Pobrežie gréckych ostrovov Kréta a Santorini vo štvrtok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,1, oznámil Americký geologický inštitút (USGS). Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia ani škody. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP, DPA a AP.
Zemetrasenie malo podľa USGS epicentrum 82 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Kréty, Iraklionu, v hĺbke 68 kilometrov. Otrasy bolo výrazne cítiť na ostrovoch v celom Egejskom mori. Podľa gréckeho denníka To Proto Thema zemetrasenie cítili aj na polostrove Peloponéz, v oblasti Kyklad a dokonca až na Cypre. Vedúci gréckeho geodynamického inštitútu však uviedol, že sa už neočakávajú žiadne otrasy.
Santorini a Kréta pod dohľadom odborníkov
DPA informuje, že grécky úrad pre riadenie katastrof ako preventívne opatrenie vydal varovanie pred cunami a ľuďom v zasiahnutej oblasti zaslal výstražné SMS správy. Ako podotkla agentúra, cunami sa napokon nevyskytlo.
Turisticky populárna oblasť bola v uplynulých mesiacoch zasiahnutá viacerými otrasmi, v dôsledku čoho dočasne zavreli školy na Santorini a susedných ostrovoch. Tisíce zemetrasení, s prevažne nízkymi magnitúdami, zaznamenali od konca januára medzi ostrovmi Santorini, Amorgos, Ios a Anafi v súostroví Kyklad juhovýchodne od gréckej pevniny.
K najnovšiemu otrasu došlo len niekoľko dní po sérií menších zemetrasení, ktoré zasiahli severnú časť ostrova Eubója. Egejské more, ktoré sa nachádza na rozhraní africkej a anatólskej tektonickej platne, je často zasiahnuté zemetraseniami. Podľa odborníkov však región nezažil jav takejto intenzity od začiatku meraní v roku 1964, píše AFP.
Zdroj: TASR/AFP/ DPA /AP
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zemetrasenie v turistickom raji: Turisti v šoku, varovania pred cunami vyvolali paniku