eReport.sk
Drogy skúsilo už čoraz viac ľudí, ilustračná foto pixabay.com
Drogy skúsilo už čoraz viac ľudí, ilustračná foto pixabay.com

Drogy sú v každom meste


Drogová problematika sa týka všetkých väčších miest. Súčasné prieskumy ukazujú, že čoraz viac ľudí má skúsenosti s drogami. Nie všetky sa skončia bez následkov. V Trnave je viacero možností, kde môžu závislí alebo ich príbuzní nájsť odbornú pomoc. 

Aktuálne výzvy

Väčšia rozmanitosť ponuky a užívania drog vytvára nové výzvy pre protidrogovú politiku a zdravotnú starostlivosť v Európe.“ To je jeden z problémov, na ktorý upozorňuje Agentúra EÚ pre drogy v správe, ktorú vydala v roku 2023. Ministerstvo zdravotníctva SR prostredníctvom agentúry FOCUS zisťovalo v minulom roku, aké skúsenosti majú Slováci s užívaním drog. Takmer štvrtina respondentov priznala, že vyskúšala marihuanu, nasledovala extáza a pervitín. Drogy sú dnes bohužiaľ ľahko dostupné. Užívanie drog má však mnohé riziká. Môže spôsobiť vznik a rozvoj závislosti, iniciovať a zhoršiť psychické problémy a ochorenia, poškodiť vnútorné orgány a to najhoršie – môže spôsobiť smrť. A to nielen pri pravidelnom užívaní. Už jedna dávka môže byť smrteľná, ak je napríklad droga kontaminovaná toxickými prímesami. Veková hranica prvého kontaktu s drogami sa znižuje, v poslednom čase pribúdajú prípady náhodných predávkovaní medzi mladými ľuďmi. 

Prevencia a pomoc

V Trnave na Piešťanskej ulici v priestoroch Business centra je Centrum pre adiktológiu a duševné zdravie. “Ide o psychiatrickú ambulanciu so zameraním na drogové závislosti. Pokiaľ ide o počet pacientov, zaevidovali sme nárast,“ konštatoval Odbor komunikácie Trnavského samosprávneho kraja. Stredné školy, ktoré zriaďuje Trnavská župa, pravidelne organizujú prednášky, programy a workshopy zamerané na prevenciu drog v spolupráci s mestskou políciou alebo občianskymi združeniami (napr. OZ STORM). „Okrem toho župa pripravila na SPŠ dopravnej v Trnave prednášku pre rodičov na tému  ,Prevencia drog´. Ide o prvú školu, kde bola zabezpečená prednáška aj pre rodičov, v budúcnosti chce kraj poskytnúť takúto službu aj ďalším školám,“ píše sa v stanovisku Odboru komunikácie TTSK. 

Otvorené srdce

V Trnave na Starohájskej 2 funguje Poradňa Otvorené srdce. Je zameraná na poskytovanie sociálneho a psychologického poradenstva a psychoterapie dospelým závislým klientom a ich príbuzným. Poradňa vykonáva sekundárnu a terciárnu prevenciu sociálnopatologických javov. „Nakoľko ide o poskytovanie služieb ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, naša pomoc je zameraná na predchádzanie sociálnemu vylúčeniu týchto osôb, ambulantnú liečbu a doliečovanie závislých, sanáciu ich rodín a životov, v nemalej miere pozornosť smerujeme aj na členov rodín, ktorí žijú so závislými v dysfunkčných podmienkach,“ hovorí Ľubica Hornáčková, riaditeľka Poradne Otvorené srdce a psychoterapeutka.

Stačí prísť

Na návštevu poradne Otvorené srdce písomné odporúčanie nepotrebujete. Stačí len prísť s mať motiváciu spolupracovať. Klienti sú do poradne často odporučení rodinnými príslušníkmi, kamarátmi alebo ich klientmi. „Tiež prichádzajú na odporučenie ambulantných psychiatrov, kde si liečia najmä farmakologicky abstinenčné stavy alebo pridružené psychické problémy v dôsledku závislosti alebo života v ťažkých podmienkach so závislým,“ hovorí Ľubica Hornáčková. Niektorí klienti prichádzajú po ukončení ústavného odvykacieho liečenia a sú odoslaní liečebným zariadením s cieľom doliečovať sa. „Látkovo aj nelátkovo závislým klientom ukazujeme rešpekt, záujem a porozumenie, vytvárame s nimi vzťah, ako najdôležitejší nástroj terapeutickej spolupráce. Klienti dostanú u nás podporu, nasmerovanie a najmä odbornú pomoc v riešení problému závislosti.“  Poradenstvo a terapia zameraná na rodinných príslušníkov pomáha zmierňovať a odstraňovať ich utrpenie a traumu zo spolužitia so závislým. Vďaka podporným podmienkam sa u klientov, ktorí sa rozhodli pre spoluprácu v terapii, darí zmeniť ich postoj úniku k droge pri ťažkých životných situáciách. 

Rôzne formy pomoci

V Poradni Otvorené srdce pracujú s každým klientom individuálne. Terapeutické stretnutia trvajú jednu hodinu a preto je potrebné, aby sa klienti na stretnutie vopred objednali. Poskytujú aj sociálne poradenstvo, telefonickú a emailovú krízovú intervenciu na zvládnutie akútnych krízových situácií klientov. Popoludní bývajú v poradni skupinové psychoterapie. Tie sú každý deň zamerané na iný typ závislosti. V poradni každý týždeň býva aj svojpomocný míting Anonymných alkoholikov. Dvakrát ročne počas celej soboty sa stretáva Víkendová skupina závislých rodín, kde spolu sedia obaja partneri, pertraktujú svoje náročné partnerské témy, v ktorých hľadajú porozumenie. Už druhý rok pokračuje aj projekt skupinových arteterapií pre klientov, ktorí boli traumatizovaní v detstve alebo v skorej mladosti závislosťou rodičov. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Drogy sú v každom meste

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne