Slovenská reprezentácia na zápase s Walesom
Slovenská reprezentácia na zápase s Walesom, zdroj foto TASR

Víťazná generálka pred EUROM proti Walesu, v kádri aj Kóša

Slovenskí futbalisti sa pozitívne naladili na blížiace sa majstrovstvá Európy v Nemecku. Na trnavskom štadióne Antona Malatinského si v poslednom prípravnom zápase pred európskym šampionátom jednoznačne poradili s Walesom 4:0. Teraz čaká výber trénera Calzonu presun do Nemecka. V 26-člennom kádri má svoje miesto aj stopér Sebastián Kóša zo Spartaka Trnava. Prvý zápas na turnaji Slováci odohrajú 17. júna 2024 o 18:00 vo Frankfurte proti Belgicku.

Slovensko – Wales 4:0 (1:0)

Góly : 45. Kucka, 56. Boženík, 60. Ampadu vlastný, 90. Bénes

Zostavy

Slovensko

Dúbravka – Pekarík, Vavro (77. De Marco), Škriniar, Hancko (71. Obert) – Kucka (82. Bero), Lobotka, Duda (71. Bénes) – Schranz (71. Suslov), Boženík (77. Tupta), Haraslín

Wales

Ward – Stevens, Cabango, Da Silva – D. James (71. Cullen), Sheehan, Ampadu, J. James, Broadhead (62. Koumas) – Johnson (62. Burns), Moore

ŽK : Bero – Moore, J. James

Rozhodovali : Stefanski – Golis, Winkler (Poľ.)

Diváci : 6348

Dominantný výkon a jednoznačné víťazstvo

Naši reprezentanti nastúpili v ideálnom zložení s cieľom vyladiť formu na prvý zápas na európskom šampionáte. Už v tretej minúte vyskúšal pozornosť brankára Warda pohotovou strelou Kucka. Územnú prevahu na trávniku gólovo korunoval hlavou Hancko, no pre postavenie mimo hry gól neplatil. Walesania sa síce snažili, no dlho neboli pre obranu Slovenska nebezpeční. Zmenila to až nepríjemná hlavička Moorea, ktorú Dúbravka vytlačil na rohový kop. Čo nevyšlo Hanckovi napravil na konci polčasu slovanista Kucka. Prudko a presne vystrelil  z dvadsiatich metrov a lopta skončila v sieti súpera.

Druhý polčas mali naši reprezentanti pod kontrolou ešte viac ako úvodné dejstvo. Už hlavička Vavra po rohovom kope znamenala takmer zvýšenie vedenia. Ďalšia akcia už bola gólová. Hancko krásnou loptou pred bránu našiel Boženíka, ktorý zvýšil na dvojgólový rozdiel. Slováci futbalom veľmi dobrej úrovne bavili prítomných divákov, škoda len, že ich prišlo na zápas len viac ako šesťtisíc. Podobné výkony by si zaslúžili lepšiu kulisu. O ďalších päť minút korunovali Slováci svoj výkon tretím gólom, keď po nožničkách Haraslína prekonal vlastného brankára Ampadu. Čerešničku na tortu pridal Bénes, keď po úspešnom napádaní Sokoli získali loptu, ktorú záložník Hamburgu krásne upratal do siete a uzavrel na 4:0.

V konečnej nominácii  Slovenska aj Trnavčan Kóša

Taliansky tréner Francesco Calzona nominoval na záverečný turnaj do Nemecka 26 hráčov. Vo výbere má zastúpenie aj trnavský Spartak. Obranca Sebastián Kóša sa svojimi výkonmi dostal do hľadáčika realizačného tímu. Dostal šancu získať nenahraditeľné skúsenosti a privoňať k futbalu najvyššej európskej úrovne. Jeho nominácia je reklamou aj pre trnavský klub. Navyše, v drese Slovinska sa na EURE predstaví aj ďalší spartakovec Adrian Zeljković. Naši reprezentanti sa v Nemecku postupne stretnú s Belgickom (17.6. vo Frankfurte), s Ukrajinou (21.6. v Dusseldorfe) a posledný duel v skupine odohrajú s Rumunskom (26. 6. znova vo Frankfurte).