eReport.sk
pixabay.com

Ako mať krásny balkón?


Balkón pre mnohých obyvateľov predstavuje jedinú možnosť na naplnenie ich pestovateľských ambícií. Zároveň je to estetický doplnok domu alebo bytu, ktorý prepája interiérovú časť s exteriérom. Pestovanie kvetov na balkóne môže byť skvelý spôsob ako vytvoriť útulný a farebný priestor plný života. Prinášame vám niekoľko tipov na úspešné pestovanie kvetov na balkóne:

Kvetináče a pôda: Vyberte si vhodné kontajnery s drenážnymi otvormi na odvodnenie prebytočnej vody. Balkónové kvety sú vďaka dlhoročnému šľachteniu nenáročné na priestor, ale vyžadujú kvalitnú pôdu a hnojenie. Ideálne použite špeciálny substrát namiešaný tak, aby rastliny dlho kvitli a mali dobrý zdravotný stav. Existujú špeciálne substráty pre konkrétne druhy (muškáty, petúnie a pod.). 

Zavlažovanie: Dodržiavajte pravidelné zavlažovanie, ale dávajte pozor, aby ste rastlinky neutopili. Kontrolujte vlhkosť pôdy prstom a zalievajte, keď treba. Výborným pomocníkom sú samozavlažovacie kvetináče, ktoré vám v horúcom lete ušetria čas a rastlinám doprajú dostatok vlahy. 

Hnojenie: Pravidelné hnojenie pomáha udržiavať zdravý rast kvetov. Používajte hnojivá navrhnuté špeciálne pre kvitnúce rastliny a dodržiavajte odporúčania výrobcu.

Ochrana pred škodcami: Nezabudnite kontrolovať rastliny na príznaky škodcov a chorôb. Ak zistíte problémy, použite vhodné prostriedky na ich odstránenie. 

Pravidelná údržba: Odstraňovanie vyblednutých kvetov a mŕtvych lístkov môže pomôcť stimulovať nový rast a udržiavať váš balkón čistý a upravený. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov pomáha ďalšiemu kvitnutiu, pretože sa rastlina nevyčerpáva tvorbou semien.

Vyber správnej rastliny: Pri výbere kvetov zohľadnite svetelné podmienky na vašom balkóne. Niektoré rastliny potrebujú viac slnečného svetla, iné prosperujú v tieni. Okrem toho vyberte rastliny vhodné pre váš klimatický región. 

O výbere vhodných rastlín podľa stanovišťa, aj o konkrétnych kultivaroch si viac môžete viac prečítať v budúcom vydaní. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako mať krásny balkón?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne