Zavedenie nového modelu parkovacej politiky zasiahne okrem Trnavčanov aj ostatných ľudí, ktorí do mesta dochádzajú za prácou, vzdelaním, či zdravotnou starostlivosťou.
Trnava je krajské mesto – jej vedenie by sa malo podľa toho správať
Vlna nevôle sa zdvihla u obyvateľov obcí ležiacich neďaleko Trnavy. Zavedenie nového modelu parkovania považujú za diskriminačné. V prípade, ak si chce občan, ktorý nemá trvalý pobyt v Trnave, zaobstarať parkovaciu kartu, mal by poriadne siahnuť do peňaženky. Jej cena je momentálne na úrovni 600 eur za 1 rok. Poslanec zo Špačiniec B. Pastucha to okomentoval: „To je taká vysoká suma, že sa nedá hovoriť o ničom inom ako o výpalnom“. Zastáva názor, že Trnava nie je len mesto – je to krajské a okresné mesto. sídlia tu rôzne inštitúcie, školské a zdravotnícke zariadenia, a preto poskytuje servis aj občanom nad rámec hraníc mesta. Preto by tomu mali prispôsobiť aj režim parkovacej politiky.
Starosta Špačiniec túto sumu rozrátal na drobné. Spolu so starostom Malženíc Mackom boli na stretnutí s vedením mesta. „Keď si to rozrátam, tak keby si ľudia kúpili parkovaciu kartu na rok, tak by to vyšlo na 1 deň necelé dve eurá. To máte v podstate ako cenu dvoch lístkov na MHD,“ dodáva starosta Zemko. Za dostatočný považuje aj prísľub mesta, že postavia záchytné parkoviská na okraji mesta. Ak bude podľa jeho názoru aj premávať MHD v dostatočnom intervale, nevidí v tom problém. Otázne je, či bude – a či budú vybudované záchytné parkoviská.
Foto: nový cenník parkovania, zdroj: trnava.sk
Budovanie bezplatných záchytných parkovísk pre ne-Trnavčanov prenecháva radnica na VÚC-ku
Vyjadrenie Mesta pre eReport Trnava: „mesto zlepšuje službu mestskej autobusovej dopravy a taktiež spolupracuje s Trnavským samosprávnym krajom na zlepšení dostupnosti spojov prímestskej dopravy. Mesto Trnava je rovnako pripravené pomôcť TTSK s vybudovaním záchytných parkovísk, ak bude mať kraj záujem. V každom prípade, budovanie záchytných parkovísk na periférii pre ne-Trnavčanov je súčasťou regionálnej dopravy a mesto vedie diskusie o rôznych možnostiach v kraji.“
Občania jednoznačne nesúhlasia
Pýtali sme sa na názor ľudí, ktorí do Trnavy dochádzajú a potvrdili nám, že zvýšenie cien parkovného pre nich predstavuje značnú komplikáciu. Do diskusie na našej stránke sa pripojila aj pani Ivona. „Ja som mimo Trnavy, nechodím každý deň, ale keď chodím k doktorom, a teraz po prepustení z nemocnice problém s pľúcami, nohami, je pre mňa autom ísť dôležité, ako s barlou sa trepať. S postihnutými pľúcami, bez auta s drahým parkovným je strašné niečo, akože toto je doslova nenažranstvo a zdieranie nás chudobnejších. Ja obraciam každé jedno euro a tieto ceny parkovného nehoráznosť….“
„Dochádzam do Trnavy do zamestnania (na Trojičné námestie) a polovicu svojho života som žil v Trnave. Platené parkovanie si nanešťastie nemôžem dovoliť. Nemôžem ani dochádzať hromadnou dopravou, pretože mi v čase, keď jazdím do práce a z práce nechodia žiadne spoje. Keď počasie dovolí, jazdím do práce na motorke, ktorá sa dá našťastie zaparkovať zadarmo a keď počasie nedovolí, parkujem pri obchodných centrách, kam našťastie nemajú nenažranci dosah. Ak vybavia parkoviská pri obchodoch rampami, budem si musieť hľadať zamestnanie mimo tohto zomierajúceho mesta.“ Vyjadril sa ďalší z diskutujúcich.
„Parkujte, kde chcete“
Foto: vyjadrenie primátora na sociálnych sieťach, zdroj: FB Peter Bročka
Svoj názor na sociálnych sieťach prezentoval aj primátor Trnavy Peter Bročka. Na otázku kde majú parkovať nerezidenti, keď nechcú nechať za pár hodín parkovania majland, mal jednoznačnú odpoveď. „Parkovať môžete, kde chcete a kde to umožňujú platné predpisy. Ja nie som váš starosta, aby som riešil, kde budete alebo nebudete parkovať.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Trnava – okolité obce sa búria!