eReport.sk
pixabay.com

Duševné zdravie – keď rozhovor doma nemusí stačiť


Tretí januárový pondelok je označovaný ako najdepresívnejší deň v roku. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Často ho však všetci zanedbávame. My dospelí  aj deti a dospievajúci, ktorí často ešte citlivejšie vnímajú svet okolo seba. Čo deti a dospievajúcich trápi a kde v Trnave je možné nájsť odbornú pomoc?  

Najčastejšie problémy z pohľadu psychológov

Problémy detí sú rôzne. Niektoré súvisia s vývinom a špecifickými obdobiami, napr. zhoršená adaptácia na školu v prvom ročníku, či zhoršenie prospechu pri prechode na druhý stupeň. „Sú problémy, ktoré sú univerzálne a súvisia s frustráciou, nenaplnením základných ľudských potrieb – deti túžia byť v kolektíve prijímané, mať tam svoje bezpečné miesto, blízku osobu, cítiť sa akceptované. Tieto témy sa vyskytujú naprieč všetkými triedami v škole – len spôsob reagovania na ne je v rôznom veku odlišný,“ hovorí psychologička Gabriela Ruttmarová. 

Foto: pixabay.com

Je dôležité, aby rodičia svoje deti poznali a všímali si ich správanie

“Ak pozorujú zmeny v správaní, registrovať ich, zaujímať sa o to, čoho dôsledkom môže byť toto zmenené správanie. Je normálne, že sa veci menia, správanie detí sa vyvíja. Je dobré všímať si ho, snažiť sa mu porozumieť aj v kontexte vývinového rámca a udalostí, ktorým je dieťa vystavené,“ dopĺňa Ruttmarová.  Zároveň je dobré dávať deťom priestor hovoriť o tom, čo prežívajú. 

Najčastejšie sa na linkách pomoci a aj v krízových službách stretávame s témou osamelosti(14%). Sú osamelí aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi. Často nám mladí ľudia hovoria, že sa cítia osamelo, neviditeľne, nevypočutí a pod obrovským tlakom. Ten tlak je spojený s výkonom, ktorý musia podávať vlastne všade. Vo vzťahu k rodičom, aby nesklamali, nezlyhali a naplnili ich očakávania. V škole, kde musia podať akademický výkon. V partnerských vzťahoch, kde sa tiež obávajú byť takí, akí sú zo strachu, že nebudú pre partnera dostatoční, aj v rovesníckych vzťahoch. Dnešní mladí ľudia musia byť pre partiu rovesníkov relevantní, aby ich prijali. 

Ak sa vymykáte, prináša to so sebou rôzne riziká – šikanovanie, vylúčenie zo skupiny, duševné ťažkosti, pocit bezvýznamnosti a nízke sebavedomie.“ hovorí psychológ a zakladateľ projektu internetovej poradne pre mladých IPčko.sk Marek Madro. Podľa neho sú mladí ľudia z hľadiska vývinovej psychológie v náročnom životnom období, sprevádzanom mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu až fatálnemu riešeniu.  

Pomoc na školách

Odborná pomoc je dostupná aj priamo v školských zariadeniach. „Všetky základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta majú školských psychológov. Postupne pracujeme aj na formovaní školských podporných tímov,“ povedala Veronika Majtánová, vedúca úseku komunikácie a hovorkyňa mesta Trnava. Vymedzenie práce školského psychológa definuje zákon. Poskytuje odbornú pomoc a poradenstvo deťom, rodičom aj pedagogickým zamestnancom. Trnavská župa je zriaďovateľom stredných škôl v kraji. V súčasnosti v týchto inštitúciách pracuje 17 psychológov. „Nakoľko tému duševného zdravia považujeme za veľmi dôležitú, nadviazali sme v tomto školskom roku spoluprácu s odborníkmi z občianskeho združenia IPčko. Cieľom je vyškoliť pracovníkov stredných škôl, predovšetkým školských psychológov v oblasti krízovej intervencie, aby vedeli pohotovo a čo najsprávnejšie reagovať na vzniknuté krízové situácie v školskom prostredí,“ povedala Natália Petkáčová, riaditeľka odboru komunikácie Úradu TTSK. 

Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Trnave 

Naše poradenské zariadenie je štátne, vykonáva odbornú činnosť, ktorou je poradenská, psychologická, špeciálno-pedagogická a sociálno-pedagogická činnosť zameraná na optimalizáciu výchovného, vzdelávacieho, psychického, sociálneho a kariérového vývinu detí. Poskytujeme odborné služby aj deťom s rôznymi problémami v učení a v správaní. Deťom s poruchami učenia, deťom ktoré sa ťažko sústredia alebo nestačia bežnému tempu v škole, nedokážu samostatne pracovať, majú problémy v niektorých predmetoch, sú hyperaktívne alebo naopak majú zníženú aktivitu,“ hovorí riaditeľka Andrea Mršťáková. 

Foto: pixabay.com

Poskytujú stimulačné programy pre deti s odloženou školskou dochádzkou, terapeutické a reedukačné cvičenia. Nájdete tu činnosti z oblasti prevencie sociálno-patologických javov aj špeciálne preventívne programy zamerané na vzťahy v triede, nástrahy internetu, sebaponímanie – body image a poruchy príjmu potravy, reagovanie na náročné situácie v škole a iné. Na návštevu tohto zariadenia nie je potrebné odporúčanie od lekára či školy. V prípade záujmu sa klienti môžu objednať prostredníctvom online formulára, e-mailom, telefonicky alebo osobne. Nakoľko ide o školské zariadenie, klienti sú vo veku od troch rokov do ukončenia vysokej školy. Všetky poskytované činnosti sú pre klienta bezplatné.

FLEK Klub

FLEK klub je nový koncept neformálnej psychologickej pomoci pre mladých ľudí. Je projektom občianskeho združenia IPčko. V Trnave na Jeruzalemskej 38 sídli centrum krízovej intervencie Káčko Trnava. To poskytuje psychologickú pomoc anonymne, bezplatne a nonstop ľuďom všetkých vekových kategórií. Súčasťou Káčko Trnava je aj Flek klub pre mladých ľudí od 13 do 30 rokov. Služby v tomto klube sú tiež poskytované anonymne a bezplatne

„Flek klub vznikol, aby mladí ľudia mali na svete miesto, kde môžu dostať anonymnú a bezplatnú odbornú psychologickú pomoc. Zažiť záujem, zábavu, podporu, rozvoj a nový štart. Je miestom pre nadšencov a nadšenkyne online sveta, hier a technických vychytávok, ktorí sa neboja hovoriť o svojom prežívaní, rozvíjajú svet okolo seba a učia ho úcte a podpore. Unikátnym a dominantným prvkom je prepojenie moderných technológií a najnovších poznatkov psychológie, ktorého snahou je priblížiť sa mladým online hráčom, streamerkám a ľuďom uprednostňujúcim online svet. Vo FLEK KLUBE zámerne využívame pozitíva technológií a online sveta, aby sme jeho návštevníkom poskytli pomoc a priestor na ich zbližovanie sa, na podporu ich rozvoja, získavanie nových zručností, vedomostí a vyjadrenie kreativity. Neignorujeme však riziká, ktoré so sebou nové technológie a internet prinášajú,“ hovorí Marek Madro.

Flek klub je otvorený pre mladých ľudí 4x do týždňa (streda až sobota popoludní). Počas týchto dní ponúkajú osobnostno-rozvojový a sociálny program, zážitkové, preventívne a rozvojové aktivity, diskusie, workshopy, koncerty, umelecké aktivity, rôzne terapie a vzdelávacie aktivity. Nájdete tu bezplatnú a anonymnú psychologickú pomoc a podporu. 

Linky pomoci, ktoré fungujú anonymne, bezplatne, nonstop a pre celé Slovensko: 

Krízová linka pomoci:  0800 500 333 
Krízová linka pomoci v ukrajinskom jazyku – 0800 500 888
Linka detskej istoty pre deti a mladých: 116 111

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Duševné zdravie – keď rozhovor doma nemusí stačiť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre