eReport.sk
zdroj: trnafčan

Oslavy prvého mája


Naši predkovia začínali mesiac máj odkazom na liturgickú spomienku sv. Jozefa robotníka. Podľa starozákonnej knihy Genezis je pripomienkou významu a hodnoty práce, prostredníctvom ktorej človek napĺňa Božiu výzvu o využívaní darov zeme. 

Dávnou tradíciou viažucou sa na tento sviatok bolo stavanie májov pred domami na vydaj súcich dievčat. Máj pred domom dievčaťa mal vyjadriť úctu a vážny záujem mládenca o ňu. Musel preto dobre vyzerať a byť pevne ukotvený v zemi, aby nespadol. Spočiatku vidiecky zvyk sa preniesol do miest. Májka sa umiestňovala a dodnes sa umiestňuje na námestia alebo pred významné budovy. 

Foto: pixabay.com

Prvý máj sa stal v roku 1889 medzinárodným sviatkom robotníkov. Tradícia osláv 1. mája ako Sviatku práce vychádza z udalostí, ktoré sa stali začiatkom mája v roku 1886 v Chicagu. V októbri 1884 prijal zjazd americkej odborovej organizácie FOLTU (Federation of Organized Trades and Labor Unions) uznesenie o zavedení osemhodinového pracovného času. Odborári po celých Spojených štátoch na tento deň zorganizovali generálny štrajk, počas ktorého prišlo ku krvavej zrážke medzi robotníkmi a políciou. Na pamiatku obetí demonštrácie v Chicagu zakladajúci zjazd II. Internacionály v Paríži vyhlásil 1. máj za medzinárodný sviatok práce. U nás ho uzákonili ako štátny sviatok po vzniku prvej Československej republiky. Jeho oslavy sa spočiatku niesli v duchu boja proti nezamestnanosti, a tak ako v iných mestách, aj v Trnave ho sprevádzali manifestácie robotníkov.

Po roku 1948 dostali oslavy prvého mája nový rozmer, ktorý každým rokom narastal až do pompéznych sprievodov spojených s predvádzaním úspechov jednotlivých podnikov a inštitúcií. Zároveň boli oslavou vedúcej strany – KSČ a jej vedúcich činiteľov.

Prvomájové oslavy v Trnave

Boli plné strapatých mávadiel, našich a sovietskych zástav a transparentov s dobovými heslami. Pred tribúnou s mávajúcimi predstaviteľmi mesta všetky skupinky školákov a zamestnancov kričali oslavné heslá. Tribúny bývali v Trnave postavené v rôznych rokoch na rôznych miestach, zvyčajne pred pomníkom osloboditeľov pri Evanjelickom dome. Za zákrutou pri policajtoch sa už balili transparenty a zástavy, odkladali  sa do nákladiakov a odvážali sa do závodov do skladu, aby boli zasa po roku poruke. Manifestujúci sa húfne rozpŕchli do najbližších pohostinstiev na tradičné párky a pivo. V Trnave do Pezinskej, na Starú poštu, plná bola aj Dukla, Zelený kríček či U Čerešňu…

Foto: ZsM Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Oslavy prvého mája

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre