S postupným odkladaním zimných vecí prichádza na rad jarné upratovanie. Treba vytriediť a vyradiť veci, ktoré nepoužívame. Kam s nimi sa môžete rozhodnúť podľa toho, či sú ešte funkčné a použiteľné alebo sú vhodné už len na vyhodenie.
Čo je funkčné a dobré…
…môže ešte poslúžiť iným. Túto myšlienku podporuje aj Reuse centrum Back2life na ulici Jána Bottu, kde môžete darovať, alebo nakúpiť použiteľné veci. Môžete sem priniesť kuchynské potreby, zariadenia a vybavenie domácností, športové potreby, kočíky, autosedačky a mnohé iné. Do Reuse centra nepatrí veľkoobjemový nábytok, elektrospotrebiče, textil, potraviny a plyšové hračky. Oblečenie bez poškodení, čisté a nemá veľké známky opotrebenia, môžete odniesť do zberných nádob na odevy, ktorých je v meste niekoľko, alebo osloviť charitatívne a dobrovoľnícke organizácie, či práve nepotrebujú oblečenie.
Vyhadzovanie s rozumom
Stojisko smetiakov nie je skládka. Na sídliskách sa opakujú situácie, keď ľudia vyhadzujú k smetiakom veci, ktoré tam nepatria, napríklad staré chladničky alebo nábytok. Aj s vecami vhodnými už len na vyhodenie, treba narábať s rozumom a nevytvárať na vonkajších priestranstvách zbytočný neporiadok, nebezpečné situácie alebo priestor pre hlodavcov. Objemný odpad, napríklad nábytok, koberce, nebezpečný odpad, elektroodpad, farby, lepidlá, baterky a pod. patria na zberný dvor. Mesto Trnava zabezpečuje pravidelne na jar a na jeseň veľkokapacitné kontajnery na zber odpadu pre obyvateľov priamo na sídliskách. Ide o takzvané „vypratávačky,“ ktoré zjednodušia nakladanie s odpadom. Pravidelne prebieha aj mobilný zber elektroodpadu. Ten môžete najbližšie odovzdať 13. apríla 2024 od 8.00 h do 12.00 h. Službu treba potrebné objednať najneskôr dva dni pred termínom. Podrobnosti nájdete na stránkach mesta Trnava.
Čo so starými liekmi?
„Nespotrebované lieky treba odniesť do lekárne. Nemajú sa vyhadzovať ani inak likvidovať. Nesprávnou likvidáciou môžu preniknúť do pôdy i do podzemných vôd a zaťažiť životné prostredie alebo ohroziť verejné zdravie,“ povedala Jana Matiašová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Lieky majú byť iba vo vnútornom obale – blistri, sklenenej či plastovej nádobe, hliníkovej tube a podobne. Vonkajší obal a písomná informácia pre používateľa patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať. Lieky sa z lekární následne zbierajú a spaľujú.
Zberné dvory a ich prevádzková doba
Zberné dvory sú určené výhradne pre fyzické osoby – občanov mesta Trnavy. Pôvodca odpadu sa preukazuje preukazom totožnosti s vyznačením trvalého bydliska. Odber odpadov je okrem drobných stavebných odpadov (DSO) bezplatný.
Na území Trnavy sú viaceré zberné dvory:
– Mikovíniho ulica (Vajslova dolina) – iba sem môžete priniesť aj pneumatiky a tabuľové sklo
– Tajovského ulica (Prednádražie)
– Ulica Andreja Kmeťa (Zátvor)
– Cukrová ulica (za cukrovarom)
– Modranka (Sereďská ulica)
Prevádzková doba zberných dvorov:
Prevádzková doba: od 1.10. do 31.3.
Po – Pia: 12:00 – 18:00
So: 8:00 – 18:00
Prevádzková doba od 1.4. do 30.9.
Po – Pia: 13:00 – 19:00
So: 9:00 – 19:00
Odpad do zberných dvorov môžete dovážať výhradne počas otváracích hodín. Uloženie odpadu pri zbernom dvore je podľa zákona č.79/2015 Z.z. §115 odst.1 písm. a) považované za priestupok. Drobný stavebný odpad (bez obsahu škodlivín) odoberajú iba na Skládke odpadu Trnava, Zavarská
cesta č. 37 za úhradu vo výške podľa aktuálne platného Všeobecne záväzného nariadenia mesta Trnava.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Jarné upratovanie