eReport.sk
Ilustračné snímka, zdroj : TASR

Životy vtákov chránia aj zákony


V lete sa u nás vyskytuje veľa rôznych druhov vtákov, ktoré majú aj v mestách svoj význam. S hniezdami, najmä v citlivom hniezdnom období, nie je možné manipulovať. Prečo je to tak? Aké tresty hrozia za prípadné poškodenie hniezd? A čo urobiť, ak si vtáčie hniezdo na svojom dome neželáme?

Trnava je mesto, v ktorom to žije. Nielen v uliciach, ale aj v oblakoch. Trnavský región  je domovom mnohých druhov vtáctva a je tu dokonca aj chránené vtáčie územie – Špačinsko-nižnianske polia. Niektoré vtáky hniezdia v poliach, iné svoje hniezda často stavajú priamo na našich domoch.

„Jedným z vtáčích druhov, ktoré hniezdia na ľudských stavbách sú belorítky obyčajné. Pre tento druh je v súčasnosti najväčšou hrozbou úmyselné zhadzovanie hniezd z fasád budov a ich ničenie počas rekonštrukcií, resp. zatepľovaní. Ďalej ich ohrozuje aj pokles potravinovej  ponuky – hmyzu v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva a klimatická zmena. V dôsledku týchto negatívnych vplyvov poklesla ich populácia na Slovensku. Za posledných 20 rokov až o 200 000 párov,“ hovorí ornitologička Zuzana Lackovičová.

S vtáčími hniezdami nie je možné ľubovoľne manipulovať

Zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z.z. jasne hovorí, že všetky druhy voľne žijúcich vtákov prirodzene sa vyskytujúcich u nás, sú chránené a preto je zakázané úmyselne ich odchytávať, zraňovať, usmrcovať a rušiť ich v ich prirodzenom areáli. Každý vták má stanovenú svoju spoločenskú hodnotu. 

Na jednom z trnavských sídlisk prišlo k incidentu, keď neznáma osoba zhodila zo spoločných priestorov 7 hniezd belorítok, spolu s mláďatami. Takáto činnosť je v rozpore so zákonom. Zhadzovanie hniezd nie je ojedinelé.

Foto: autor

Porušenie zákona vás môže dostať pred súd

 „Takéto konanie je pri rozsahu škody väčšom ako 2.660,- EUR kvalifikované ako trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov podľa § 305 Trestného zákona. Pokiaľ ide o územie Trnavského kraja,  určite aj tu dochádza k takémuto konaniu, avšak absolútna väčšina prípadov je priestupok, nakoľko protiprávne konanie nedosiahne výšku 2.660,- EUR. V minulom roku sme ako trestný čin úspešne vyriešili v Trnavskom kraji prípad zničenia hniezdiska dážďovníka tmavého (Apus apus) v okr. Dunajská Streda. Na činžiaku, kde boli vletové otvory aj s vtákmi sediacimi na násadách, tieto boli zalepené  tzv, pur penou. Vtáky boli takto usmrtené,“   hovorí plukovník Mário Kern, riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality.

V prípade, ak občania majú informácie o takejto činnosti a najmä v prípadoch, ak takáto činnosť práve prebieha je vhodné to oznámiť bezodkladne na čísle 158. Ak ide o situáciu, keď protiprávny stav je zistený až dodatočne, je možné to oznámiť okresnému úradu, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Štátnej ochrane prírody SR alebo na stránke [email protected],“ dodal.

Vták je chránený v celom svojom životnom cykle a počas hniezdneho obdobia (marec-júl), keď v hniezde prebýva a vychováva mláďatá, je zakázané s hniezdom manipulovať.

Možné riešenia

Ak si z rôznych dôvodov hniezdo na svojom okne neželáte, je dobré sa na túto situáciu pripraviť vopred. Na trhu je veľa rôznych prípravkov, ktoré môžete namontovať či naniesť do rohov okien ako mechanickú zábranu, alebo si zaobstarať biologickú zábranu. Viete si poradiť aj s vecami bežne dostupnými doma. Stačí niečo lesklé, hojdajúce sa vo vetre, umiestniť do rohu budovy, napríklad staré CD.  Ak máte obavy o fasádu, no zároveň by ste vtáctvo vo svojom dome pre jeho benefity uvítali, môžete si kúpiť a osadiť už hotové hniezdo aj s podložkou, ktorá zabraňuje znečisteniu parapetov. Namontujete si ho sami a vtáky sa doň radi nasťahujú. Možností je veľa, stačí si iba vybrať tú najvhodnejšiu pre vás.

 Vtáctvo má v mestách svoje miesto

 Vtáctvo má pre nás mnohé prínosy. Loví hmyz, čím zabraňuje jeho premnoženiu. Drobné sovy (napr. myšiarka ušatá), ktoré tiež občas hniezdia na našich sídliskách, nás zase zbavia nežiaducich hlodavcov. Vtáctvo je prirodzenou súčasťou miest. Pre ochranu životného prostredia je nesmierne dôležité, aby chránené vtáky našli svoje útočiská aj v mestách a naučili sme sa s nimi žiť vo vzájomnej harmónií. „Prítomnosť vtáctva je dôležitým bioindikátorom. Tam, kde sú vtáky, tam je zdravé prostredie,“ dodáva Zuzana Lackovičová.   

Autor Textu : Alžbeta Orth Sersen

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Životy vtákov chránia aj zákony

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre