eReport.sk
Zľava Peter Petrov a Matej Zeman.
Zľava Peter Petrov a Matej Zeman. Foto: minv.sk

Kauza kajúcnici: Prokurátor začne trestné stíhanie, Kovařík bude médiá ignorovať, reaguje aj Lipšic!

Citlivá kauza okolo známych kajúcnikov, ktorí sú aktuálne stále na úteku, naberá nový rozmer! Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry začne tento týždeň trestné stíhanie v prípade prerušenia zaisťovacieho úkonu zo strany Prezídia Policajného zboru v prípade zásahu voči svedkom v kauzách Očistec a Judáš. Potvrdil to krajský prokurátor Rastislav Remeta, upozornil na to portál Aktuality.sk.

“Od 20. júla, keď došlo k vzneseniu obvinenia trom osobám a boli voči nim urobené zaisťovacie úkony, vyšlo najavo viac skutočností, ktoré súviseli práve s priebehom zaisťovacieho úkonu. Ten bol po zadržaní prvej osoby prerušený,” sprostredkovala vyjadrenie Remetu hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

Prerušenie zásahu bolo neštandardné až otázne

Podľa krajského prokurátora budú okolnosti prerušenia zásahu z 20. júla predmetom samostatného konania.

Krajský prokurátor Rastislav Remeta sa už minulý týždeň netajil kritikou voči postupu, ktorý nariadil policajný šéf Kovařík. – Foto: tasr

“Aby bolo jasné, či bolo možné prebiehajúci zásah veľmi neštandardne prerušiť a následne ho po hodine a pol povoliť,“ doplnil Remeta.

Kovařík nechce, aby boli jeho slová prekrúcané

Informácie, ktorými disponuje Rastislav Remeta, ja nepoznám a nebudem ich preto ani bližšie komentovať. O možnom začatí trestného stíhania viem len z médií. Som však pripravený celú záležitosť s preverením použitia zásahovej jednotky a kroky, ktoré ma viedli k mojim pochybnostiam o zásahu vysvetliť orgánom činným v trestnom konaní. Nebudem sa vyjadrovať do médií, na to sú tu orgány činné v trestnom konaní, aby situáciu preverili a ja som im plne k dispozícii,“ reagoval prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Policajný prezident Peter Kovařík. Pre médiá sa už vyjadrovať v citlivej kauze kajpcnikov nebude. – Foto: tasr

Zdôraznil, že sa nebude obhajovať prostredníctvom médií, pretože nechce, aby boli jeho slová prekrúcané a zneužívané na politický boj.

Lipšic: Verejnosť by mala vedieť, v čom Dömötör klamal

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) so znepokojením vníma sústavné snahy spomaliť a zabrzdiť vyšetrovanie mimoriadnej závažnej trestnej činnosti, ktorú vyšetrujú vyšetrovatelia NAKA pracovnej skupiny Očistec pod dozorom prokurátorov ÚŠP. Informoval o tom špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Sme presvedčení, že relevantné podozrenia týkajúce sa integrity vedených trestných stíhaní je potrebné preveriť. Malo by sa tak však diať len zákonným spôsobom a bez toho, aby bola verejnosť zavádzaná nepravdivými informáciami,“ povedal Lipšic.

Daniel Lipšic

Expolitik, bývalý advokát a súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí snahách spomaliť a zabrzdiť vyšetrovanie. – Foto: fb/m.kolikova

Úrad špeciálnej prokuratúry zdôrazňuje, že každý svedok musí niesť trestnoprávnu zodpovednosť, ak vo svojej výpovedi uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie. “Určite bude pre transparentnosť trestného stíhania vedeného ÚIS dôležité, aby sa verejnosť, v prípade právoplatného skončenia veci, dozvedela, v čom konkrétne Csaba D. krivo vypovedal,” doplnil Lipšic.

Remeta postup polície kritizoval už minulý týždeň

Minulý týždeň vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) obvinil tri osoby, ktoré vystupujú ako kľúčoví svedkovia v mediálne známych kauzách – členov zločineckej skupiny takáčovcov Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a podnikateľa Petra Petrova. Dömötör 20. júla zadržali a je vo väzbe, po ďalších dvoch obvinených pátrajú.

Remeta minulý týždeň kritizoval, že zo strany Prezídia Policajného zboru, došlo k prerušeniu prebiehajúceho zásahu pri zadržiavaní obvinených osôb, v dôsledku čoho sú práve dvaja obvinení na úteku. Kovařík potvrdil, že išlo o jeho rozhodnutie.

Situácia okolo kajúcnikov sa poriadne zamotáva:

  1. Polícia, logo
  2. Peter Kovařík
  3. Na snímke vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a vľavo riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ Robert Gucký.
  4. Roman Mikulec
  5. Rastislav Remeta
  6. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
  7. Roman Mikulec (OĽaNO)
  8. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport