Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve v roku 1925. Zástupcovia 54 krajín na nej schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a ďalšími otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii bol vo viacerých krajinách zavedený deň, ktorého cieľom bolo urobiť deťom radosť. Po prvý raz Deň detí oslavovali v San Franciscu. Prečo práve 1. jún vybrali ako Deň detí nie je jasné, no tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa v mnohých krajinách sveta.
Sprievody mestom
Sviatok detí sa na Slovensku a v niektorých krajinách východnej Európy slávil od roku 1952. Tradícia osláv sa v minulých desaťročiach nezaobišla bez slávnostného sprievodu mestom, v ktorom sa každá škola predstavila v tematických kostýmoch. V šesťdesiatych rokoch bola žiačkou 2. základnej deväťročnej školy „Pod Rádiom“, dnes budova MTF STU na Rázusovej ulici, malá Elenka Zlatošová, ktorá si na obdobie detstva zaspomínala takto:
„Na sprievod sme sa veľmi tešili. Dlho pred očakávaným dátumom sme si na hodinách výtvarnej výchovy pripravovali masky a šili kostýmy z krepového papiera. Pri zložitejších kostýmoch nám často pomáhali rodičia aj učitelia. Starší žiaci mali pionierske rovnošaty alebo kroje. V jednom roku sme do sprievodu išli celá trieda v kostýmoch mačiek. Z tvrdého papiera sme si vystrihli mačacie hlavy, rovnako sme sa obliekli a mamy nám vypchali chvosty z pančušiek, ktoré spevnili drôtom. O rok neskôr sme išli v kostýmoch kvetiniek. My dievčatá sme mali žlté sukničky, biele blúzky a na hlave venčeky z papierových ružičiek a farebných stužiek.“
V daný deň sa žiaci všetkých základných škôl zhromaždili na námestí a išli dolu mestom po Hlavnej ulici za nadšeného jasotu prizerajúcich sa rodičov a priateľov školy. V rukách držali transparenty s nápismi „Nech žijú drahé mamičky, staré mamy“.
Spomienky na detstvo nemôže zmazať ani čas, pokúsme sa preto pripraviť našim deťom krásny Deň detí aj tento rok.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Deň detí. Čo ste možno nevedeli?