eReport.sk
Obyvatelia lokality Farárske sú zo situácie zúfalí, foto čitateľka
Obyvatelia lokality Farárske sú zo situácie zúfalí, foto čitateľka

Problémy na Farárskom má riešiť pracovná skupina 


Prostitúcia, drogy, trestné činy, vyhrážky, požiare, ohrozovanie života, aj dlhodobé návštevy osôb neevidovaných na trvalý pobyt v tejto lokalite – to všetko znepríjemňuje život časti obyvateľov Farárskeho. Situáciu po dlhých mesiacoch sťažností konečne mesto začína systémovo riešiť.

K posunu došlo na základe požiadavky poslanca Miloša Krištofíka z klubu Trnava pre každého. Tú predložil na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Odvtedy sa uskutočnili dve stretnutia: vo februári za účasti zástupcov mesta a niektorých opozičných poslancov zastupiteľstva, predstaviteľov mestskej i štátnej polície a obyvateľov Farárskeho. Na marcovom stretnutí pribudla zástupkyňa Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a predstavitelia okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave, a tiež jeden poslanec za Lepšiu Trnavu. Zástupcovia obyvateľov už pozvaní neboli.

Pridlhý rozbeh

O problémoch v lokalite vie mesto minimálne od januára 2023, keď sa na troch stretnutiach v krátkom slede zaoberalo ich riešením. Ďalšie stretnutie bolo až po desiatich mesiacoch – v novembri a potom v apríli 2024. Aké opatrenia prijali doteraz na elimináciu nevhodného správania problémových obyvateľov lokality sme sa však – ako obvykle – nedozvedeli. Isté je len to, že stav sa zhoršoval. „V novembri sme žiadali mesto o urýchlené stretnutie. Dali sme aj telefón aj mail, aby sa nám ozvali a pomohli nám. Nikto nič. Na mestskej polícii nám povedali, že robíme len problémy. Ale svojou nečinnosťou spôsobili problémy oni nám. Vedeli, čo sa tam robí, a nekonali. Vznikala tam čierna skládka, odpad sa vozil vo veľkom, a oni stále nič,“ popisuje situáciu tamojšia obyvateľka.

Časté výjazdy hasičov 

Zo zápisu z marcového stretnutia vyplýva že hasiči v rámci Trnavy vlani zaznamenali 86 výjazdov. Ich hlavnou príčinou bolo spaľovanie odpadu, najčastejšie na Farárskom. Osoba, ktorá založí požiar, je pre nich vždy neznáma. Motív spaľovania neskúmajú. Väčšinou tam spaľujú vraky áut a chladničky, z ktorých získavajú rôzne kovy. Dávajú si však pozor, aby ich nikto nevidel,  keď požiar zakladajú. 

Zástupca HaZZ zároveň ponúkol možnosť odobrať vzorky po požiari s cieľom požiadať o vyhodnotenie škodlivín v ovzduší, ktoré robí laboratórium v Nitre. Spomenul tiež možnosť merania škodlivín prostredníctvom trubičiek, ktoré budú v lokalite umiestnené a údaje z nich po týždni vyhodnotené. 

Sud s pušným prachom

Poslanec Miloš Krištofík sa pred viac než desaťročím v súčinnosti s vtedajším vedúcim sociálneho odboru podieľal na vyriešení podobnej situácie na Coburgovej ulici, v obvode, za ktorý bol zvolený. „Myslím, že aj Farárske má svojich poslancov. V problémovej oblasti treba vybrať z komunity chlapa, ktorý má najväčší rešpekt a s ním komunikovať,“ odporúča osvedčený návod. Obdobný postup navrhla na stretnutí aj zástupkyňa úradu splnomocnenca s tým, že v pracovnej skupine za minoritnú časť má byť i žena. Jej ďalšími členmi majú byť dvaja obyvatelia z majority, zástupcovia mesta a mestskej i štátnej polície.

Podľa Rastislava Mráza z klubu Trnava nás spája majú policajné zložky v tejto lokalite zdokumentované majetkové prečiny, poškodzovanie zdravia, kupliarstvo, ohrozovanie mravnej výchovy mládeže a drogovú kriminalitu. „Farárske je momentálne niečo ako sud s pušným prachom. Málo stačí, aby to prepuklo do obrovských rozmerov. Dúfam, že kompetentní nečakajú na takýto podnet,“ dodáva Mráz.

Pribudli kamery

Okrem zvýšenej pozornosti hliadok doplnila mestská polícia v lokalite ďalšie kamery. „Celé ich riešenie; ale budú fungovať?“ – pýta sa tamojší obyvateľ. Zároveň priznáva, že situácia je pokojnejšia: „Vedia, že sú monitorovaní z každej strany. Ale netreba zabúdať, že s pribúdajúcimi lúčmi slnka začnú vystrkovať rožky čoraz viac, a to hlavne deti. Tie to tu vedia inak rozprúdiť.“

Čiastočné zlepšenie vníma aj Soňa: „Už nie sú vyhrážky smrťou, k fyzickému útoku zatiaľ nedochádza, ani hasiči už nemajú toľko výjazdov. Požiare áut aj odpadu sa obmedzili. A veľké autá nenavážajú odpad, Rómovia si ho navážajú po troche sami.“

Podľa Rastislava Mráza je kamerový systém správny krok, ale jeho funkciou je najmä pomoc pri odhaľovaní páchateľov trestnej činnosti. „Našou úlohou by mali byť predovšetkým preventívne opatrenia, aby k trestnej činnosti a priestupkom neprichádzalo. Najefektívnejší nástroj v tejto oblasti je zriadenie špeciálneho okrsku mestskej polície.“Prvé stretnutie pracovnej skupiny má byť zvolané do 25. marca. Situácia však do tohto štádia nemusela dospieť, keby mesto včas reagovalo na požiadavky svojich obyvateľov, 

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Problémy na Farárskom má riešiť pracovná skupina 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

VIAC …