Do našej redakcie sme dostali podnet od našej čitateľky. Zaujímalo ju, prečo nemá verejnosť na cintorínoch k dispozícii toalety, resp. prečo nie sú otvorené počas celého dňa?
„Rozprávali sme sa o tom u nás, v klube dôchodcov. Je to pre nás problém. Hlavne my starší už toľko nevydržíme. Videli sme, že niekedy počas dňa sú otvorené a niekedy nie. Prečo?“ zaujíma sa pani Beáta. Ďalej spomína svoju nepríjemnú skúsenosť „potom to tak vyzerá no… keď idete vyhodiť smeti do kontajnera, musíte byť opatrní kam stúpate. Je to hrozné. V dnešnej dobe, aby nefungovali normálne toalety.“ Zisťovali sme ako je to na konkrétnych cintorínoch s prevádzkou toaliet pre verejnosť.
V minulosti bola snaha…
Rozhovor nám poskytla pani Michaela Rigová zo spoločnosti Rigstav s.r.o., ktorá v minulosti spravovala trnavské cintoríny. „My sme túto situáciu riešili veľmi dlho. Naozaj sme sa snažili vyjsť ľuďom v ústrety. No to, čo na toaletách robili, to bolo neúnosné. Vždy sme pripravili dávkovač s mydlom, pravidelne dopĺňali toaletný papier, všetko čistili. Do pol dňa niekto vytrhol dávkovač, papier zmizol,“ spomína na zlé skúsenosti. Popísala nám aj otrasné príhody so znečistením toaliet, tie radšej nebudeme publikovať. Cintoríny v súčasnosti spravuje Správa majetku Mesta Trnava. Toalety napriek zlým predošlým skúsenostiam nechali počas Sviatku všetkých svätých otvorené. Čistili ich dvakrát denne a výsledok? Už počas prvého dňa ktosi ukradol vodovodný kohútik.
Prevádzka počas roka
Najväčším problémom je prevádzka toaliet na Vansovej, na Evanjelickom cintoríne a v Modranke. Tam počas dňa nie je prítomný personál, preto je náročné dohliadať na údržbu a bezpečnosť. Na Vansovej skúsili aj mincovník, no vandali vytrhli aj ten. Potom tam prespávali bezdomovci. O hygiene opäť radšej pomlčíme. Momentálne sú toalety na cintorínoch k dispozícií pre verejnosť v čase pohrebov a na Kamennej ceste môžete použiť toaletu, ak požiadate o kľúčik (ktorý sa im tiež pravidelne nevracal a museli meniť zámky). Prevádzkovatelia cintorínov pripomínajú, že otvorené toalety pre verejnosť nie sú ich povinnosť a neviaže ich k tomu žiadny zákon, ani VZN. Je to len ich dobrý úmysel.
Je smutné, že na vandalizmus niekoľkých jedincov musí doplácať celá spoločnosť. Snaha prevádzkarov je, dopyt u ľudí tiež, no kvôli pár hlupákom musí situácia s toaletami na cintorínoch ostať v režime, v akom je teraz.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Slúžia cintoríny aj živým?