eReport.sk
Parkovisko v Seredi. Foto: tasr

Za parkovanie v centre Trnavy cez víkend si od septembra platíte


Poslanci Lepšej Trnavy rozhodli na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva o ďalšom zvýšení parkovacích poplatkov. Stalo sa tak v rámci schvaľovania všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní, ktorým bola Trnava rozdelená na 37 parkovacích zón s príslušnými taxami.

Poplatky aj cez víkendy

Novinkou však je, že od septembra bude spoplatnené aj víkendové parkovanie v zóne A v centre mesta. Síce nie nepretržite, a to zjavne kvôli mestskému trhu v sobotu predpoludním; na základe toho napokon poslanci ponechali rovnaký čas nespoplatnený aj v nedeľu. Mesto tak má ďalší zdroj príjmov, hoci deklaruje, že spoplatnenie parkovania nie je hlavným dôvodom zavedenia parkovacej politiky.

Foto: autor

Pripomienky obyvateľov nikto neriešil

Verejnosť sa čoraz viac presviedča o tom, že mesto namiesto uľahčovania života svojim obyvateľom im ho komplikuje. Potvrdzuje to situácia v jednej zo zón na sídlisku Družba; počas rokovania zastupiteľstva v mene jeho nespokojných obyvateľov vystúpila Jarmila Chnapková. Primátorovi a mestskému zastupiteľstva zaslali v júni výzvu na okamžité riešenie neúnosného stavu statickej dopravy v ich zóne, ktorú podpísalo 117 obyvateľov. Pripomienkami, ktoré mestu adresovali ešte v apríli, sa podľa nej pravdepodobne nikto nezaoberal, pretože na nich nedostali žiadnu odpoveď. Dodala, že navrhovaný koncept parkovania zakladá bezdôvodné obohatenie sa mesta na úkor svojich obyvateľov, pretože počet vydaných parkovacích kariet v zónach je vyšší než počet parkovacích miest a držiteľ karty má neraz problém zaparkovať v zóne, za ktorú zaplatil.

Primátor Peter Bročka sa zaujímal, kedy, na koho a akou formou sa nespokojní obyvatelia obrátili na mesto; dodal, že táto informácia mu postačuje po skončení rokovania a navrhol, aby si konkrétne pripomienky prebrali na stretnutí s príslušnými pracovníkmi mesta.

Nič iné v danom momente ani urobiť nemohol; jeho otázka však nasvedčuje, že ho zamestnanci mesta o podnetoch obyvateľov neinformujú, alebo – v horšom prípade – tieto podnety ignorujú. Alebo je to inak?

Foto: autor

Poďme sa baviť, keď už je rozhodnuté

V každom prípade dlhodobé skúsenosti ukazujú, že mesto pripomienky verejnosti do úvahy neberie. Diskusiu otvára v čase, keď je o veciach rozhodnuté. To poznamenal aj ďalší obyvateľ, ktorému zastupiteľstvo umožnilo vystúpiť v rozprave, Rudolf Krajčovič z Modranky.

Tieto vystúpenia potvrdzujú, že na výboroch mestských častí nie je potrebná diskusia. Je pochopiteľné, že súčasné vedenie mesta priestor na ňu transformovalo na sociálne siete, v praxi to znamená, že plánované zmeny nie sú dostatočne komunikované.

Vývoj v Trnave v uplynulom období zároveň ukazuje, ako je nutné zaujímať sa o ďalšie smerovanie mesta, a najmä komunikovať s poslancami za jednotlivé obvody, aby poznali požiadavky obyvateľov, ktorých zastupujú. V opačnom prípade je celkom logická neobmedzená vláda jedného muža, ktorý má v zastupiteľstve na povel potrebnú väčšinu poslancov.

Autor textu : Maroš Volár

Súvisiace články:

  1. Ján Hrčka priniesol závažné informácie. Stalo sa tak na štvrtkovom mestskom zasadnutí. Developer, ktorý stavia Slnečnice, dlhuje samospráve Petržalky vysokú sumu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Za parkovanie v centre Trnavy cez víkend si od septembra platíte

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre