eReport.sk
byt pani Heleny sa prehrieva extrémne rýchlo, ilustračná foto istockphoto
byt pani Heleny sa prehrieva extrémne rýchlo, ilustračná foto istockphoto

Právo na dôstojnú starobu


Dôchodcovia. Ľudia, ktorí v produktívnom veku budovali túto spoločnosť, tvorili hodnoty a vychovávali súčasnú strednú generáciu. Teraz im síl ubúda a potrebujú pomoc mladších. Niektorí žijú sami, niektorí s rodinou, v domovoch dôchodcov, iní v malometrážnych bytoch. Tie v našom meste zriaďuje samospráva pre seniorov, ktorí často nemajú inú možnosť. Cena za bývanie je tu veľmi výhodná. Časť nákladov dotuje mesto. 

V jednom z takýchto bytov býva aj pani Helena. Tá sa na našu redakciu obrátila s prosbou o pomoc. Už niekoľko rokov žije v malometrážnom byte v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava. V minulosti mala s bytom niekoľko problémov (tečúce wc a pod.), ktoré správca po nahlásení bez problémov odstránil. Má však jeden veľký problém, s ktorým sa bojuje ťažko – počasie. Prechodné obdobia zvláda dobre. Avšak počas mrazivých zimných dní v jej byte teplota klesne na 20 stupňov a v kúpeľni dokonca na 17. Letné horúčavy sa pre ňu stávajú neznesiteľné. V byte má teplotu cez 30 stupňov. 

Byt, ktorý jej bol pridelený, je na najvyššom poschodí v rohu budovy. Logicky sa preto ostatní obyvatelia bytového domu tak nesťažujú. Čo ju mrzelo ešte viac, bol prístup správcu. „Povedali mi, že keď sa mi nepáči, nech sa odsťahujem. Ale kam mám ísť? A dať si namontovať klímu? Viete mne keď na konci mesiaca ostane 30 eur, tak to je úspech. Ja naozaj nemám z čoho.“ Sťažuje sa zúfalá dôchodkyňa. 

Čo na to správca?

S otázkou, ako chce správca situáciu riešiť, sme sa obrátili na riaditeľa Strediska sociálnej starostlivosti pána Očenáša. „Požiadavku na zateplenie jej bytu a riešenie extrémnych vplyvov počasia, ktoré v súčasnosti je, nie je možné okamžite vyriešiť. V roku 2022 bol spracovaný energetický audit budovy MB (Malometrážnych bytov- pozn. red.), ktorý navrhol zlepšenie tepelno-energetických vlastností budovy a postupne sú navrhované opatrenia realizované. Napríklad kompletná výmena okien, inštalácia úsporných led svietidiel v spoločných priestoroch, na chodbách, inštalácia fotovoltických panelov na strechách, čim postupne zlepšujeme tepelno-energetické vlastnosti budovy a znižujeme jej energetickú náročnosť.“ 

Aké má možnosti? 

Podľa informácií správcu to, aký byt komu pridelia je vec náhody. Pani Helena veľa možností nemá.Zaujímalo nás, či by mohla dostať zľavu z mesačného nájmu.  „Z dôvodu nízkeho nájomného nie je možné dať zľavu. Nájomné je dotované z rozpočtu Mesta Trnava,“ odpovedal riaditeľ. Ostáva jej potom už len možnosť komerčného nájmu – ale ten je finančne veľmi náročný. 

Zisťovali sme, či nie je v budúcnosti možnosť na riešenie situácie napríklad zateplením bytového domu. „Mesto Trnava sa vrámci výziev na získanie nenávratných finančných prostriedkov z plánu obnovy pravidelne uchádza o získanie finančných zdrojov na obnovu budov ako je aj MB.“  Tu je však možnosť určenia časového rámca veľmi náročná. Do uzávierky sa nám nepodarilo zistiť, či sa mesto uchádzalo o príspevok na zateplenie budovy a ani kedy by sa mohla takáto rekonštrukcia budovy uskutočniť. 

S vecou sme kontaktovali aj Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Zaujímalo nás, či má pani ako dôchodkyňa nárok na nejaký individuálny príspevok – napríklad na klimatizáciu. Podobný príspevok majú v Rakúsku, u nás žiaľ ešte nie je nič podobné v praxi zavedené. S podobnou otázkou sme kontaktovali aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – vraj o dotáciu musí požiadať jedine mesto Trnava ako vlastník a správca budovy. Jednotlivcom dotácie tohto tipu neposkytujú.

Čo si počať?

V rozhovore nám pani Helena spomína svoju skúsenosť. „Viete, ja viem, že sa možno sťažujem, keď mám problém. Ale za kým mám ísť? Oni (administratívni pracovníci zariadenia, pozn. red.) sa s vami ani nebavia v kancelárii, len na mňa nakričia na chodbe a vec je vyriešená. Ovplyvňuje to aj moje vzťahy tu… ale ja nemám kam ísť. Vnímam, že potom odo mňa ostatní nájomcovia bočia. Radila som sa aj s jednou právničkou. Tá mi povedala, nech sa nečudujem, keď mi nepredĺžia nájomnú zmluvu, keď sa sťažujem. Mám ju podpísanú na 10 rokov. Ale tie horúčavy sú pre mňa neznesiteľné, ja mám po 70, som chorá a naozaj cítim, že sa mi zhoršuje zdravotný stav.“ Tvrdí, že podala aj podnet na Regionálny úrad verejného zdravotníctva – ten dal za pravdu správcovi budovy. Nájomníčka tvrdí, že prišli merať teplotu, keď bol vonku slnečný zimný deň, a tak jej byt vyhrialo slnko. 

Kde je pravda? 

Tú svoju má aj správca budovy aj nájomníčka. Ako to však vyriešiť? Zatepliť jednu stenu bytu, ako navrhuje nájomníčka, nie je pravdepodobne technicky ideálne riešenie. Zateplenie celej budovy je finančne veľmi náročné a bez dotácií ju mesto nebude financovať. 

Komunikovali sme s riaditeľom strediska sociálnej starostlivosti pánom Očenášom. Ako by sa dala situácia pani Heleny vyriešiť? Montáž klimatizačnej jednotky by bola finančne náročná a navyše by asi veľmi rýchlo prišla otázka, či to nie je diskriminačné k ostatným nájomcom. Prečo jeden áno, druhý nie? Logicky. No ako sa hovorí, keď nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hore. Nájomníčke navrhuje, aby si podala žiadosť na Bytovú komisiu mesta Trnava, aby jej vymenili byt za iný. Mesto spravuje byty aj na Veternej a na Tajovského ulici. Riaditeľ dal čestné slovo, že síce nie je členom komisie, ale jej žiadosť podporí. Snáď si tak  jedna dôchodkyňa bude môcť užiť dôstojnú starobu. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Právo na dôstojnú starobu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Aktuálne