tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Kaľavského vypočujú cez telemost
Ján Kaľavský. Zdroj: polícia sr

Súd v Bosne rozhodol: Elitného exoperatívca NAKA Kaľavského na Slovensko nevydáme! 

Aj keď meno bývalého šéf operatívcov NAKA Jána Kaľavského svieti od októbra minulého roku medzi najhľadanejšími zločincami muž, ktorý mal rozpútať vojnu v polícii, zostáva v Bosne. Upozornil na to portál startitup.sk. Na Kaľavského už mesiace „poľuje“ Lipšicova špeciálna prokuratúra.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. NAKA
  2. Eva Mišíková počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020.
  3. Kaľavského vypočujú cez telemost
  4. NAKA
  5. Zhabané drogy
  6. Zľava šéf NAKA Ľubomír Daňko, 1. viceprezident PZ SR Branko Kišš a prezident PZ SR Štefan Hamran počas májovej tlačovky.
  7. NAKA
  8. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
  9. Kaľavského vypočujú cez telemost

Web pripomenul, že na Kaľavského vydal Úrad špeciálnej prokuratúry vedený Danielom Lipšicom európsky zatykač pre obvinenie z korupcie a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Kaľavský je tiež kľúčovým svedkom v kauze obvinených vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, tzv. čurillovcov.

V Bosne ho síce zadržali, zakrátko ho však prepustili

„Keď dlhoročného policajta v apríli tohto roku zadržali v Bosne a Hercegovine, všetko nasvedčovalo tomu, že ho dopravia na Slovensko a za skutky, z ktorých je obvinený sa bude osobne zodpovedať pred súdom. Teraz je ale všetko inak,“ napísal spravodajský portál s tým, že Ján Kaľavský bol na úteku pred spravodlivosťou šesť mesiacov, keď ho zadržali v Bosne a Hercegovine.

Policajné prezídium v apríli 2022 síce informovalo, že partnerská zložka Interpol Sarajevo im potvrdila jeho zadržanie, bývalého šéfa operatívcov NAKA však postavili po zadržaní pred miestny súd, ktorý ho po pustil na slobodu. Podmienkou súdu bolo iba to, aby sa Kaľavský zdržiaval na adrese, ktorú uviedol a počkal na takzvaný extradičný súd.

„Interpol-Sarajevo potvrdil Interpolu-Bratislava, že osoba bola síce prepustená, ale zároveň s uloženými obmedzujúcimi opatreniami na voľnom pohybe, ktorých súčasťou je aj zdržiavať sa na určitom mieste bez možnosti opustenia krajiny,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) Michal Slivka v apríli tohto roku.

Aj advokátka zachytila, že Bosna jej klienta nevydá

Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej, ako ďalej uvádza startitup.sk, v priebehu pár dní zaslalo do Bosny a Hercegoviny dokumenty potrebné k extradičnému konaniu. „Odvtedy ubehli viac ako tri mesiace. No a práve v týchto dňoch súd v Bosne a Hercegovine rozhodoval o žiadosti slovenských orgánov o tom, či Jána Kaľavského vydajú na trestné konanie na Slovensko,“ informoval slovenský web, podľa ktorého informácií súd v Bosne a Hercegovine skutočne rozhodol. A to tak, že Jána Kaľavského slovenským orgánom činným v trestnom konaní nevydal. Reportéri Startitup sa pokúsili kontaktovať aj samotného Kaľavského, jeho telefón bol však nedostupný a údajne zjavne nekomunikuje ani cez internetové aplikácie.

„Áno počula som, že súd zamietol jeho vydanie z Bosny a Hercegoviny, ale nemám to ešte oficiálne potvrdené,“ reagovala na otázky portálu známa advokátka a právna zástupkyňa Kaľavského Eva Mišíková. 

Po Kaľavskom ide Lipšicova prokuratúra

„Ministerstvo spravodlivosti Bosny a Hercegoviny listom zo dňa 4. júla 2022 oznámilo, že žiadosť o vydanie p. Kaľavského do SR bola zamietnutá, nakoľko menovaný požiadal v Bosne a Hercegovine o azyl. Ak osobe nebude udelený azyl, konanie o extradícii bude možné obnoviť,“ reagoval na otázky Startitupu hovorca ministerstva Peter Bubla.

Ján Kaľavský je podozrivý z prezrádzania citlivých informácií z prostredia polície nepovolaným osobám, čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na neho podal koncom januára obžalobu „pre viacčinný súbeh pokračovacieho zločinu prijímania úplatku s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti“.

Zdroj: startitup.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súd v Bosne rozhodol: Elitného exoperatívca NAKA Kaľavského na Slovensko nevydáme! 

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku