V týchto dňoch si omnoho viac vychutnávame čas strávený vonku. Niekedy však príjemný dojem narušia porozhadzované odpadky, kopy cigaretových ohorkov aj divoké nelegálne skládky. Je dôležité tento problém aktívne riešiť. Nikto z nás nechce žiť na smetisku.
Ľahostajnosť a nezodpovednosť
O tom, ako nakladať s odpadom hovoria zákony, aj Všeobecne záväzné nariadenia. „Na území katastrálneho územia Trnava a katastrálneho územia Modranka sa môže ukladať odpad výlučne do nádob určených na zber zmesového komunálneho odpadu a do nádob určených na triedený zber zložiek komunálneho odpadu, ktorý bol výlučne vyprodukovaný v rámci týchto katastrálnych území. Objemný odpad vyprodukovaný na území mesta možno odovzdať výlučne na zberných dvoroch.“ Znie to jednoducho a jasne – smeti patria do smetiaka, veľký odpad na zberný dvor. Pre mnohých to však zrejme také jasné nie je. Nájdu sa ľudia, ktorí odhadzujú smeti na zem na verejných priestranstvách alebo nanosia starý nábytok k stojiskám kontajnerov. Verejný priestor znečisťujú aj niektorí fajčiari, ktorí hádžu cigaretové ohorky na zem. Príčiny môžu byť rôzne – ľahostajnosť, pohodlnosť, nezodpovednosť a možno aj určitá forma „vypočítavosti“, keď chcú ľudia ušetriť za odvoz a likvidáciu odpadu. Za takéto konanie však hrozia pokuty a tresty.
Aké je riešenie?
Ilegálne skládky a nezodpovedné vyhadzovanie odpadu znečisťujú prostredie a zhoršujú bezpečnosť. Starý nábytok pri stojiskách kontajnerov môže niekoho zraniť, v skládkach sa môžu množiť hlodavce. Na neporiadok by sme si nemali zvykať a mávnuť nad tým rukou. Jedno z riešení je ho odfotiť a pridať ako podnet na stránku odkaz pre starostu. Vďaka presnej lokalite môžu zodpovední zabezpečiť odstránenie.
Niektorí zobrali zodpovednosť do vlastných rúk. „Už som sa na to nemohol pozerať. Zobral som rukavice, vrece, a smeti v malom parčíku som vyzbieral. Nechcel som, aby sa tam niekto na rozbitom skle zranil,“ povedal nám jeden z obyvateľov.
Nezákonné umiestnenie odpadu môžete ohlásiť aj na Mestskom úrade, Mestskej polícii, tiež elektronicky na adresu [email protected]. „Monitorovanie stojísk a zberných dvorov, ako aj dôsledné uplatnenie zákonných sankcii voči nezodpovedným občanom je riešenie, ktoré môže zamedziť nezákonnému ukladaniu odpadov na verejné priestranstvá,“ povedala nám už v minulosti o tejto téme Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácie a CSR spoločnosti FCC Slovensko, s.r.o. Je tiež dôležité, aby všetci boli všímaví k svojmu okoliu a divoké skládky ohlasovali. Veď nikto z nás nechce žiť na smetisku.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Cesta za čistejšími ulicami