Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce tieto osobnosti formou pravidelných videorozhovorov podrobnejšie predstaviť. Či už sa pohybujú vo svetle reflektorov, alebo ich pozná len úzky okruh ľudí, svojou charizmou oslovujú okolie a zanechávajú za sebou stopu. Pozrite sa s nami na ich prácu, medzníky života, názory aj hodnoty, ktorými sa riadia.
Doktor Juraj Horváth je oftalmológ. Špecializuje sa na mikrochirurgiu oka. Jeho doménou je (okrem iného) sivý zákal – katarakta. V súčasnosti vedie Očné centrum, s.r.o. Pacienti sa s ním môžu stretnúť v ambulancii v Trnave, v Smoleniciach a v Piešťanoch. Je lekárom, z ktorého sála profesionalita, pokora a ľudskosť. Priblížil nám oko ako vzácne centrum fungovania celého tela. Cievy oka sú totiž jediné, ktoré dokážeme v ľudskom tele vidieť priamo. Ľudské oko postihuje až dvetisíc diagnóz.
Pokračovanie v rodinnom „remesle“
Pán doktor, oftalmológia nie je vo vašej rodine nový pojem. Už váš otec Jozef Horváth bol uznávaným trnavským očným lekárom. Bol pre vás inšpiráciou práve on?
Áno, otec mi bol veľkým vzorom aj v práci ako lekár. Ako dieťa som vyrastal v prostredí nemocnice. Veľakrát ma brával do nočných služieb, čiže mi nemocnica bola blízka. Keď som sa ako chlapec rozhodoval, ktorým smerom ísť, vždy ma bavilo zisťovať, čo ako funguje. Počas medicíny som inklinoval k chirurgickým odborom. Vždy ma lákala plastická chirurgia, operačné sály. Keď sme mali cirkulácie, zostával som na operačných sálach najdlhšie. Každý ten odbor bol pre mňa úžasný. Vedel som, že sa chcem venovať chirurgii.
To oko som si až tak nepredstavoval. No oko, to sú okuliare a predpis nejakých dioptrií… Ale postupne som cez môjho ocka zistil (on mal súkromné centrum, kde sa venoval operatíve), zbadal som, že mikrochirurgia oka je naozaj nádherná. Začal som to trocha pozerať, sledovať to. Keď som sa po medicíne rozhodoval, či ísť na plastickú chirurgiu alebo na očné, tatino povedal: „Poď na rok, vyskúšaj, uvidíš, či ťa to osloví“. Bolo to o takej slobode. A to sa mi na ňom páčilo, že ma nenútil do tohto odboru. Dal mi slobodu rozhodnúť sa. Rok som vyskúšal a naozaj som sa zamiloval do mikrochirurgie, robiť operácie pod mikroskopom. Je to veľmi jemná operatíva.
Prevencia
K prevencii patrí zdravý životný štýl. Mnohí ľudia sa pýtajú, či aj návštevy očných lekárov súvisia s ročnou prevenciou, teda pravidelnými preventívnymi prehliadkami. Čo máme sledovať u detí, u dospelých a u starších ľudí, aby sme neprišli neskoro?
Prvý skríning sa robí, keď sa narodíme. Lekári po pôrode kontrolujú, či nemá bábätko vrodený sivý zákal. V detstve môže byť prvým príznakom to, že očko začína utekať, akoby dieťa škúlilo, čo si môžu rodičia všimnúť, keď sa robia fotky detí, máme väčšinou reflex pozadia, vidíme v centre také červené zreničky. Dnes to už moderné foťáky vedia vykompenzovať, aby ten reflex pozadia nebol červený. Na starých foťákoch si mohli všimnúť, že jedno očko bolo červené a jedno tmavé. Práve to poukázalo na nádor na sietnici, ktorý môže práve v ranom detstve vznikať. Môžeme občas vypnúť „red reflex“ a zistiť, či sa niečo na očku nedeje.
20-20-20
Potom preventívne kontroly prebiehajú u obvodného lekára. Ten sleduje zrakovú ostrosť u detí, vývoj očka. V škôlke sa robí skríning dioptrií. V škole prichádza záťaž. Deti trávia veľa času pozeraním do blízka: štúdium, knižky, písanie. Práve pozeranie do blízka v dnešnom období tabletov a mobilov je rizikový faktor. Dôležitá je očná hygiena, čo najmenej času na zobrazovacích prostriedkoch. Aj pre ľudí, ktorí vo vyššom veku pracujú s počítačom, platí zásada 20:20:20. Každých dvadsať minút sa pozrieť na predmet vzdialený aspoň dvadsať metrov, aby sa sval uvoľnil aspoň na dvadsať sekúnd. Ďalej modré svetlo a degenerácia sietnice. Tá zložka je v monitoroch, tabletoch, ožaruje nám žltú škvrnu. Ak nie sme nejakí grafici, ktorí potrebujú rozlíšenie farieb, mali by sme používať filtre modrého svetla. Sú formou aplikácie stiahnuteľné do mobilu, priamo v počítačových systémoch môžeme upraviť jas monitora a odfiltrovať modré svetlo.
Ak musia ľudia pracovať na počítačoch pomôžu očne kvapky, zvlhčovanie oka?
Áno, keď sa pozeráme na blízky bod, my si to neuvedomujeme, ale naše oko štyrikrát menej žmurká. Oko sa menej lubrikuje. Máme slznú žľazu, ktorá tvorí slzičky, tie zvlhčujú rohovku. Rohovka je tá predná plocha oka. Ona musí byť stále dobre zvlhčená. Obsahuje deväťdesiat percent vody. Ak nie je dostatočne lubrikovaná, hrozí syndróm suchého oka. Ľudia, ktorí pracujú s počítačom, by si mali aspoň preventívne každú hodinku kvapnúť zvlhčujúce kvapky, ktoré oko chránia.
Sivý zákal- na čo si dať pozor?
Na čo by sa mali pripraviť pacienti, ktorých čaká operácia sivého zákalu, teda katarakty?
Pre pacientov je to často taký strašiak. Veď sa aj hovorí, chrániť si niečo ako oko v hlave. Pred operáciou treba mať vždy rešpekt, ale strach nie. Dnes je tá operácia bezpečná. Operácie sa robia v lokálnej anestézii, teda žiadna injekcia, žiadne uspávanie. Aplikujú sa len kvapky, ktoré znecitlivia samotnú rohovku, a pacient je pri vedomí. Leží si, pozerá sa priamo do mikroskopu, ktorý je nad ním. Sleduje fixačné svetielka. Počas operácie cíti len nejaký dotyk, tlak. Bolesť nie je žiadna. Tá operácia je jemná. Pri prvom oku zistia, že to nič nebolo, a pri druhom oku sú už odvážnejší. Dnes patrí k najbezpečnejším operáciám s veľmi dobrou prognózou.
Pán doktor Horváth mi v rozhovore priblížil, čo patrí v praxi medzi najfrekventovanejšie očné problémy. Pomocou modelu oka ilustroval refrakčné chyby, sivý a zelený zákal, degeneráciu žltej škvrny. Porozprával o diagnóze diabetu ako o najčastejšej príčine slepoty. Zameral sa na mikrochirurgiu oka. Vysvetlil, aká je súvislosť očných problémov a hormonálnych zmien u žien vo vyššom veku.
Vydanie relácie Veľkí ľudia Malého Ríma s Jurajom Horváthom je dostupné na youtube eReport TV.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Juraj Horváth