eReport.sk

Strelecký poklad na okraji mesta


Strelecké centrum v Trnave je dôležité športovisko s celoslovenským významom. Hodnotné je najmä pre slovenských reprezentantov v športovej streľbe v brokových kategóriách trap a skeet. Mnoho obyvateľov Trnavy ani netuší, aký významný tento športový areál je a koľko nákladov si jeho prevádzka vyžaduje.    

Vybavená strelnica s bohatou históriou

Na okraji mesta, v lokalite Štrky, je strelecký areál. Dá sa tu strieľať z brokových zbraní a z krátkych a dlhých guľových zbraní. Strelnica pozostáva z dvoch strelníc na olympijský trap, dvoch na skeet, vysokej veže, novovybudovanej strelnice Compak parkúr, 100 m strelnice pre strelné zbrane s dvoma priestormi na parkúrovú streľbu a poskytuje strelištia aj na 25m a 50m. Strelnica s veľmi bohatou históriou je majetkom mesta Trnava. Slovenský strelecký zväz ju má v správe od roku 2001 a systematicky pracuje na jej zveľaďovaní pre potreby športových strelcov. „Musíme prevádzkovať túto strelnicu tak, aby bola samoprevádzkovateľná. Práve preto vzniklo aj Združenie trnavských brokových klubov, ktoré strelnicu obhospodaruje a zveľaďuje za pomoci Slovenského streleckého zväzu, ktorý zabezpečuje strelnicu technologicky tak, aby zodpovedala všetkým pravidlám športovej streľby,“ hovorí prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ) Miloslav Benca. Môžu tu trénovať aj jednotlivci, podmienkou je zbrojný preukaz a vlastná zbraň. 

 „Neviditeľné“ náklady

Areál je technologicky moderný a udržiavaný. Je to najmä zásluha SSZ a Združenia trnavských brokových klubov, ktoré do športoviska systematicky investujú. To, čo je nákladné, nie je často vidieť voľným okom. Práve moderné technológie, zakopané v zemi, sú finančne náročné, no na tréning našich reprezentantov nevyhnutné. „Sú veci, bez ktorých sa športovať nedá. My investujeme do toho, aby mala kde rásť naša reprezentácia,“ hovorí prezident SSZ. Dodáva, že laici často nemajú predstavu, aké nákladné je prevádzkovanie takého zariadenia. 

Ročne spotrebujú cez pol milióna kusov hlinených terčov, takzvaných holubov. „K tomu si prirátajte zariadenie, do ktorého treba ten terč nabiť, energiu, ktorá sa pritom spotrebuje, osobu, ktorá vám zariadenie bude terčami nabíjať a následnú likvidáciu odpadu,“ hovorí. Tá na strelnici prebieha ekologicky. Terče, nábojnice aj všetok odpad sa po zozbieraní recykluje. Aj na to bolo potrebné nakúpiť vybavenie – konkrétne špeciálnu zberačku. Ďalším výdavkom je výpočtová technika a elektronické výsledkové listiny. Za strelnicou stojí aj skúsený personál. Materiál musí niekto doviesť, naložiť do zariadení, udržiavať a stále sa starať o areál. Je toho veľa, čo človek nevidí, ale je to na riadny chod strelnice nevyhnutné. Je tu aj strelecký brokový trenažér.

Myšlienka parčíku vedľa strelnice

 „Združenie trnavských brokových klubov je zriadené aj na to, aby tu reprezentácia mohla trénovať, aby sa tu mohli konať športové súťaže a popri tom prebieha aj tréning jednotlivcov. Bez nich a bez Slovenského streleckého zväzu by to tu nevyzeralo tak, ako to tu vyzerá,“ hovorí pán Pauliak, člen Slovenského streleckého zväzu a Brokového klubu Trnava.

Strelci v minulosti prišli aj s myšlienkou vytvorenia parkovej plochy vedľa strelnice. Na preteky a streľby chodia často celé rodiny, ktoré by sa tak nemuseli pohybovať len v priestoroch strelnice, ale mohli by čas, kým ich príbuzný strieľa, stráviť v parku. Mesto Trnava začalo s budovaním rekreačnej a oddychovej lokality Štrky. Prebehla tu revitalizácia, výsadba stromčekov aj dobudovanie cyklotrasy na zlepšenie dostupnosti pre obyvateľov. V budúcnosti sa má rekreačná zóna rozšíriť aj do priestorov súčasného streleckého areálu. Slovenský strelecký zväz dostal k dispozícií nové pozemky, na ktorých zatiaľ nemá vybudované zázemie, do ktorého by sa mohli presťahovať. 

 „Kto v brokovej streľbe niečo znamená, je tu.“

Strelnica v Trnave poskytuje komplexné zázemie. „Fungujeme tu od prípravy mládeže v ŠKP Trnava, kde sú začiatočníci, cez Centrum talentovanej mládeže, tiež máme veľmi dobrú spoluprácu so športovým gymnáziom, trénuje tu aj športové centrum polície Bratislava. Takže máme tu od úplných začiatočníkov až po osobnosti ako Štefečeková, Barteková, Marián Kovačócy. Kto v brokovej streľbe niečo znamená, je tu. Tu je to celé koncentrované,“ povedal Branislav Slamka, významný slovenský tréner športovej streľby.

Tu sa teda pripravuje základ slovenskej reprezentácie v brokovej streľbe aj ozbrojené zložky. Bývajú tu aj veľké strelecké podujatia. Na pretekoch na tomto mieste sa zúčastňujú ľudia z celej Európy. Len v minulom roku bolo na strelnici 29 súťaží, vrátane majstrovstiev Slovenska v rôznych disciplínach. Bohužiaľ, strelnica momentálne nemôže slúžiť na väčšie európske preteky, pretože nestačí kapacitne.

Aktuálne spĺňa len jednu z požiadaviek na organizáciu Majstrovstiev Európy, Majstrovstiev sveta a svetových pohárov – a to vzdialenosť od medzinárodného letiska. Podmienkou pre tieto turnaje je mať 5 strelíšť na trap, teraz máme dve v Trnave a jedno v Sielnici, čo je zároveň druhá a posledná strelnica, kde je možné trénovať brokové strelecké disciplíny. Časový harmonogram sa už teraz musí veľmi prísne dodržiavať, aby ľudia mohli vôbec trénovať a prísť si zastrieľať. „Službami vieme poskytnúť veľa. Či už na brokových strelištiach alebo iných. Na vlastné náklady sme rozširovali kapacity pre puškové a pištoľové disciplíny,“ povedal prezident SSZ

Foto: Pán Orešanský (85), už neuveriteľných 65 rokov strieľa v Trnave!

Budú mať úspešní športoví strelci nasledovníkov?

Mnohé významné medailové úspechy športových strelcov sú dôkaz, že tento šport má u nás tradíciu.Na Slovensku máme v rámci športovej streľby 119 kategórií a disciplín. K roku 2022 mali športovci na konte spolu vo všetkých kategóriách 505 medailových úspechov – z olympiád, z majstrovstiev sveta, z majstrovstiev Európy a z významných európskych a svetových súťaží. Z toho 336 medailí priniesli na Slovensko jednotlivci a 169 družstvá. Dnes už je toto číslo ešte vyššie. Len máloktorý slovenský šport je taký úspešný. Aktuálne tvoria športoví strelci najväčšiu časť našej výpravy na letné olympijské hry 2024 v Paríži. 

Popularita športovej streľby vo svete stále rastie, záujem o ňu je aj u nás. V ŠKP Trnava trénuje momentálne 15 detí, chlapcov aj dievčat. Viacerí z nich majú potenciál a zúčastňujú sa aj na Majstrovstvách Európy a na iných významných pretekoch. Ak chceme, aby pokračovala úspešná tradícia slovenských strelcov, potrebujeme pre nich zabezpečiť kvalitné tréningové podmienky. Majstrovstvá Európy a svetové poháre v našom prostredí by mohli prispieť k tomu, aby bol tento šport atraktívnejší, dostupnejší a aby nám tu vyrastala ďalšia úspešná športová generácia. Športová streľba je najbezpečnejší šport, hoci veľa ľudí si myslí opak. „Deti od malička učíme bezpečnosti a disciplíne. Ľudia sú naučený bezpečne zaobchádzať so zbraňami. Režim a disciplínu majú už vnútorne nastavenú. To nie sú tí, ktorí pobehujú po uliciach so zbraňami. Športová streľba je niečo úplne iné,“ hovorí prezident SSZ Miloslav Benca. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Strelecký poklad na okraji mesta

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre