Keď vlani vo februári rozhodlo mestské zastupiteľstvo o nadobudnutí podielu mesta Trnava v spoločnosti United Industries za vyše 4 milióny eur, v dôvodovej správe argumentovalo získaním podnikateľskej platformy, „ktorá bude vhodná do budúcnosti na zabezpečovania projektovej a investičnej prípravy rozvojových území mesta, energetický manažment a pod.“
Primátor Peter Bročka vtedy deklaroval, že mesto chce „navrhnúť štátu spoločný projekt koncentrovaných a spoločných úradovní štátnych, resp. regionálnych orgánov.“
Čo bude v bývalom cukrovare?
V tejto súvislosti sa neoficiálne objavili úvahy, že v lokalite bývalého cukrovaru by mohli postaviť novú budovu mestského úradu. Tá by bola verejnosti z hľadiska polohy na okraji širšieho centra dostupnejšia než súčasná, ktorej projekt rekonštrukcie sa pripravuje. Ako bude úrad fungovať počas jej realizácie, nateraz mesto neinformovalo.
Všetci vieme, že na realizáciu developerských zámerov treba dlhšie obdobie. V záujme upevnenia dôvery vo vízie vedenia mesta by bolo veľmi vhodné, ak by boli prezentované v reálnej podobe po konzultáciách s ďalšími relevantnými subjektmi.
Ani rekonštrukcia budovy mestského úradu nie je záležitosť tohto volebného obdobia. 366 tisíc eur na jej projektovú prípravu sú však pomerne veľké peniaze na to, aby sa tento zámer nerealizoval, prípadne by došlo k jeho výraznejšiemu posunu a preto by bolo treba projekt prepracovať. Ale ako hovorí klasik, projektov nie je nikdy dosť…
Preplatené nákupy
Nedôveru vzbudzuje aj spôsob kupovania pozemkov od súkromných vlastníkov do majetku mesta. Jeden z pozemkov na Coburgovej, ktorý mesto kúpilo vlani, mal jeho vlastník problém predať 20 rokov, a to aj rozparcelovaný. Mesto však za neho zaplatilo viac než by získal z predaja za cenu, ktorú predtým požadoval.
Pozemok blízko vstupu do bývalého areálu TAZ už mesto upravuje na využitie na parkovanie. Kým z neho bude funkčné parkovisko, potrvá to ešte niekoľko mesiacov. Možno bude predstavovať náhradu pre vodičov, ktorí momentálne využívajú parkovisko typu B medzi železničnou stanicou a nemocnicou. Tam je zámer mesta vybudovať parkovací dom. V tomto roku sa však počíta iba s prípravou projektovej dokumentácie.
Otázne je, koľko vodičov, využívajúcich súčasné možnosti parkovania pri stanici bude ochotných odstaviť vozidlo o 20 minút chôdze ďalej. Pozitívom je aspoň to, že vzniknú ďalšie parkovacie miesta, a cezpoľní nebudú zaberať miesto v uliciach zóny N na Tulipáne.
Nepoznajú reálny stav?
Ďalší príklad je návrh na kúpu pozemku pri budove bývalého kultúrneho domu v rovnakej lokalite s výmerou 431 m2 za 35 773 eur. Ten napokon nebol schválený. Do procesu vstúpil súčasný vlastník nehnuteľnosti, ktorý k nej má cez tento pozemok prístup a ponuku na odkúpenie mal dostať ako prvý. Vlastník pozemku mestu deklaroval, že na ňom neviaznu žiadne ťarchy, vecné bremená ani iné právne povinnosti, ktoré by bránili nakladaniu s predmetom predaja. Tak to vyplýva z návrhu kúpno-predajnej zmluvy.
Jedna vec je dôveryhodnosť vlastníka, druhá overenie reálneho stavu v teréne, ktoré sa pravdepodobne nekonalo. Inak by imidž mestských úradníkov utrpel ešte viac.
Nová Štvrť
Vlani v apríli mesto vyhodnotilo medzinárodnú urbanistickú súťaž, zameranú na využitie územia od zeleného pásu na sídlisku Družba až po východný obchvat, ktoré dostalo názov Trnava-Štvrť. Uspelo v nej uznávané švédske štúdio Mandaworks AB. Jeho autori podľa portálu yimba.sk zvíťazili svojho času v súťaži Trenčín SiTy, v Bratislave sa podieľajú na tvorbe verejných priestorov v projekte Palma.
Realizácia Štvrte na ploche 135 ha je otázka ďalších dekád. Súčasťou procesu je primárne zmena územného plánu, ktorý určí ďalší vývoj tohto územia.
Súčasnosť a vízie
Treba oceniť, že v Trnave postupne vznikajú ďalšie možnosti bývania. Dôležité však je, aby aj jej súčasní obyvatelia mali dostatočný komfort na život v tomto meste. Rozhodovanie od stola bez poznania situácie v teréne takéto riešenia rozhodne neprináša.
Ďalším faktorom je účel vynaložených prostriedkov. Význam a prínos rozhodnutí zastupiteľstva sa preukáže až po rokoch. Práve preto na ne netreba zabudnúť a priebežne sledovať deklarované prísľuby a zámery.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mestské developerské počiny