eReport.sk
Petr Pavel
zdroj foto: fb/Petr Pavel

Pavel prirovnal vojnu na Ukrajine k druhej svetovej: Rusko sa stalo zo spojenca agresorom!


Český prezident Petr Pavel v stredu pri príležitosti Dňa víťazstva pripomenul prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Hovoril pritom o historickom paradoxe, keď sa rola niektorých krajín od konca druhej svetovej vojny zmenila.

Pavel prirovnal vojnu na Ukrajine k druhej svetovej

„Rusko, vtedy Sovietsky zväz, ktorý bol dôležitou súčasťou spojeneckej koalície bojujúcej proti agresii, sa dnes samo stalo agresorom a rozpútalo na európskom kontinente vojnu, ktorá je rovnako ničivá ako druhá svetová vojna,“ vyhlásil Pavel v prejave na Národnom pamätníku Vítkov v Prahe.

Naopak z kedysi porazeného nacistického Nemecka sa podľa neho po hlbokej reflexii stala demokratická krajina, ktorá podporuje mier a stabilitu v Európe a pomáha celému svetu.

Ťažká skúška pre Európu a svet

Vojnu na Ukrajine označil za ťažkú skúšku nielen pre Európu. Bez podpory a spojenectiev však podľa Pavla vo vojne nemôže uspieť žiadna krajina. V tejto súvislosti pripomenul aj vstup ČR do Severoatlantickej aliancie v roku 1999, ktorým krajina získala bezpečnostné záruky.

Pavel oceňuje českú podporu a pomoc Ukrajine

Zároveň ocenil, že Česko nepoľavilo v pomoci Ukrajine a vyzdvihol investície Prahy do obrany a bezpečnosti. Na záver citoval posolstvo bývalého českého prezidenta Václava Havla. „Ľahostajnosť voči druhým a ľahostajnosť voči osudu celku je presne to, čo otvára dvere zlu,“ dodal Pavel.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha
  2. Anna Belousovová odchádza zo snemu strany
  3. Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
  4. Opozícia znova útočí na Slovensko v Bruseli

Na pietnom akte sa okrem prezidenta Pavla zúčastnili aj najvyšší ústavní činitelia, ministerka obrany Jana Černochová, náčelník generálneho štábu Karel Řehka, primátor Prahy Bohuslav Svoboda a vojnoví veteráni. Na záver ceremoniálu nad pražským pamätníkom preleteli vojenské stíhačky aj vrtuľníky.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pavel prirovnal vojnu na Ukrajine k druhej svetovej: Rusko sa stalo zo spojenca agresorom!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: