eReport.sk
Trnavský cukrovar, foto KPÚ Trnava
Trnavský cukrovar, foto KPÚ Trnava

Sladká minulosť Trnavy


Kedysi jeden z najväčších v strednej Európe – trnavský cukrovar. Jeho bohatá história siaha do polovice 19. storočia. Remeslo výroby cukru sa na vtedajšiu uhorskú pôdu dostalo z Nemecka. Dnes je príbeh trnavského cukrovaru cenné svedectvo priemyselnej minulosti Trnavy. 

Prvý cukrovar na území Slovenska otvoril Mikuláš Lačný v roku 1831 vo Veľkých Úľanoch. Trnava sa dočkala otvorenia svojho prvého cukrovaru v roku 1840 bratmi Vaymárovcami, postavili ho v lokalite dnešného sídliska Družba. Činnosť ukončil v roku 1863 pre technické a ekonomické problémy súvisiace s nedostatkom vody a nevyhovujúcou polohou. 

Nová éra cukrovarníckeho priemyslu 

V roku 1868 predstavil Václav Jursa, zástupca brnianskych obchodníkov, nový plán na výstavbu cukrovaru v Trnave. Polohu vybrali pri rieke, aby sa zabránilo problémom s nedostatkom vody. Výstavba zamestnala viac než 500 ľudí. Napriek veľkolepým plánom cukrovar postihla hospodárska kríza a príchod trstinového cukru zo zámoria. 

V roku 1876 odkúpil cukrovar podnikateľ Karl Stummer.  Spolu so svojim bratom, barónom Augustom Stummerom začali investovať do modernizácie podniku. Bratia zaviedli do cukrovaru nové technológie, ktoré zvýšili efektivitu výroby, a vybudovali železničnú trať spájajúcu železničnú stanicu s cukrovarom, čo zjednodušilo logistiku prepravy surovín. Zmeny priniesli rozvoj podniku, stal sa jedným z najvýznamnejších cukrovarov v regióne. 

Od minulosti po súčasnosť

V októbri 1899 postihol trnavský cukrovar veľký požiar, ktorý zničil veľkú časť areálu. Do roka ho však prebudovali a rozšírili o nové výrobné a skladovacie budovy. Prvá súkromná telefónna prípojka v Trnave bola zriadená práve v cukrovare. August Stummer získal počas života mnoho ocenení, vrátane čestného členstva v Spolku pre cukrovarnícky priemysel a pamätnej plakety z roku 1907. Na prelome 20. storočia bol trnavský cukrovar jeden z najväčších v strednej Európe, výrobky predával po celom Rakúsko-Uhorsku, v Bosne a Hercegovine, v Srbsku a v Turecku. Obdobie svetových vojen prinieslo cukrovaru krízu, ale po znárodnení v roku 1946 a po modernizácii počas socializmu sa situácia zlepšila. 135 rokov trvajúca história výroby cukru v Trnave sa skončila v roku 2004.

Dnes je cukrovar súčasť firmy United Industries a od roku 2005 sú štyri objekty v jeho areály, vrátane administratívnej budovy z roku 1869, hlavnej výrobnej budovy a dvoch skladov, vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sladká minulosť Trnavy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre