Obnovený priestor v centre mesta pri OD Jednota má byť zóna oddychu pre verejnosť.
Na jednej strane nadšenie z upravenej lokality, na druhej sklamanie z jej podoby. Reakcie ľudí na novú tvár priestoru v centre mesta sú rôzne. Práce na jeho úprave trvali osem mesiacov. Po odstránení oplotenia má verejnosť príležitosť zhodnotiť prínos tejto investície za cca 650 tisíc eur. Výsledná suma je podľa dodatku k zmluve s dodávateľom o 120 tisíc eur nižšia, než sa pôvodne plánovalo.
Vizualizácie boli príťažlivejšie
Obrázky s košatými stromami, ktoré mesto prezentovalo pri predstavení projektu, sú oveľa krajšie, ako je dnešný stav. Je to napokon logické: zasadené stromy na to potrebujú ešte pár rokov. Horšie je to však s ostatnou zeleňou, ktorá sa vyskytuje veľmi skromne iba vo štvorcoch pod stromami. Zato dlažby je v novom priestore viac než dosť. Časť z nej zaberá fontána. Keď nie je spustená, návštevník má pocit, že prišiel do betónovej džungle.

Foto: vizualizácia pôsobí veľmi príťažlivo, ukazuje pravdepodobný stav o niekoľko rokov. Zdroj: planujmesto.trnava.sk
Kto tam bude oddychovať?
Priestor, ktorý prepája Trojičné námestie s Paulínskou ulicou, si úpravu nepochybne vyžadoval. Jeho revitalizáciu podporili obyvatelia v rámci participatívneho rozhodovania v roku 2023. Radnica sa na tento proces odvoláva veľmi často. Proti tomu nemožno mať výhrady. Problém však je, že sa do neho zapája iba niekoľko stoviek obyvateľov mesta, spravidla fanklub súčasného vedenia. Výsledkom sú potom investície neraz bez reálneho relevantného využitia.
Bude zaujímavé sledovať, koho v obnovenom priestore uvidíme najčastejšie. Či to budú ľudia, ktorí si tam prídu nakrátko odpočinúť, alebo skupiny či jedinci, ktorých často vídať na Trojičnom námestí.
Kapacity na oddych sú aj v neďalekom páse zelene na Paulínskej ulici, dokonca aj s fontánou, ktorá už roky nebola v prevádzke. Celý priestor by si tiež zaslúžil údržbu. Ale napokon len zriedka tam niekoho nájdete.
Oddych počas kultúrnych podujatí
Neďaleké sídlo mestskej polície dáva veľký predpoklad, že nový mobiliár nebude zakrátko poškodený. Upravená lokalita poskytne dobré podmienky účastníkom koncertov na blízkom Trojičnom námestí, ak im postačí sledovať hudobnú produkciu mimo davu pod pódiom. Vtedy možno očakávať úplné využitie osadených lavičiek.
Kiežby táto investícia do centra mesta naplnila zámery, s ktorými ju realizovali. Či to tak bude, ukáže čas.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Viac dlažby než zelene