eReport.sk
Čínsky prezident Si Ťin-pching a srbský prezident Aleksandar Vučič, foto:tasr

Neochvejné partnerstvo a dohoda o ekonomickej spolupráci. Stretnutie Si Ťin-pchinga s Vučičom veľa napovedalo


Dohoda o voľnom obchode medzi Čínou a Srbskom, ktorú podpísali minulý rok, vstúpi do platnosti 1. júla, oznámil v stredu čínsky prezident Si Ťin-pching počas návštevy Belehradu.

Partnerstvo a obchod

Čína je pripravená dovážať viac kvalitnejších poľnohospodárskych potravín zo Srbska, ktoré zase víta zvýšenie počtu priamych letov medzi Belehradom a čínskymi mestami vrátane Šanghaja a Kantonu, uviedol prezident Si na spoločnej tlačovej konferencii so srbským náprotivkom Aleksandarom Vučičom v súvislosti s dohodou o voľnom obchode.

Podľa Vučiča dohoda Srbsku „zaistí budúcnosť“. Na jej základe dôjde k zrušeniu ciel na takmer 95 percent vývozu do Číny počas nasledujúcich piatich až desiatich rokov. Po vzájomnom stretnutí v Belehrade oznámili zámer „prehĺbiť a pozdvihnúť komplexné strategické partnerstvo medzi Čínou a Srbskom“ a „vybudovať novú éru spoločenstva so spoločnou budúcnosťou“.

Delegácie Belehradu a Pekingu spolu podpísali 28 medzivládnych dohôd a memoránd, doplnila agentúra DPA, podľa ktorej zahŕňajú spoluprácu v oblasti infraštruktúry, obchodu, vedy, technológií, IT či kultúry.

Neochvejné partnerstvo

Obaja lídri vyzdvihli „neochvejné partnerstvo“ medzi svojimi krajinami. Spolu s Maďarskom je Srbsko najpevnejším európskym podporovateľom čínskej iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta (One Belt, One Road), ktorá zahŕňa železničné, cestné a energetické projekty, píše Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína

Srbsko, ktoré sa snaží o vstup do Európskej únie, udržiava s Čínou už desaťročia mimoriadne vrúcne vzťahy. Prehĺbili sa za vlády súčasného prezidenta Vučiča. Trojdňová návšteva, ktorá sa začala už v utorok, sa časovo prelína s 25. výročím neúmyselného bombardovania čínskeho veľvyslanectva v Belehrade zo strany Severoatlantickej aliancie (NATO).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neochvejné partnerstvo a dohoda o ekonomickej spolupráci. Stretnutie Si Ťin-pchinga s Vučičom veľa napovedalo

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: