eReport.sk

Veľkí ľudia Malého Ríma – Hosť: doc. Ing. Rudolf Rybanský, CSc


Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Ak sa nepohybujú vo svetle reflektorov, možnosť spoznať ich majú len ľudia z najbližšieho okolia. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce formou pravidelných videorozhovorov predstaviť tieto osobnosti, sprítomniť širšej verejnosti kúsok ich života, názorov, hodnôt, ktorými sa riadia.

Vysokoškolský pedagóg, odborník na marketingovú komunikáciu

Hosť relácie Veľkí ľudia Malého Ríma Rudolf Rybanský využil skúsenosti z  riadiacich pozícií vo firmách ako vysokoškolský pedagóg. Prednášal o problematike marketingu a manažmentu. Desať rokov pôsobil na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity so sídlom v Trnave.  V rokoch 2005 – 2019 prednášal na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Bol vedúcim Katedry marketingovej komunikácie Fakulty masmediálnej komunikácie UCM. V rokoch 2018 – 2019 viedol fakultu ako poverený dekan.

Teóriu je potrebné prepájať s praxou

Pán Rybanský pôsobil v akademickom prostredí viac ako dve desaťročia. V rozhovore poukázal na dôležitosť prepojenia teórie a praxe. So zreteľom na vlastnú skúsenosť pomenoval esencie práce dobrého manažéra. Dotkol sa  predpokladov na prácu v oblasti médií, marketingu a reklamy. 

Kariéru ste zasvätili akademickému prostrediu. Čo ste študentom v rámci prednášok chceli vštepiť, na čo ste kládli dôraz?

Mal som jednu veľkú výhodu v tom, že predtým, ako som nastúpil do pedagogického procesu, som bol v praxi, a v tvrdej praxi, kde som sa stretával so všetkými problémami, ktoré študentov čakali. Svoje skúsenosti z praxe som odovzdával študentom. Kládol som im na srdce, že nielen teoretické vedomosti sú tie, ktoré potrebujú získať, ale v prvom rade je potrebné, aby tie teoretické vedomosti aplikovali do praxe.

Ako by sa mal správať krízový manažér? Aké sú základné predpoklady na túto pozíciu?

Musí byť fundovaný po teoretickej stránke. Musí poznať všetky zákonitosti a prepojenia a nikdy sa nesmie orientovať iba určitým smerom, pretože všetko so všetkým súvisí. Ak si vezmete ekonomiku: objem výroby, tržby a, samozrejme, marketing, reklamné veci. A už prechádzame do médií. Aj absolventi materiálovotechnologickej fakulty musia ovládať marketing, musia ovládať reklamu. Druhou vecou je odhodlanie. Nie každý, aj dobrý pracovník, dokáže byť členom krízového štábu. Tam sa vyžadujú určité rozhodnutia, ktoré sú tvrdé. To čaká teraz Slovenskú republiku po voľbách. Vláda bude robiť v krízovom stave, ktorý je. A to isté platí aj v praxi, v každej praxi.

Aké predpoklady by študenti mali spĺňať, ak majú záujem študovať masmediálnu komunikáciu a chcú pôsobiť v médiách?

V prvom rade o to musia mať záujem. A druhá vec je to, že musia mať niečo v sebe. Nedá sa povedať, že sto percent študentov, absolventov sa uplatní aj v praxi. Ale máme aj študentov, ktorí sú v špičkových médiách. Nielen na Slovensku, ale dokonca aj v zahraničí.

Rodina a záujmy

Napriek akademickej kariére a množstvu povinností bola pre pána Rybanského prístavom pokoja rodina. Bola a zostáva uňho na prvom mieste i dnes. Priznal, že všetky podstatné životné okamihy sa mu spájajú s rodinným životom.

Aký je recept človeka s náročným pracovným tempom zladiť ho s rodinou?

Rodina sú v prvom rade dvaja. Ja som mal to veľké šťastie, že som mal manželku, ktorá ma chápala, podporovala ma. V tom zmysle so mnou vychovávala aj deti. Moje deti absolvovali tú istú strednú školu aj tú istú vysokú školu, ktorú ja. Tak som ich určitým spôsobom viedol. Dokonca moje vnúčence dnes pôsobia v takýchto sférach. Druhou vecou je fakt, že rodinný život si vyžaduje veľa pochopenia, uznania. A vždy platila zásada, kde je viac ako jeden človek, je potrebné sa prispôsobovať. A to, myslím, je základ celej rodiny.

Máte rád hudbu, hráte na husliach. Prekvapivá je záľuba rybárčenia v Nórsku. Akým spôsobom ste sa k tomuto hobby dostali?

Asi pred pätnástimi rokmi som sa zoznámil s človekom, ktorý už momentálne nežije. A ten bol veľký maniak na ryby. Vydali sme sa do Nórska na skusy. Prvá cesta do Nórska bola autobusom, cestovali sme tri dni. Tak ma to chytilo, že nechodím na ryby tu na Slovensku, ale chodím do Nórska. Bol som tam asi jedenásťkrát. Keď vyjdete na člne k tým fjordom, to je niečo nádherné. Ten pocit, že za každého počasia vyjdete von. Voda má sedem stupňov v lete, nemôžete tam spadnúť. Už tam zahynulo päť alebo šesť Slovákov. Tá nórska príroda je niečo neskutočné, to sa nedá opísať, to treba vidieť.

Foto: osobný archív doc. Rybanský

Čo vám robí radosť dnes?

Venujem sa svojim koníčkom. A medzi koníčky patrí zase rodina. Mám päť vnúčeniec, im sa venujem, tým teraz žijem: prežívam skúšky, problémy, v škole, diktáty. Ten najmenší je štvrták. To sú dnes moje koníčky. A druhá vec, ktorú som neopustil, je stále to prepojenie na univerzitu, jednu aj druhú.

Ak vás osobnosť doc. Rybanského zaujala, pozývame vás vypočuť si jeho názory na tému posunu a vývoja reklám. V treťom vydaní relácie Veľkí ľudia Malého Ríma divákom ozrejmí, na čo dnešné reklamy zabudli. Prezradí viac o živote mimo akademickej pôdy, o vzťahu k športu i k trnavskému Spartaku. Dozviete sa, čím si ho život v Trnave získal, ktoré pamiatky obdivovali zahraniční kolegovia a prečo by mali ľudia Trnavu a jej okolie navštíviť. Relácia je dostupná na youtube eReport TV.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľkí ľudia Malého Ríma – Hosť: doc. Ing. Rudolf Rybanský, CSc

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre