eReport.sk
Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčika.
Matej Zeman počas pojednávania s Dušanom Kováčika.

Zeman prehovoril o Dömötörovi a Makóovi: Čo povedal k údajnému úplatku pre Kováčika?

Bývalý člen takáčovcov Csaba Dömötör, odsúdený v inej veci za krivú výpoveď, nemá nič spoločné s údajným poskytnutím úplatku pre obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Za ten mal vybaviť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu bývalého bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Vyplýva to z výpovede Mateja Zemana pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku. S Dömötörom bol naposledy v kontakte v polovici júla.

Zeman potvrdil, že aj Dömötör bol členom zločineckej skupiny takáčovcov. V skupine mal vystriedať viacero pozícií, pričom neskôr začal pracovať v súkromnej bezpečnostnej službe Mateja Zemana.

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kovačik počas hlavného pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vo štvrtok 16. septembra 2021. – Foto: tasr

„Dával som mu pokyny, zadával som mu úlohy, vždy keď bolo potrebné niečo vybaviť. Tiež mi robil šoféra, keď som potreboval niekam odviezť. Bolo to medzi nami ako medzi šéfom a zamestnancom,“ spresnil.

Predvolanie prekvapilo Zemana aj Dömötöra

Na poslednom vzájomnom stretnutí v polovici júla sa bavili spolu o trestných konaniach. Dömötör mu mal uviesť, že je predvolaný na výsluch v kauze Dušana Kováčika, čo oboch prekvapilo. „Pokiaľ išlo o vyšetrovanie zločineckej skupiny takáčovcov, povedal som mu len, že má uvádzať všetko, čo vie, keď chce spolupracovať s OČTK a priznať sa ku svojej trestnej činnosti,“ dodal.

Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.

Na kombosnímke zľava Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör. – Foto: tasr

Zeman vypovedal pred ŠTS v rámci procesu s Dušanom Kováčikom už v júli. Aj vtedy uviedol, že mal odovzdať úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora. Kováčika, mal v júli 2017 zabezpečiť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby. Podľa obžaloby mal za to inkasovať 50-tisíc eur. Matej Zeman je v súčasnosti väzobne stíhaný a obvinený v inej trestnej veci pre údajné manipulovanie výpovedí svedkov.

S Makóom sa mu krížili cesty

Na zoznámenie s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom si Zeman nepamätá. Poznajú sa od roku 2012 alebo 2013, keď pracoval v súkromnej bezpečnostnej službe. „Vzájomne sa nám krížili cesty pri rôznych verejných obstarávaniach a súťažiach,“ poznamenal. Makó ešte skôr vypovedal, že mal Kováčikovi odovzdať 50-tisíc eur.

Obhajoba upozornila, že Zeman sa počas výsluchu opakovane otáčal smerom k prokurátorovi, udržiaval s ním očný kontakt a krútil hlavou. Samosudkyňa takéto správanie nespozorovala.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dušan Kováčik na súde v Pezinku.
  2. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  3. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) 17. septembra 2021 v Pezinku.
  4. Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl
  5. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  6. Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl
  7. Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
  8. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti