorú schválila Európska komisia a Európsky parlament vlani v apríli. Teraz plynie dvojročná lehota na jej implementáciu do zákonov a práv národných štátov. 

Podľa tejto smernice musia byť do  roku 2050 všetky domy bezemisné. Kameň úrazu spočíva v retroaktivite smernice na všetky existujúce budovy. Teda aj na budovy z minulého storočia, z doby 1. republiky a dokonca aj z dôb Rakúsko-Uhorska v mestách aj na vidieku. Smernica sa dotkne aj chalúp a chát, ak v nich človek býva trvalo alebo dlhšie počas roka a majú výmeru vyššiu ako 50 štvorcových metrov. Dlhšie je podľa smernice 120 dní. 

Čo to znamená v praxi 

Ak jazdíte na chatu alebo na chalupu iba cez víkendy, vychádza to na 104 dní v roku, ak si k tomu pridáte napríklad vianočné a novoročné  sviatky v trvaní 10  dní a dva tri týždne počas letných prázdnin, kvótu 120 dní hravo prekročíte a začne sa na vás vzťahovať smernica EPDB IV. A ak chalupu obývajú vaši rodičia, či starí rodičia, aj keď má pre vás objekt charakter rekreačného zariadenia, smernici neuniknete. 

Energetický štítok budov 

Väčšina chalúp a rodinných domov bola postavená v čase, keď o green deale ešte nikto ani nechyroval. Takže tieto stavby automaticky spadajú do kategórie G – teda mimoriadne neúsporných budov. Ich prestavba na bezemisné stavby sa bude rádovo pohybovať v desiatkach tisícoch eur. Predpoklad je, že na tento účel budú vyčlenené dotácie, ktoré však nepokryjú celý projekt a mnoho ľudí na ne nedosiahne, lebo nebudú mať financie na vypracovanie projektu a na spracovanie žiadosti. O hypotekárnom úvere už ani nehovoriac. Starším ľuďom, žijúcim na dedine v rodinných domoch a v chalupách už pre ich vek a pre nízke dôchodky žiadna banka hypotéku neposkytne. 

Takže starí ľudia budú šťastní. Šťastní preto, lebo nebudú mať starosti a strach ako splatiť hypotéku na prestavbu 90 rokov starého domu, ani sa nebudú musieť obávať, že pre chudobu alebo starobu budú musieť nehnuteľnosť predať pod cenou. Pretože smernica EPDB IV zakazuje aj predaj a prenájom bytov a budov, ktoré nebudú mať certifikát energetickej nenáročnosti stavby. A vraj takéto domy ani nebude možné dediť. 

Kto na tom zarobí

Len tí najbohatší, elity, korporácie, prípadne nadnárodné fondy. Títo budú mať financie na skupovanie „neekologických“ nehnuteľností za bagateľ a ich prestavbu na bezemisné. Dobrý spôsob, ako ľudí ožobráčiť, čo poviete?

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezdomovec pod vlastnou strechou

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre