eReport.sk
TASR, Martin Bauman
Ilustračná foto, zdroj: TASR, Martin Bauman

Vzdelanie pre všetkých


V súčasnosti je pre mnohých žiakov chodenie do školy úplne bežná vec. Avšak nebolo to tak vždy. O povinnú školskú dochádzku sa na našom území zaslúžila jedna z najvýznamnejších rakúskych panovníčok.

Svokra Európy 

Mária Terézia bola významnou panovníčkou, ktorá sa do histórie zapísala najmä pre svoj zápal reformovať spoločnosť. Reagovala tak na rozpadajúci sa feudalizmus a prispela k vytvoreniu modernej monarchie. Jej vláda sa vyznačovala politickými a vojenskými úspechmi aj rozsiahlymi zmenami v spoločnosti. Prezývku „svokra Európy“ si zaslúžila vďaka sobášnej politike, keď svoje dcéry vydávala do významných európskych rodín. 

Revolúcia vo vzdelávaní 

Mária Terézia sa počas svojho pôsobenia ako panovníčka od roku 1740 intenzívne venovala aj školstvu. Myšlienky o povinnej školskej dochádzke existovali už na počiatku novoveku. Ich realizácia však nastala až počas jej vlády a predstavovala snahu premeniť monarchiu na moderný centralizovaný štát. Reforma školstva sa začala v západnej časti monarchie. V roku 1774 Ignác Felbiger predstavil Všeobecný školský poriadok, čo podnietilo veľký posun k modernému školstvu. Pre východnú časť ríše, konkrétne Uhorsko, bola 2. augusta 1777 vydaná učebná osnova Ratio Educationis. Mária Terézia požadovala vybudovanie siete verejných škôl. Vzdelanie sa tak malo stať dostupnejšie pre širšie vrstvy obyvateľstva. 

Zavádzanie reformy v praxi

Tereziánske školské reformy priniesli povinnú školskú dochádzku pre deti od šesť do dvanásť rokov. V školách sa po prvý raz mohli vzdelávať aj dievčatá. Školská reforma nariaďovala zavedenie povinnej školskej dochádzky v mestách aj na vidieku. Proces realizácie bol veľmi pomalý, keďže uhorský parlament prijal príslušný zákon až v roku 1868. Školy sa delili na triviálne, hlavné a normálne. Triviálne školy boli jednotriedne, kde sa deti učili čítať, písať a počítať. Hlavné školy boli vo väčších mestách a mali zvyčajne štyroch učiteľov. Normálne školy pripravovali budúcich učiteľov na triviálne školy. Okrem ľudových škôl existovali aj mestské školy a hospodárske ústavy. Latinské gramatické školy, gymnáziá, univerzity a lýceá dopĺňali systém širšieho vzdelávania. 

Reformy a politické kroky Márie Terézie zanechali hlbokú stopu v európskych dejinách. Mária Terézia dodnes ostáva symbolom silnej a múdrej vlády. Jej reformy ovplyvnili aj našu súčasnú spoločnosť a školstvo.

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vzdelanie pre všetkých

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre