eReport.sk
Na kombosnímke Daniel Lipšic a tabuľa označujúca miesto, kde obeseného muža našli.
Na kombosnímke Daniel Lipšic a tabuľa označujúca miesto, kde obeseného muža našli. Foto: tasr

Bývalého šéfa vojenských tajných našli obeseného: Do kameňolomu, kde bolo telo, prišiel osobne aj Lipšic!


AKTUALIZOVANÉ – NAKA vyšetruje prípad mŕtveho generálmajora, ktorý v minulosti šéfoval Vojenskej spravodajskej službe. Ide o Petra Bučku narodeného v roku 1954. Údajne visel na strome v kameňolome Slovenského vodohospodárskeho podniku v Bratislave pri Devíne. Smrť Bučku vyšetruje NAKA ako podozrenie z úkladnej vraždy. Pre TASR to potvrdila Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru (PZ).  Na desivý nález upozornila TV JOJ. K smrti exšéfa tajných už reagovali aj vládni politici, konkrétne ministri z OĽANO: Jaroslav Naď a Roman Mikulec.

Spravodajský portál súkromnej televízie noviny.sk zistil, že na bezvládne telo exšéfa vojenských tajných natrafil okoloidúci psíčkar v utorok (25.1.) približne o 16:00 h.

Čo tam robil špeciálny prokurátor?

Televízia uviedla, že mŕtve telo generámajora Petra Bučku údajne viselo na strome neďaleko tamojšieho jazera. „Na miesto prišli vyšetrovatelia NAKA a osobne prišiel na miesto činu aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. To naznačuje, že podozrenie na inú príčinu než spáchanie samovraždy, je silné,“ stojí v článku portálu noviny.sk s tým, že polícii so zabezpečením miesta nálezu mŕtveho muža pomáhali bratislavskí hasiči.

Vyšetrovatelia zaisťovali stopy do ranných hodín

TV JOJ upozornila, že obhliadajúci lekár sa na mieste činu zdržal viac ako šesť hodín. „Pre aké dôvody NAKA preveruje úmrtie bývalého vysokopostaveného vojenského funkcionára, zatiaľ nie je známe. Polícia aj Úrad špeciálnej prokuratúry sa k prípadu vyjadria zrejme v priebehu dňa. Na mieste nájdeného tela vyšetrovacie orgány zotrvali do skorých ranných hodín,“ dodal spravodajský web.

NAKA a prokuratúra žiadne podrobnosti nezverejnili

Bučkovu smrť vyšetruje NAKA ako podozrenie z úkladnej vraždy. Polícia uviedla, že vo veci bola nariadená pitva. Vzhľadom na súčasné štádium trestného konania  zatiaľ neposkytla bližšie informácie. „Môžeme potvrdiť, že predmetnú trestnú vec vyšetruje vyšetrovateľ NAKA ako podozrenie z úkladnej vraždy. Vo veci bola nariadená pitva. Vzhľadom na súčasné štádium trestného konania nie je možné zatiaľ poskytnúť bližšie informácie,“ priblížila Dobiášová.

Prokuratúra sa k tejto téme nevyjadruje. „Vzhľadom na to, že v súčasnosti v tejto veci vykonáva úkony vyšetrovateľ NAKA, nebudeme sa k nej vyjadrovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

Naď: Evidovali sme, že sa pohybuje okolo Bödöra

V prípade smrti bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Petra Bučku si treba počkať na výsledky oficiálneho vyšetrovania, povedal pred stredajším zasadnutím vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO) taktiež nechce o prípade špekulovať. Potvrdil však, že Bučkovo pôsobenie vo vojenskom spravodajstve sa skončilo v 90. rokoch.

„S príchodom Mikuláša Dzurindu a nového vetra zahraničnej a bezpečnostnej politiky SR ukončil pán Bučka svoje pôsobenie vo vojenskom spravodajstve. Od tohto momentu neparticipoval na činnosti vojenského spravodajstva vôbec, ale evidovali sme z rôznych informácií, že sa pohybuje v blízkosti skupiny okolo pána Jahnátka a pána Bödöra,“ uviedol Naď.

Mikulec: Neboli sme v žiadnom kontakte

Minister vnútra sa vzhľadom na uskutočňované vyšetrovanie nechcel k prípadu bližšie vyjadrovať. Bučku poznal počas jeho pôsobenia vo vojenskom spravodajstve, odvtedy sa nestýkali. „Ja som s ním približne 20 rokov neriešil absolútne nič, neboli sme v žiadnom kontakte,“ povedal. Vie o ňom, že pracoval aj na ministerstve hospodárstva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Signatári výzvy podporujú kroky vlády
  2. Kauza Bödör
  3. Roman Mikulec (OĽaNO) prichádza na rokovanie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 26. januára 2022.
  4. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalého šéfa vojenských tajných našli obeseného: Do kameňolomu, kde bolo telo, prišiel osobne aj Lipšic!

KOMENTOVALI STE: