Derby bolo zápasom dvoch najlepších mužstiev. Víťazne odchádzal Slovan

V nedeľu 21.4.2024 odohrali 6. kolo nadstavbovej časti futbalovej Niké ligy. Hráči FC SpartakTrnava nastúpili v tradičnom derby proti hráčom ŠK Slovan Bratislava. Ten má už jasný zisk majstrovského titulu. Diváci videli kvalitný duel, hodný prvých dvoch tímov tabuľky.

FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 1:2

Severná tribúna – sektor duchov

Tento zápas sa začal netradičným pohľadom na prázdnu severnú tribúnu, ktorá bola pre návštevníkov úplne uzavretá. Toto opatrenie Slovenského futbalového zväzu bolo súčasťou trestu za nevhodné správanie fanúšikov a nebezpečné použitie pyrotechniky vo vzájomnom dueli tímov, ktorý sa odohral ešte v októbri minulého roka. Hráči oboch mužstiev po zápase hovorili, že je to škoda a že ich mrzelo, že nehrali pred plným štadiónom, ktorý by takýto duel určite prilákal. Fanúšikovia sa však presunuli do iných sektorov a vytvorili atmosféru hodnú derby.

Dominancia v prvom polčase

Prvý polčas sa začal veľmi dobre pre hráčov FC Spartak Trnava, ktorý boli po celý čas kvalitnejšie mužstvo. Po výbornej prihrávke domáceho kapitána Martina Mikoviča v 14. minúte strelil gól Michal Ďuriš. Hráči Spartaka mali do konca prvého polčasu ešte viaceré šance, ktoré sa však neskončili gólom. Strelecká príležitosť Martina Bukatu po priamom kope len trafila brvno súperovej bránky.

„Prvý polčas bol z našej strany veľmi zlý. Tam, keby Trnava dala druhý gól, je vybavené,“ povedal tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss. A práve dominancia Trnavy v prvom polčase nad náročným súperom mohla zrejme za to, akým spôsobom sa vyvíjal druhý polčas. „My sme mali dobrý prvý polčas, hrali sme s ľahkosťou, dobre sme kombinovali, išli sme do vedenia a zápas sme mali pod kontrolou. Práve to, že sme mali prvý polčas vo svojich rukách, bol problém v druhom polčase. Hráči si mysleli, že druhý polčas bude znovu vyzerať takto isto,“ povedal tréner FC Spartak Trnava Michal Gašparík.

Výmena strán aj dominancie

Už v 47. minúte sa hráči Spartaka dopustili väčšej chyby v obrane, ktorú súper okamžite využil. Jaromír Zmrhal prihral Tigranovi Barsegjanovi, ktorý vyrovnal na 1:1. Do vedenia sa ŠK Slovan Bratislava dostal v 83. minúte po góle netradičného strelca – Matúša Vojtka. Išlo o jeho prvý gól za Slovan. Derby bolo nabité emóciami na tribúnach aj na hracej ploche. Svedčí o tom množstvo osobných súbojov aj počet udelených žltých kariet, ktorých bolo celkovo 5. Trnavský stredopoliar Adrian Zeljkovič pre kartový trest nebude môcť nastúpiť v ďalšom zápase. Druhý polčas poznačilo aj nepríjemné zranenie Juraja Kucku, ktorý si po nešťastnom dopade na hraciu plochu zrejme vykĺbil rameno.

Trnavské sklamanie z druhého polčasu

„Absolútne sme to nezvládli. Prvý moment bol, že sme im my doslova nahrali na gól. Potom sa to s nami viezlo. Rozhodilo to hráčov, nebola dobrá organizácia na ihrisku. Myslím si, že to hráči nezvládli v hlavách, pretože si mysleli, že Slovan bude taký, ako v prvom polčase, ale bol iný. Jednoznačne nás prevalcoval, mal veľa kontier, dosť šancí, vyhrával súboje, viac behal,“ povedal po zápase tréner FC Spartak Trnava Michal Gašparík, ktorý zhodnotil, že v druhom polčase hrala obrana veľmi zle. Práve chyby obrancov využil súper ako základ svojich gólových príležitostí. „Prvý polčas bol z našej strany dobrý, Slovan sme do ničoho nepustili. Ten druhý polčas si neviem vysvetliť. Dostali sme hneď gól, nevedeli sme sa do toho zápasu dostať,“ povedal strelec jediného trnavského gólu Michal Ďuriš.

Derby bolo pre hráčov oboch tímov veľkou motiváciou. „My sme si za prvý polčas nezaslúžili prakticky nič. Druhý polčas sme hrali výborne, hrali sme agresívnejšie, mali sme viac šancí, dali sme o gól viac ako Trnava. Preto si to víťazstvo veľmi vážim. Tu sa nevyhráva ľahko, tobôž keď Trnava ide do vedenia. Zvrátiť tu zápas nie je ľahké,“ povedal tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss. Podľa neho hrali dve najlepšie mužstvá, dve mužstvá, ktoré majú najlepších divákov a najlepšie zázemie.

Základné zápasové údaje

Zostava FC Spartak:

Takáč – Šulek (88. Poznar), Koštrna, Kóša,  Bolaji – Zeljkovič – Azango, Bukata (77. Štefánik), Ofori (77. Bainovič), Mikovič (77. Ujlaky) – Ďuriš

Zostava ŠK Slovan Bratislava:

Borjan – Pauschek, Kašia, Bajrič, Zmrhal (74. Vojtko) – Kucka (81. Wimmer), Lichý (65. Blackman) – Tolič (65. Savvidis) – Barsegjan, Strelec, Marcelli (74. Weiss)

Góly:14. Ďuriš (Mikovič) – 47. Barsegjan, 83. Vojtko

ŽK:  Zeljkovič, Ďuriš – Zmrhal, Bajrič, Weiss

Rozhodovali: Očenáš – Hancko, Zemko