eReport.sk
EREPORT je i na sociálnych sieťach
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/wachiwit

Viete, ako je to s naším sociálnym systémom? Portál Sociálny atlas Slovenska vám to prezradí


Na Slovensku síce v súčasnosti vládnu sociálno-demokratické strany, povedomie ľudí a sociálnej oblasti je však u nás pomerne nízke. To by sa ale mohlo a malo zmeniť, lebo na pomoc prichádza „Sociálny atlas Slovenska“, v ktorom sa dá nájsť množstvo zaujímavých a najmä potrebných informácií.

Komplexný obraz o sociálnej situácii

Portál „Sociálny atlas Slovenska“ má ambíciu posilniť rolu analytických dát vo verejnej, odbornej aj laickej diskusii o sociálnom systéme na Slovensku. Informuje o tom v tlačovej správe Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík IVRA, ktorý upozorňuje, že v utorok 7. mája bol spustený dátový online-portál Sociálny atlas Slovenska (https://socialnyatlas.sk), poskytujúci ucelený obraz o stave a trendoch sociálno-ekonomického vývoja na Slovensku.

Sociálny atlas prezentuje základné parametre, na ktorých vývoj aj samotné výsledky by mal každý, odborník aj laik, prihliadať pri posudzovaní, v akom stave je sociálny štát na Slovensku aj jeho konvergencia k vyspelým krajinám EÚ.

Martin Halás, predseda Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík IVRA

Prostredníctvom 165 grafov k zhruba 100 ukazovateľom, rozdeleným do šiestich hlavných kapitol, poskytuje online portál komplexný obraz o príjmovej úrovni a sociálnej situácii slovenskej populácie, o oblasti dôchodkov aj inštitútov a parametrov sociálneho štátu, ako aj o trendoch vývoja trhu práce a základných parametroch ekonomického vývoja na Slovensku.

Cieľom zlepšenie sociálnych praktík

Mimovládne organizácie, stojace za tvorbou a prevádzkou portálu, slovenské zastúpenie nemeckej nadácie Friedrich Ebert Stiftung (FES), OZ Pracujúca chudoba a OZ Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) vytvorili portál s cieľom posilniť rolu štatistických, „tvrdých“ dát v odbornej diskusii o zmenách sociálneho systému na Slovensku a prispieť tak k lepším, „na dátach postaveným“ sociálnym politikám.

Čím menej sú verejné politiky, ale aj verejná debata o nich postavená na dátach, tým je viac priestoru pre manipulácie, chybné závery, zavádzajúcu propagandu.

Robert Žanony, Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike

Spustenie portálu bolo spojené s online-diskusiou o hlavných stredno a dlhodobých výzvach sociálneho systému Slovenska za účasti poslanca NR SR za SMER SSD, podpredsedu výboru pre sociálne veci Michala Stušku, sociológa z Katedry sociológie FiF KU Daniela Gerberyho a cez chat sa do diskusie zapojila aj poslankyňa NR SR za Progresívne Slovensko, členka sociálneho výboru, Simona Petrík.

Atlas prezentuje základné parametre

Okrem otázok adresnosti a finančnej udržateľnosti sociálneho systému, správnej kombinácie plošných a opodstatnenosti cielených dávok, podoby a rozsahu konkrétnych sociálnych nástrojov, ako napr. obedov v školách zadarmo, 13. dôchodkov, či dávky v hmotnej núdzi, alebo príspevku na bývanie sa diskutujúci venovali aj aktuálnemu vývoju miery ohrozenia chudobou po období pandémie a rekordnej inflácie, ktorá je našťastie za nami, avšak sociálna situácia nemalej časti našej spoločnosti stále nie je vyhovujúca.

Každý si vie relatívne jednoducho dohľadať tie najdôležitejšie informácie v užívateľsky prívetivej forme.

Ján Košč, z OZ Pracujúca chudoba

„Sociálny atlas prezentuje základné parametre, na ktorých vývoj aj samotné výsledky by mal každý, odborník aj laik, prihliadať pri posudzovaní, v akom stave je sociálny štát na Slovensku aj jeho konvergencia k vyspelým krajinám EÚ,“ uviedol Martin Halás, predseda Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík IVRA. „Čím menej sú verejné politiky, ale aj verejná debata o nich postavená na dátach, tým je viac priestoru pre manipulácie, chybné závery, zavádzajúcu propagandu a v konečnom dôsledku pre horšie politické rozhodnutia pre krajinu a ľudí,“ doplnil Robert Žanony, Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike.

Jednoduché dohľadanie informácií

Podľa Žanonyho je tiež potrebné zvýšiť podiel a vplyv dát, objektívnych a zrozumiteľne podaných na verejnú aj odbornú diskusiu o sociálno-ekonomických politikách a opatreniach na Slovensku, ktorá bola základnou myšlienkou, stojacou pri zrode projektu portálu Sociálny atlas Slovenska. „O tom, ako dobiehame, resp. nedobiehame západnú Európu, akú máme na Slovenskú životnú úroveň, alebo ako sa vyvíja naša ekonomika prebiehajú na všetkých úrovniach, od odbornej, až po laickú, vášnivé diskusie,“ skonštatoval Ján Košč, z OZ Pracujúca chudoba.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. premiér Robert Fico (Smer-SD)

„Ako však povedal kedysi dávno lord Kelvin, kým nemáme dáta, tak o problematike nič nevieme. Preto sme vytvorili stránku, kde si každý vie relatívne jednoducho dohľadať tie najdôležitejšie informácie v užívateľsky prívetivej forme aj pre tých, ktorí sa nevyznajú v databázach štatistických úradov,“ dodal na záver Košč.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Viete, ako je to s naším sociálnym systémom? Portál Sociálny atlas Slovenska vám to prezradí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: