eReport.sk
Na snímke sonda Rosetta počas preletu okolo planéty Zem v roku 2005 z vesmírnej misie – prvého kontrolovaného pristátia sondy na povrchu kométy na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach 12. novembra 2014.
Na ilustračnej snímke pohľad na planétu Zeme z vesmíru. Foto: tasr

Tohtoročné veľkonočné sviatky obohatí zaujímavý úkaz na oblohe: meteorický roj Lyridy


Tohtoročné veľkonočné sviatky obohatí i zaujímavý úkaz na nočnej oblohe. V tomto období totiž dosahuje maximum svojej činnosti meteorický roj Lyridy, podobná udalosť sa zopakuje až o niekoľko rokov. TASR o tom informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Tento rok sú Veľkonočné sviatky v rovnakom termíne ako meteorický roj Lyridy

Veľká noc, ktorá patrí k najvýznamnejším kresťanským sviatkom, nemá pevne stanovený dátum, pripadať môže na obdobie medzi 22. marcom a 25. aprílom. Tento rok sú Veľkonočné sviatky v rovnakom termíne ako meteorický roj Lyridy, ktorého maximum nastáva 22. apríla. K podobnej situácii dôjde podľa astronómov najbližšie v roku 2030.

„Za dobrých pozorovacích podmienok bude možné na tmavej oblohe zbadať aj viac ako 15 meteorov za hodinu. Táto vyššia aktivita však trvá len niekoľko dní, prúd meteoroidov je pomerne úzky. Aktivita roja je však značne premenlivá, ovplyvňuje ju predovšetkým planéta Saturn, a niekedy dosahuje početnosť meteorov takmer 100 za hodinu, napríklad v rokoch 1803, 1922, 1945, 1982. Tohto roku sa však zvýšená aktivita neočakáva,“ priblížil Rapavý.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Pravoslávni veriaci v pondelok vstúpili do Veľkého alebo Strastného týždňa.

Roj je pomenovaný podľa súhvezdia Lýra

Meteorický roj Lyridy patrí k najstarším známym rojom. Prvé záznamy o ňom pochádzajú z Číny už z roku 687 pred naším letopočtom. Roj je pomenovaný podľa súhvezdia Lýra, v ktorom sa nachádza jeho radiant, teda miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú. Nachádza sa v blízkosti hviezdy Vega, ktorá patrí k najjasnejším hviezdam na oblohe. Materským telesom Lyríd je dlhoperiodická kométa C/1861 G1 (Thatcher) objavená v roku 1851 s obežnou dobou asi 422 rokov

„Pozorovacie podmienky sú v tomto roku pomerne dobré. Mesiac po poslednej štvrti vychádza nad obzor viac ako tri hodiny po polnoci a tak oblohu bude presvetľovať až nadránom,“ skonštatoval Rapavý. Ako dodal, v týchto dňoch bude triédrom alebo malým ďalekohľadom v súhvezdí Andromeda možné pozorovať aj malý hmlistý obláčik, kométu SWAN (C/2025 F2), ktorá bola objavená koncom marca na snímkach zo slnečnej sondy SOHO. Najjasnejšia, takmer na hranici viditeľnosti voľným okom, však bude začiatkom mája večer nízko nad obzorom v hviezdokopy Plejády v súhvezdí Býka.

Zdroj: TASR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tohtoročné veľkonočné sviatky obohatí zaujímavý úkaz na oblohe: meteorický roj Lyridy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne