eReport.sk
pixabay.com

Zaujíma nás, čo vás zaujíma


Drahí čitatelia, vitajte na mieste, kde má občiansky hlas váhu a každý problém svoj priestor. V tejto rubrike sa venujeme vaším podnetom, na ktoré sa snažíme nájsť riešenia. Sme radi, že môžeme byť mostom medzi vami – našimi čitateľmi a príslušnými orgánmi, ktoré majú schopnosť riešiť vaše problémy. Poslaním našej redakcie je poskytnúť občanom príležitosť na vyjadrenie. Zaujíma nás, čo vás – našich čitateľov – zaujíma.

„Vyše tridsať rokov využívam pozemok (orná pôda), ktorý historicky patril našej širšej rodine a na jeho využívanie som dostal ústny súhlas od mojej starej mamy. My však k nemu v súčasnosti nemáme vlastnícky ani nájomný vzťah, pretože pozemok nebol doteraz vysporiadaný. Tento pozemok má dve časti. Prvá časť má troch vlastníkov, jeden z nich – dedo môjho otca – a zvyšní dvaja jeho príbuzní. Všetci už zomreli. Druhá časť pozemku patrí môjmu žijúcemu otcovi. Ako môžeme dosiahnuť prepis celého pozemku na mňa?“

Z vašej otázky celkom nevyplýva, či ide o podielové spoluvlastníctvo, teda o jeden pozemok, alebo ide o dva susediace pozemky, z ktorého jeden je v režime podielového spoluvlastníctva a druhý patrí do výlučného vlastníctva vášho otca. V prípade, ak ide o dva susediace pozemky, ten, ktorý patrí vášmu otcovi, môžete nadobudnúť viacerými právnymi titulmi, napríklad kúpnou zmluvou či darovaním od otca. K prvej časti pozemku, keďže už všetci zomreli, treba v prvom rade po starom otcovi, ako aj po jeho príbuzných, podať návrh na dodatočné dedičské konanie. Až na základe toho, keď bude zapísaný ako vlastník dedič, bude možné s ním vstúpiť do rokovania ohľadne vysporiadania pozemku. 

V prípade, ak by ste oslovili jedného zo spoluvlastníkov, z dôvodu kúpy niektorého zo spoluvlastníckych podielov, ten je povinný ho najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom za rovnakých podmienok, ako by bol pozemok ponúknutý vám. Následne, ak by ostatní spoluvlastníci o podiel zo spoluvlastníctva nemali záujem, môže vám ho vlastník spoluvlastníckeho podielu predať/darovať. V prípade, ak ste chceli odkúpiť celý pozemok, treba vyzvať všetkých spoluvlastníkov podľa listu vlastníctva na kúpu predmetného pozemku. Ak sa spoluvlastníci nedohodnú, bude potrebné, aby aspoň jeden z podielových spoluvlastníkov podal žalobu na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, a to buď prikázaním veci za primeranú náhradu žalobcovi, ktorý vám následne môže pozemok predať (je však potrebné upozorniť, že súd v takýchto prípadoch prikáže pozemok tomu, kto chce nehnuteľnosť ďalej užívať a nechce ju predať) alebo predajom nehnuteľnosti (vám), keď sa výťažok rozdelí medzi podielových spoluvlastníkov podľa veľkosti ich podielu.

Sme tu pre vás!

Neváhajte nás kontaktovať s vaším problémom!

Mail: [email protected]

Mobil: 0947 915 320

Osobne: Redakcia eReport Trnava, Bulharská 42

Vaše podnety sú pre nás impulzom, aby sa nám všetkým v Trnave žilo o čosi lepšie!

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujíma nás, čo vás zaujíma

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne