eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputov
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Chmelár kritizuje Čaputovú: Prijať Ukrajinu do EÚ v tomto čase je čisté šialenstvo!


Politický analytik a známy komentátor Eduard Chmelár kritizuje iniciatívu slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej a ďalších hláv členských štátov Európskej únie o promptné prijatie Ukrajiny do jej štruktúry.

Prezidentka Čaputová spolu s ďalšími siedmimi prezidentmi členských krajín Európskej únie (EÚ) vyzývajú k rýchlemu prijatiu Ukrajiny do Európskej únie. To však Eduard Chmelár považuje v tomto čase za čisté šialenstvo.

Rozumiem Ukrajine, nerozumiem výzve prezidentov, uvádza Chmelár

„Otvorený list, v ktorom osem prezidentov štátov strednej a východnej Európy na čele so Zuzanou Čaputovou žiada čo najskoršie prijatie Ukrajiny do EÚ, je jeden z najšialenejších nápadov, aké sa v poslednej dobe zrodili. Túžbe Ukrajincov stať sa súčasťou Európskej únie v plnej miere rozumiem. Ale nerozumiem a kategoricky nesúhlasím s postojom prezidentov Česka, Slovenska, Poľska, Bulharska, Estónska, Litvy, Lotyšska a Slovinska, ktorí ako hlavný argument uviedli, že Ukrajina si to „zaslúž,“ píše Chmelár vo svojom statuse na Facebooku.

Foto: fb/eduardchmelar

Poukazuje na náročné vstupné kritéria

Sociológ a historik ďalej vo svojom príspevku poukazuje na fakty a isté „pravidlá“ na základe, ktorých môže krajina členstvo v únii získať: „Členstvo v EÚ, však, preboha, nie je za zásluhy. A nie je to ani bezpečnostný dáždnik. Je to exkluzívny klub. Na to, aby ste sa tam dostali, musíte splniť náročné politické, ekonomické a inštitucionálne kritériá. Musel ich splniť každý, vrátane nás. Bez týchto demokratických štandardov by Európska únia nemala zmysel.“

Ukrajina je na tom horšie, ako autoritatívny režim v Tunisku

„Ukrajina však nie je demokratický štát. Podľa medzinárodne rešpektovaného Index of Democracy patrí medzi hybridné režimy a je až na 86. mieste. Aj autoritatívny režim v Tunisku je na tom lepšie. Na jednej strane neustále šikanujeme Srbsko, ktoré so 63. priečkou patrí medzi rovnako demokratické štáty ako Rumunsko, a na druhej strane chceme medzi seba pustiť hybridný režim s obrovským množstvom problémov?“

Bude vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Český prezident Miloš Zeman
  3. Mimoriadne pátranie
  4. vojaci
  5. Igor Matovič a Eduard Heger.
  6. Bývalý poslanec NR SR Peter Marček počas protestu proti vláde Igora Matoviča na Námestí slobody v Bratislave vo štvrtoék 11. júna 2020.
  7. Eduard Chmelár, historik, publicista a politický analytik

Chmelár si myslí, že pomoc brániacej sa Ukrajine je na mieste, avšak nemožno prijať do spoločenstva krajinu, ktorá má nespočetne veľa problémov v kľúčových oblastiach infraštruktúry štátu. „Jedna vec je pomáhať brániacej sa Ukrajine, a druhá vec je vziať na svoje plecia všetky úlohy, ktoré musí splniť sama. A všetci vedia, že Ukrajina má obrovské problémy, že je to korupciou rozožratý a ekonomicky sa rozkladajúci štát, v ktorom je vodca najpopulárnejšej strany v krajine v domácom väzení, v ktorom sú kruto prenasledované menšiny tak ako nikde v Európe, v ktorom prakticky neexistuje nezávislú súdnictvo a v ktorom sú zakázané viaceré opozičné médiá.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár kritizuje Čaputovú: Prijať Ukrajinu do EÚ v tomto čase je čisté šialenstvo!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: