eReport.sk
Trnavský urgent, foto FNTT
Trnavský urgent, foto FNTT

Keď je zdravie a život v ohrození- Urgentný príjem FNT 


Keď ide o život ohrozujúci stav, rozhoduje rýchlosť a správnosť zásahu. Každý z nás sa môže dostať do situácie, keď pomoc potrebuje alebo ju môže poskytnúť. Zástava srdca či dýchania, veľké vonkajšie krvácanie, bezvedomie, dusenie, silný šok. V týchto prípadoch lovíme v pamäti zásady prvej pomoci a spoliehame sa na pomoc profesionálov.    

Závažnosť prípadu je rozhodujúca

Pracovníci urgentného príjmu vo Fakultnej nemocnici Trnava ošetria v priemere tritisícpäťsto pacientov mesačne. Okrem tých, ktorí vyhľadajú  lekársku pomoc po vlastných, prejdú ich rukami vážne zranenia i život ohrozujúce stavy. Uprednostnení sú tí pacienti, ktorých život je v ohrození alebo je vážne ohrozené ich zdravie.   

V rámci trnavského urgentného príjmu sú k dispozícii štyri ambulancie: neurologická, interná, chirurgická a traumatologická. Už samotný charakter ambulancií napovedá o problémoch, na ktoré sa v nich zdravotníci v rámci urgentnej zdravotnej starostlivosti špecializujú. V Trnave riešia na urgente najčastejšie akútne prípady, ktoré privezie rýchla zdravotná pomoc, napríklad cievne mozgové príhody, pacienti po dopravných nehodách, zlomeniny, poranenia hlavy a pod. 

Chrípka ani zvýšená teplota na urgent nepatria

Pracovníci urgentu nás upozornili, že v praxi sa často stretávajú s diagnózami, ktoré sú v kompetencii obvodných lekárov a na urgent nepatria: „Určite sem nepatria bežné ochorenia, s ktorými by sme mali navštíviť obvodného lekára. Taktiež sem môžeme zaradiť aj niekoľkodňové problémy, ktoré nie sú akútneho stavu a nedochádza ani k takému zhoršeniu stavu, ktorý môže vážne ohroziť pacienta na zdraví alebo na živote.“

Zdravie máme len jedno. Musíme sa oň starať. Na urgente sa dobrovoľne nechce ocitnúť nikto z nás. Je dobré poznať zásady prvej pomoci. A rovnako je potrebné uvedomiť si, že vo vážnych prípadoch je rozhodujúca každá sekunda. Život môže pomôcť zachrániť každý z nás. Slovenský Červený kríž na svojej webstránke upozorňuje na štyri základné princípy: ochota pomôcť, správne vyhodnotenie situácie, vlastná bezpečnosť pri poskytovaní pomoci a rozvážna komunikácia so záchrannými zložkami na čísle 112. 

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Keď je zdravie a život v ohrození- Urgentný príjem FNT 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre