eReport.sk
Olympíjske kruhy, foto:shutterstock

Japonci majú strach z blížiacej sa olympiády: Veľa nejasností!


Už len sto dní sa v stredu 14. apríla začne odpočítavať do slávnostného otvorenia XXXII. olympijských hier v Tokiu. Napriek krátkemu intervalu do vypuknutia globálneho festivalu je však veľa vecí nejasných, týkajú sa najmä opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Čerstvý prieskum spoločnosti Kyodo News dokonca ukázal, že až 72 percent Japoncov si želá, aby sa olympiáda v Tokiu zrušila, alebo opäť preložila z obáv ďalšej vlny šírenia vírusu. Olympiádu museli v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 presunúť z minulého roka na nový termín, športovci budú bojovať o cenné kovy od 23. júla do 8. augusta 2021. Iba štvrtina opýtaných, teda 24 percent Japoncov, podporila usporiadanie tohtoročných olympijských a paralympijských hier. Prieskum tiež ukázal, že 39,2 percent opýtaných uprednostnilo zrušenie odložených OH, zatiaľ čo 32,8 percent vyjadrilo názor, že by sa hry mali opäť odložiť.


Japonci majú z bližiacej sa olympiády strach – Foto: tasr

Drvivá väčšina respondentov (92,6 percent) uviedla, že sa obávajú ďalšej vlny nákazy. Obavy Japoncov majú súvis s pomalým očkovaním v krajine, od piatku minulého týždňa je podľa informácií ministerstva zdravotníctva úplne zaočkovaných iba 0,4 percenta populácie. Štafeta s olympijským ohňom pred hrami v Tokiu odštartovala svoju púť vo štvrtok 25. marca vo Fukušime. Na jej ceste po Japonsku sa vystrieda približne 10-tisíc účastníkov, trvať má 121 dní. Vo výbere miesta Japonci videli symboliku. Chceli ukázať, aký pokrok sa urobil s obnovou tohto regiónu, ktorý pred desiatimi rokmi zdevastovali zemetrasenie, vlna cunami a následná jadrová havária.

olympiáda, tokio, 2020

Oficiálne zapálenie olympijskej pochodni – Foto: tasr

Cieľom organizátorov je oživiť v Japoncoch radosť z podujatia, no ako ukázal prieskum, verejná mienka sa veľmi v prospech hier neotočila. Skomplikovalo ju aj mesto Osaka. Jeho predstavitelia oficiálne požiadali organizačný výbor hier o zrušenie plánovaného behu s olympijskou pochodňou v meste pre nárast prípadov koronavírusu. Štafeta sa tam nakoniec dostala, no v utorok išli bežci s pochodňou prázdnym mestským parkom za prísnych opatrení.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Japonci majú strach z blížiacej sa olympiády: Veľa nejasností!

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Aktuálne