eReport.sk
pixabay.com

Zaujíma nás, čo vás zaujíma


Drahí čitatelia, vitajte na mieste, kde má občiansky hlas váhu a každý problém svoj priestor. V tejto rubrike sa venujeme vašim podnetom, na ktoré sa snažíme nájsť riešenia. Sme radi, že môžeme byť mostom medzi vami – našimi čitateľmi a príslušnými orgánmi, ktoré majú možnosť riešiť vaše problémy. Poslaním našej redakcie je poskytnúť občanom príležitosť na vyjadrenie. Zaujíma nás, čo vás – našich čitateľov – zaujíma.

„Náš sused nás sleduje cez celú ulicu, bývame od neho cca 70 metrov a prostredníctvom kamery, ktorú má umiestnenú pred domom na „bráne“ nám vidí v noci pomaly až do taniera. Cez deň sú zábery ešte lepšie. Nebol problém dovtedy, kým sme si nevšimli, že vždy keď k nám príde návšteva, sused snorí, t.j. prechádza sa a pozerá do dvora. Dokonca sa nám sám príde pochváliť, že aha ako vás dobre vidíme, je toto legálne?

Monitoring vášho domu susedom je vážny zásah do súkromia, pretože monitorovanie priestorov upravuje najmä Ústava SR, zákonom o ochrane osobných údajov a tiež Občiansky zákonník. Sused môže vyhotoviť alebo použiť vaše obrazové či zvukové záznamy len s vaším súhlasom. Odporúčame osloviť priamo suseda so žiadosťou o sprístupnenie kamerových záznamov za účelom zistenia rozsahu monitorovania. V prípade, ak vám sused nevyhovie, nezostáva vám iná možnosť, len sa domáhať ochrany na súde. Ak sa preukáže, že sused kamerou natáča vás alebo iné fyzické osoby u vás v dome bez vášho súhlasu, porušuje zákon. V takom prípade máte právo domáhať sa na súde, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do vášho práva na ochranu osobnosti, teda aby sused prestal monitorovať vašu záhradu. Zároveň môžete žiadať odstránenie následkov týchto zásahov a primerané zadosťučinenie. V extrémnych prípadoch, najmä ak bola v značnej miere znížená vaša dôstojnosť alebo vážnosť v spoločnosti, by ste mohli žiadať aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

„Chcem od obce odkúpiť kúsok pozemku. Staré zastupiteľstvo mi odpredaj schválilo. Po zmene starostu sa však začali robiť prieťahy a začali dodatočne pýtať vykolíkovanie (aj keď plot je hranicou) či bolo ohlásenie malej stavby atď. V mailoch so mnou nekomunikujú a len po kvartálnej porade sa dozviem niečo nové. Keď sa pýtam osobne starostu vopred, tak nikdy nič nie je treba. Ako tu treba postupovať?“

Prvým krokom je podanie sťažnosti na starostu obce (podľa ust. § 3 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení). Predmetom sťažnosti by malo byť neplnenie uznesenia obecného zastupiteľstva, adresovať odporúčame hlavnému kontrolórovi obce. Ak sťažnosť nebude úspešná je potrebné sa obrátiť na obecné zastupiteľstvo, ktoré by malo starostu zaviazať podpísať kúpnu zmluvu. Najideálnejší spôsob vyriešenia celej tejto veci by bolo určite obrátiť sa na advokáta.

Sme tu pre vás!

Neváhajte nás kontaktovať aj s vaším problémom!

Mail: redakcia.trnavareport.sk

Mobil: 0947 915 320

Osobne: Redakcia eReport Trnava, Bulharská 42

Vaše podnety sú pre nás impulzom na to, aby sa nám všetkým v Trnave žilo o čosi lepšie!

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujíma nás, čo vás zaujíma

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre