eReport.sk

Športové udalosti, ktoré sa (ne)uskutočnili v roku 2020

Rok 2020 mal byť jedným z najbohatších na športové udalosti. Mal to byť rok plný skvelých športových podujatí, naživo si ich mali vychutnať milióny fanúšikov, pri televíznych obrazovkách miliardy divákov. Celosvetová pandémia však spôsobila, že sme sa bez drvivej väčšiny z nich museli zaobísť. Tu je Top 5 podujatí, o ktoré sme prišli:

1. Letné olympijské hry Tokio

Viac ako 12 miliárd amerických dolárov. To sú náklady, ktoré organizátori vynaložili na usporiadanie najväčšieho športového festivalu v roku 2020. Medzinárodný olympijský výbor v marci rozhodol, že sa Hry XXXII. olympiády posunie o 12 mesiacov neskôr. Bolo to azda jediné racionálne riešenie, ktoré však spôsobilo nielen športovcom, ale najmä organizátorom, plnú hlavu starostí. Odhaduje sa, že náklady stúpnu o ďalšie dve miliardy amerických dolárov a nikto v tejto chvíli netuší, aký bude reálny zisk. Veľkú časť príjmov tvoria výnosy z predaja vstupeniek, televízne spoločnosti zaplatili obrovské sumy za vysielacie práva, prenajali si v Tokiu budovy, techniku či personál a produkt zatiaľ žiaden nedostali. Ešte horšie sú na tom Japonci, ktorí si zarezervovali bývanie po športovcoch v olympijskej dedine, ale ocitli sa v slepej uličke. Tokijský záliv patrí medzi vychytené destinácie, počas hier ubytuje okolo 11 000 účastníkov olympiády a tak bol o tento typ bývania medzi miestnymi veľký záujem. Mnohí zaplatili zálohu, predali svoje nehnuteľnosti a určite ich momentálne zaujíma viac výsledok ich súdnych sporov ako to, kto zapáli 23. júla 2021 olympijský oheň.

foto:instagram OG

2. Majstrovstvá Európy vo futbale

Unikátny projekt, 12 krajín, 12 hostiteľských miest. UEFA sa rozhodla urobiť z futbalu ešte väčší fenomén a premiérovo v histórii zvolila formát, pri ktorom sa mali zápasy hrať vo všetkých kútoch starého kontinentu. Aj po presune záverečného turnaja na rok 2021 tento formát zostáva aspoň zatiaľ v platnosti, ale čoraz častejšie sa objavujú informácie, ktoré naznačujú, že by to tak nemuselo byť. V čase rôznych bezpečnostných bublín by bolo veľmi kritické meniť každé 3 dni prostredie, navyše úlohou UEFA bude urobiť maximum pre šampionát s účasťou fanúšikov, čo hrá ešte viac proti pôvodnej verzii. Určite sú krajiny, ktoré vedia zorganizovať všetkých 51 zápasov aj v jednom meste. Navyše, okrem epidemiológov sa ozývajú už aj ochrancovia životného prostredia, ktorých trápi karbónová stopa spojená s tisíckami nalietaných kilometrov po celej Európe. Počas turnaja by malo byť letmi hráčov a fanúšikov vyprodukovaných 280 000 ton oxidu uhličitého. UEFA sa zaviazala, že to vykompenzuje výsadbou 50 000 stromov v každej hostiteľskej krajine. Ak by išlo všetko podľa plánu, tak fanúšikovia slovenskej reprezentácie by mali zanechať uhlíkovú stopu minimálne pri dvoch cestách – do Dublinu a jednej do Bilbaa.

foto:instagram UEFA


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Športové udalosti, ktoré sa (ne)uskutočnili v roku 2020

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Najnovšie