Vďaka vhodnému vlhkému prostrediu v okolí Trnávky sa v Trnave zachovalo mnoho stredovekých predmetov, ktoré dokladujú život v meste v období stredoveku. Okrem drevených konštrukcií stavieb a studní to bol veľký počet drevených nádob a predmetov každodennej potreby. Jestvujú početné nálezy drobných súčastí odevu, vyrobených zväčša z kože. Ide najmä o podrážky z obuvi, tašky ktoré sa nosili na opasku a kožené ozdoby odevov. Unikátnym nálezom je členka z brezovej kôry s plechovými pozlátenými ozdobami. Pri Trnávke pretekajúcej stredom mesta boli aj hospodárske objekty, remeselné dielne, pece na výrobu keramiky a pečenie chleba.
Prvé stavby meštianskych domov boli blokové stavby
Mali obdĺžnikový pôdorys so štítovou orientáciou voči na ulicu, situované vnútri parcely. Vedľa domu mali ponechaný voľný vjazd pre vozy, mali jedno podlažie čiastočne zahĺbené do terénu a nad ním jedno až dve obytné podlažia s drevenými trámovými stropmi a s vonkajším schodiskom na druhé poschodie. Do pivnice sa vchádzalo úzkou zvažujúcou sa chodbou – tzv. šijou. Na stavbu sa využívali pálené tehly, tzv. prstovky. Steny neboli omietané. V zadnej časti parcely mali skladovacie jamy a odpadové jamy tvorené drevenými samo stojacimi záchodmi.
Topánky s natiahnutou špičkou presahovali dĺžku chodidiel až dvakrát
Mužský odev sa skladal z dlhej košele s úzkymi rukávmi, kabátca a plášťa, ktorý sa nosil cez neho. Kabátec s ozdobne prestrihnutými rukávmi bol vatovaný, prešívaný a siahal len do pása. Zapínal sa na gombíky. Nohy mužov zakrývali pančuchové nohavice.
V priebehu 14. storočia začali ženy nosiť živôtik s výstrihom odhaľujúcim krk a dekolt, ktorý zdôrazňoval ženské tvary. Sťahoval sa šnurovaním alebo gombíkmi. Sukňa sa predĺžila, vznikla dlhá vlečka, vďaka ktorej vyzerala silueta ženského tela esovito prehnutá. Štíhlosť pásu zdôrazňoval surcot. Bohato zdobené rukávy sa predlžovali a voľne viseli. Slobodné ženy nosievali vo vlasoch venček alebo korunku, vydaté ženy nosili čepce alebo závoj.
zdroj: Vizuál Stredovekého Trnavčana, zdroj: ZsM
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Stredoveký Trnavčan