eReport.sk
Lži a propaganda
Zuzana Čaputová. Ilustračné foto: tasr

VIDEO Nástroje vplyvu: Erik Kaliňák o tom, ako chce chobotnica mimovládok ovládnuť Slovensko


Kaliňák zdôrazňuje potrebu väčšej transparentnosti v sektore mimovládok a upozorňuje na riziká spojené so zahraničným financovaním. Aktivity Globsecu a podobných organizácií označuje za ohrozenie suverenity Slovenska.

Podpredseda strany Smer-SD a europoslanec Erik Kaliňák v druhej časti dvojdielnej videosérie pokračoval v odhaľovaní mechanizmov, ktorými Amerikou financované mimovládne organizácie a aktivisti ovplyvňujú verejnú mienku, politických lídrov a médiá na Slovensku i vo svete. V centre pozornosti bola tentoraz mimovládka Globsec, ktorá sa podľa jeho slov pokúšala ovplyvniť parlamentné voľby v prospech Progresívneho Slovenska.

Prechod od agentov k aktivistom

Ako Kaliňák uvádza, bezpečnostná komunita USA zmenila v posledných desaťročiach svoju stratégiu. Kým v minulosti využívala tajných agentov na boj proti komunistom a diktátorom, dnes si za cieľ volí národne orientované a suverénne politické zoskupenia. Tento posun bol sprevádzaný nástupom „Mocného Wurlitzera“ – metaforického nástroja propagandy, ktorý tvorila globálna sieť aktivistov a novinárov. Sociálne siete však tento monopol nad informáciami narušili.

V zahraničí sa sociálne siete stali ideálnym nástrojom na organizovanie protestov a mobilizáciu, čo sa prejavilo počas Arabskej jari či v projekte kubánskeho Twitteru ZunZuneo, ktorý bol financovaný z prostriedkov určených na humanitárnu pomoc. Doma však americká bezpečnostná komunita čelila dilemám: Ako kontrolovať sociálne siete a zaviesť cenzúru bez straty demokratického imidžu?

Stratégia celospoločenského prístupu

Odpoveďou sa stal koncept „Hall of Society Approach“, teda celospoločenský prístup. Tento model spočíva v zapojí mimovládok, akademického sektora a médií do boja proti dezinformáciám, pričom vládna moc financuje týchto „nezávislých odborníkov“. Európska únia v roku 2018 podporila Globsec sumou 300 000 eur na projekt zameraný na hybridné hrozby.

Globsec vytvoril koordinačnú platformu Stratcom Hub, ktorej cieľom bolo bojovať s dezinformáciami. Podľa Kaliňáka sa jej aktivity zameriavali na predvolebnú stratégiu proti vtedajšej opozícii. Uniknuté dokumenty naznačujú, že Globsec varoval predstaviteľov EÚ a NATO pred možným volebným vítazstvom strany Smer-SD, čo by podľa ich slov oslabilo prozápadnú orientáciu Slovenska.

Plány na mobilizáciu a záložné scenáre

Globsec si nechal vypracovať prieskumy rozdeľujúce volíčov do skupín podľa politického presvedčenia. Následne sa zameral na šedú zónu nerozhodnutých volíčov, ktorí mohli voliť Progresívne Slovensko, SaS alebo Demokratov. Koordinácia kampane zahňňala prednášky na školách, billboardy, videá, ako aj kampane na sociálnych sieťach cielené na mladých a ženy.

Pre prípad, že by voľby vyhrala opozícia, mal Globsec pripravený záložný plán. Koordinácia so slovenskou mimovládkou PDCS zahŕňala tréningy pre organizácie, ktoré by mali vytvoriť protiváhu novej vláde.

Erik Kaliňák zdôrazňuje potrebu väčšej transparentnosti v sektore mimovládok a upozorňuje na riziká spojené so zahraničným financovaním. Aktivity Globsecu a podobných organizácií označuje za ohrozenie suverenity Slovenska a vyzýva na otvorenú diskusiu o ich skutočnom vplyve.

Zdroj: YT- Smer-SD

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Nástroje vplyvu: Erik Kaliňák o tom, ako chce chobotnica mimovládok ovládnuť Slovensko

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne