eReport.sk
Eduard Chmelár
Eduard Chmelár. Foto: tasr

Chmelár vyzýva na mier: Ľudia ako Korčok nespravili pre mier nič, celý čas len stupňovali napätie

Politický analytik a známy komentátor Eduard Chmelár si myslí, že slová o mieri zo strany niektorých slovenských vládnych politikov sú len falošnou pózou. Tvrdí, že proti mieru sa nedá bojovať rozdúchavaním vášní a vojnou, ale práve naopak, je potrebné budovať mierovú kultúru na to, aby konflikty, ako je aj ten rusko-ukrajinský, boli riešené diplomaticky, nie vojensky. Posielanie zbraní na Ukrajinu, či už pre jednu, alebo druhú stranu konfliktu, podľa neho z hľadiska potrebného mieru vôbec nie je správnou cestou.

„Víťazoslávna póza Ivana Korčoka a spol, že oni mali pravdu, je skrz naskrz falošná. Nedajte sa pomýliť. Oni nespravili pre mier a pre to, aby sa situácia nevyhrotila až do vojenského konfliktu, vôbec nič. Celý čas len stupňovali napätie, rozoštvávali, vyostrovali spor, až dosiahli svoje – a toto má byť víťazstvo? Áno, Putin je agresor, ale oni nie sú mierotvorcovia,“ tvrdí Chmelár na sociálnej sieti.

Slovensko mohlo viesť mierové rokovania, ale už nie je nestranné

Analytik upozorňuje na to, že Slovensko v minulosti malo v mnohých konfliktoch potenciál byť dobrým mediátorom, lebo sa v daných konfliktoch nepostavilo na jednu zo strán konfliktu. Vláda však podľa neho prijatím obrannej dohody s USA zobrala štátu túto komparatívnu výhodu. „Slovensko stratilo svoju komparatívnu výhodu, keď bolo povestné tým, že malo výborné vzťahy s oboma stranami rôznych konfliktov (srbsko-chorvátsky, izraelsko-palestínsky, rusko-ukrajinský atď.). Stratilo ju vinou súčasnej vlády a prezidentky, ktorí vychýlili kurz našej zahraničnej politiky tak výrazne proamerickým smerom, že na to musel upozorniť aj Vladimír Putin pri nástupnej audiencii nového slovenského veľvyslanca,“ konštatuje Chmelár.

Foto: fb/eduardchmelar

Protesty proti vojne podľa neho zároveň nie sú dostatočným nástrojom na vytváranie mieru: „Mier kladie na človeka iné požiadavky ako vojna. Upozorňoval som na to aj na prvom medzinárodnom mierovom fóre v Bratislave v septembri minulého roka. Nestačí iba protestovať proti vojne. Musíme vytvárať také všestranné podmienky pre rozvoj kultúry mieru, aby vojna nenastala.“

Treba vyvinúť diplomatický tlak, ktorý donúti Moskvu stiahnuť sa

Mieroví aktivisti by sa podľa neho nemali zatlačiť do kúta a utrpenie Ukrajincov by malo byť pre ľudí naopak motiváciou, aby uprednostňovali tlak na mierové riešenie pred vojnou. „Nie je najmenší dôvod, aby sa dnes mieroví aktivisti nechali zatlačiť do defenzívy. Práve naopak. Nesmierne utrpenie Ukrajincov, akokoľvek hrdinsky a obdivuhodne vzdorujúcich ruskej agresii, sa nedá zastaviť vojensky. Aby som nebol nesprávne pochopený – nemám v žiadnom prípade na mysli kapituláciu, ale vyvinutie diplomatického tlaku, ktorý donúti Moskvu stiahnuť sa. Obávam sa najhoršieho. Obávam sa, že aj keby sa chceli Ukrajinci a Rusi dohodnúť, nedovolia im to tí, ktorí tam v extrémne veľkom objeme dovážajú zbrane,“ píše Chmelár.

Mrazivé slová ukrajinskej mierovej aktivistky

V kontexte rusko-ukrajinského konfliktu odcitoval aj ukrajinskú mierovú aktivistku Ninu Potarskú, ktorá je koordinátorkou Medzinárodnej ligy žien za mier a slobodu na Ukrajine a ktorá bola nútená ujsť zo svojej vlasti. Jej slová pravdepodobne nikoho nenechajú chladným: „Mám pocit, že moja krajina sa stala bojiskom pre ambície všetkých veľmocí. Dve imperialistické mocnosti si chcú rozdeliť moju krajinu. My však chceme žiť v mieri. Viem, čo je to byť ostreľovaná z jednej i druhej strany. Bomby sú rovnaké. Strach je rovnaký. Toto nie je film. Žijú tu skutoční ľudia, umierajú tu skutoční ľudia, plačú tu skutočné deti. Prosím vás, zostaňte ľuďmi, nezatvárajte hranice, zastavte tú nočnú moru a vráťte sa za rokovací stôl. Môžeme tam sedieť s vami a držať vás za ruky, aby sme vám pripomenuli, čo je to ľudskosť, pretože to, čo sa deje, je strašné.“

Bude vás zaujímať:

  1. Roman Mikulec (OĽaNO) prichádza na rokovanie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 26. januára 2022.
  2. Nastal čas na mier?
  3. Vladimír Putin.
  4. Na kombosnímke Ivan Korčok a Annalena Baerbock
  5. Prezidentka Zuzana Čaputov
  6. Eduard Chmelár, historik, publicista a politický analytik
  7. Izraelský premiér Naftali Bennett

Nemáme zabudnúť na tých, ktorí rozdúchavali vášne

Chmelár si taktiež myslí, že spoločnosť nesmie zabudnúť na tých, ktorí svojimi aktivitami a vyjadrenia rozdúchavali vášne vedúce k vojne.

„Vždy, keď vypukne vojnový konflikt, rýchlo sa zabudne na tých, ktorí ho mediálne rozdúchavali a živili pre svoje mocenské ciele. Doplatia na neho tí, ktorí boli proti nemu alebo vystrašene mlčali. Držím palce ukrajinskému ľudu. A obidvom stranám želám, aby dospeli k múdrosti, že tento konflikt sa nedá ukončiť víťazstvom, ale jedine zmierením. Sláva mieru,“ uzavrel analytik.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár vyzýva na mier: Ľudia ako Korčok nespravili pre mier nič, celý čas len stupňovali napätie

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie