Pred časom sme zažili odstávku vody takmer v celej Trnave. Viacerí sa na to pripravovali a vedeli o tom dopredu. Obyvatelia Zavarskej ulice nie sú napojení na mestský vodovod, pitnou vodou ich zásobuje zdroj, ktorý je na Strednej odbornej škole poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Na konci augusta im zrazu začala z vodovodných kohútikov tiecť znečistená, pieskovo zakalená zapáchajúca voda!
Začalo to peknou myšlienkou…
Súkromná základná škola Félix bude jedna z mála na Slovensku, ktorá bude mať energiu výlučne z plne obnoviteľných zdrojov. Na projekt dostali dotáciu z eurofondov vo výške takmer 800 tisíc eur. Veľký problém vznikol počas realizácie tohto zámeru.
Termálne vrty realizovali v blízkosti zdroja pitnej vody (studne) na pozemku Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Obyvateľov nikto vopred neinformoval, že by mali byť v ich blízkosti realizované tieto geotermálne vrty. O to väčšie bolo ich prekvapenie, keď im 22. augusta 2023 začala z vodovodných kohútikov namiesto čírej vody tiecť znečistená, pieskovo zakalená a zapáchajúca voda. Nevedeli, čo spôsobilo tento stav. Nikto im nič nedal vedieť.
Bez akejkoľvek náhrady
Ľudia zo Zavarskej ulice vo svojom otvorenom liste píšu: „Napriek naliehaniu obyvateľov na vedenie súkromnej školy Félix a vedenie SOŠ, aby pre nich zabezpečili cisternu s pitnou a nezávadnou vodou, tá pre obyvateľov nikdy zabezpečená nebola. Po troch dňoch (stále bez nezávadnej vody a v počasí presahujúcom 30 stupňové teploty) bolo obyvateľom oznámené, že bolo vykonané chemické čistenie zdroja pitnej vody. Po realizácii chemického čistenia voda výrazne zapáchala po chemikáliách a zápach pretrváva až do dnešného dňa.“
Chybu počas realizácie týchto vrtov uznalo aj vedenie školy Félix, resp. stavebná spoločnosť Polygnosi Trnava, ktorá z pridelených finančných zdrojov realizovala termálne vrty v blízkosti zdroja pitnej vody. Reaguje riaditeľ školy Félix p. Krajčovič: „Vrty v blízkosti spomenutého zdroja pitnej vody boli okamžite ukončené ku dňu zistenia vzniknutej situácie a za prítomnosti odborne spôsobilej osoby – hydrogeológa. V súčasnosti sa realizujú len vrty v dostatočnej vzdialenosti od zdroja vody, aby nedošlo k ovplyvneniu zdroja.“
Majú to čierne na bielom – voda bola nevyhovujúca
Napriek snahe o nápravu (zo strany realizátora stavby), obyvatelia zažili krušné chvíle, keď nemali potuchy, či vodu, ktorá im tečie z kohútikov môžu piť alebo sa ňou aspoň umývať. Bol august a vonku tridsať stupňové horúčavy.
„Viete, žijú tu aj starí a chorí ľudia, malé deti… Báli sme sa, my sme po celý ten čas nič nevedeli. Nám nikto nedal nič vedieť. Jeden z členov našej domácnosti je vážne chorý a má veľmi oslabený imunitný systém. On keby sa tej vody napil – veď ho to mohlo aj zabiť!“ hovorí jeden z obyvateľov Zavarskej.
Rozhodli sa, že to nenechajú len tak a dajú si spraviť vlastný rozbor vody. Odber z 23. augusta 2023 potvrdil, čoho sa obávali – voda vo vysokej miere prekračovala povolené limity.
Čo im hrozilo?
Zisťovali sme, čo hrozilo ľuďom, keby sa napili takto znečistenej vody. Na naše otázky odpovedal p. Zimermann, konateľ spoločnosti Chempal, ktorá sa zaoberá rozborom vody. V tomto rozbore boli vysoko nad limitom okrem zápachu prekročené aj hodnoty dušičnanov a železa. „Dusičnany sú látky, ktoré nie sú vhodné, najmä pre malé deti a dojčiace matky. Spôsobujú ochorenia srdcovo- cievneho charakteru. V prípade konzumácie takejto vody tehotnou ženou, môže ich zvýšená koncentrácia spôsobiť usmrtenie plodu. Deti nevedia tieto dusičnany spracovať, po konzumácii sa menia na dusitany. Viažu na seba kyslík z krvi a dochádza k nedokysličeniu srdca. Železo má povolené určité prekročenie normy. Zdravotne by nemalo spôsobiť problémy, ale jeho oxidácia môže spôsobovať zmenu farby vody, korózie a nepríjemnú železitú príchuť vody.“
Na čích pleciach je zodpovednosť?
Znehodnotenie zdroja pitnej vody spôsobila s vysokou pravdepodobnosťou spoločnosť, ktorá realizovala vrty. Avšak oni nenesú zodpovednosť za kvalitu pitnej vody. Obyvatelia Zavarskej majú platnú zmluvu o zabezpečení pitnej vody so Strednou odbornou školou poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave. Oni mali sledovať, či je kvalita vody ktorú zabezpečujú dostatočná – najmä v prípade, ak vedeli, že v blízkosti zdroja boli vykonávané spomenuté vrty.
To, že obyvateľov neinformovali priznáva aj samotné vedenie SOŠ „Nepredpokladalo sa, že geotermálne vrty ovplyvnia existujúcu distribučnú sieť vody, preto škola nemala dôvod informovať obyvateľov o pripravovanej realizácií vrtov na pozemku školy,“ hovorí I. Tománek, poverený riadením školy.
Prečo nepriviezli cisterny?
Foto: ilustračná foto, redakcia
Povereného riaditeľa SOŠ sme sa pýtali, prečo nezabezpečili náhradu za pitnú vodu hneď, keď zistili, že tá, ktorá im tečie z kohútikov je evidentne nevyhovujúca (voľným okom bolo vidieť zakalenie a cítiť zápach). „V tejto súvislosti bolo zabezpečené prečistenie a dezinfekcia studne a rozvodov vody, a to hneď po zistení stavu, ktoré odstránili znečistenie a tým pádom nevznikla potreba pristaviť dodávku pitnej vody cisternou.“
Podľa obyvateľov ulice trval tento stav celé tri (!) dni. Podali podnet na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave. Jeho zamestnanci vykonali 7. septembra 2023 odber vzorky pitnej vody (po prečistení zdroja) a skonštatovali, že voda vyhovuje požiadavkám.
Zdravie študentov a pedagógov
Na konci augusta (30.8.2023) dostali obyvatelia oznam, že im voda nepotečie, lebo stavebná spoločnosť plánuje opätovne vykonávať vrty v blízkosti zdroja pitnej vody. Následnú kontrolu po vrtoch vykonali, podľa dostupných informácií, pracovníci RÚZV až 7.9.2023 na základe podnetu od obyvateľov. Podľa I. Tománka povereného riaditeľa SOŠ „kvalita pitnej vody je kontrolovaná vždy dvakrát ročne. V roku 2023 boli vzorky analyzované už trikrát, a to v júni, v auguste, a v septembri. V septembri RÚVZ v Trnave odobral tri vzorky, jednu zo školy a dve z domov, ktorým sa voda dodáva.“
Podľa protokolov o skúškach, ktoré máme k dispozícií od obyvateľov Zavarskej ulice, boli skúšky (na ich žiadosť) realizované v nasledovných termínoch:
- 23. – 25.8.2023 – voda nespĺňala požadované normy
- 7.9.2023 – voda spĺňala požadované normy
- 20. – 26.9.2023 – voda spĺňa požadované normy
Otázkou ostáva, či malo vedenie školy potvrdené, že medzi 30. augustom – keď boli vykonávané vrty – a 7. septembrom, kým bola vykonaná ďalšia skúška, bola voda v dostatočne dobrej kvalite na zahájenie školského roka. Strednú školu navštevuje takmer dvesto študentov, nehovoriac o zamestnancoch školy (zdroj: Záverečná správa SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku).
Kolotoč sa roztočil odznova
„Dňa 18.9. 2023 bol obyvateľom doručený oznam od SOŠ o opätovnom znečistení a zakalení zdroja pitnej vody vplyvom hĺbenia termálnych vrtov na pozemku v blízkosti vodného zdroja. Obyvateľom opäť nebol poskytnutý iný zdroj pitnej vody, napriek tomu, že ten bol v ozname od SOŠ prisľúbený , citujem „v štádiu riešenia“, píšu vo svojom otvorenom liste obyvatelia Zavarskej ulice.
Následne si obyvatelia ulice dali opäť spraviť rozbor pitnej vody (opäť na vlastné náklady), po prečistení zdroja a ten našťastie potvrdil, že voda spĺňa potrebné normy.
Má to niekde koniec?
Otázka znie, dokedy budú musieť ľudia znášať neustály kolotoč vrtov, následného prečisťovania a rozborov vody na vlastné náklady? Projekt má stanovený dátum, dokedy by mal byť ukončený – a to do 31.12.2023. Podľa riaditeľa SZS Félix p. J. Krajčoviča „vrty v blízkosti spomenutého zdroja pitnej vody neovplyvnia kvalitu pitnej vody zdroja nakoľko sa jedná o uzavretý okruh a vrtmi sa nenakladá s podzemnom vodou, iba sa využíva geotermálny potenciál plytkého obehu.“ Takže v budúcnosti by sa už ľudia zo Zavarskej mohli obdobným peripetiám vyhnúť.
Faktom ostáva, že doteraz sa im za tieto nepríjemnosti nikto ani len neospravedlnil. Doteraz im nikto nezabezpečil sľubované cisterny s pitnou vodou. Doteraz im nikto nepovedal, koľko budú platiť za vodu, ktorú nemohli používať.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vážny hazard so zdravím !