25. september 2019 sa do kroniky nášho mesta zapísal čiernymi písmenami. Niektorí možno zabudli, no obyvatelia južnej časti Trnavy si na tento deň budú pamätať ešte veľmi dlho. Červeno-čierny kúdoľ hustého štipľavého dymu bolo vtedy nad mestom vidieť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.
Požiar v areáli bývalých Trnavských automobilových závodov (TAZ) na čas ochromil celé mesto. Časť obyvateľov Coburgovej ulice museli pre hroziace nebezpečenstvo evakuovať, ostatní čakali do skorých ranných hodín, čo sa bude diať. Uhasiť tento požiar bolo veľmi náročné, pretože tu horel sklad nebezpečnej horľavej chémie.
Kto je za to zodpovedný?
Podľa Ministerstva životného prostredia „Slovenská inšpekcia životného prostredia udelila v súvislosti s týmto požiarom pokutu vo výške 160 000 eur spoločnosti CHRENeko. Spoločnosť dostala pokutu za nedovolené zaobchádzanie s nebezpečnými látkami, ktorým bolo spôsobené mimoriadne zhoršenie kvality vôd. Spoločnosť CHRENeko tu skladovala 250 000 litrov nebezpečných látok, pričom nemala povolenie na prevádzkovanie zariadenia na zber odpadov a ani súhlas na nakladanie s nebezpečnými odpadmi.“
Všetci chodia okolo
Možno ani tie stovky ľudí, ktoré chodia denne cez areál TAZ-ky okolo zhoreniska požiaru nebezpečnej chémie netušia, že tam všetko ostalo. Požiar uhasili, no na mieste ostalo torzo zhorenej budovy a to horšie – všetka nebezpečná chémia, ktorá nestihla zhorieť. Je uložená v sudoch na voľnom priestranstve. Tam sa môže dostať prakticky ktokoľvek, kto ide okolo. Nehovoriac o tom, že o niekoľko desiatok metrov ďalej na Coburgovej ulici je obytná zóna, kde sa vonku hrávajú malé deti. Zvedavosť im vlastná môže mať v tomto prípade fatálne následky. Na Coburgovej ulici majú ľudia aj vlastné záhradky. Mnohí na polievanie zeleniny a ovocia, ktoré tu dopestujú, používajú studničnú vodu. Sú pre nich zdanlivo zdravé produkty, dopestované na vlastných záhradách bezpečné?
Foto: ku zvyškom chémie sa môže dostať ktokoľvek, kto ide okolo Redakcia
Drahá likvidácia
Pred pár mesiacmi sme sa s otázkami obrátili aj na vtedajšieho riaditeľa Odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Mária Kerna. „Ide o pomerne komplikovaný problém týkajúci sa dokazovania v trestnom konaní a určovania zodpovednosti za zneškodňovanie odpadov. Možno uviesť, že náklady na likvidáciu týchto látok boli predbežne vyčíslené na milióny eur a mimoriadne vysoké náklady sú vyčíslené aj na identifikovanie presného zloženia zistených odpadov. Nakoľko napriek výzvam toto nie je schopný zabezpečiť subjekt, ktorý je za tento stav zodpovedný, v prípade nebezpečných odpadov prechádza táto zodpovednosť na štát a ten musí postupovať podľa príslušných právnych predpisov – najmä vo vzťahu k určovaniu toho, kto, za koľko a ako bude odpad zneškodňovať.“
Situácia je v riešení
Zaujímalo nás, v akom štádiu je situácia teraz. S otázkami sme sa obrátili na Okresný úrad, odpoveď sme dosstali do hovorcu Ministerstva vnútra Mateja Neumanna, pod ktoré okresné úrady spadajú: „V súčasnej dobe v tejto veci prebieha konanie na Okresnom úrade v Trnave, odbore starostlivosti o životné prostredie v zmysle § 15 zákona o odpadoch. V tejto veci doposiaľ konal Krízový štáb mesta Trnava, Slovenská inšpekcia životného prostredia Nitra a Environmentálna polícia Trenčín.“
Hrozí ďalší požiar?
Po piatich rokoch skončil celý prípad na mŕtvom bode. Vedia, kto je zodpovedný, no nevedia vinníka prinútiť, aby zhorenisko zlikvidoval. Tu treba podotknúť, že to určite nie je len tak nejaká likvidácia. Ide o vysoko toxické látky, ktoré musí zlikvidovať odborná firma. A tá si to nechá zaplatiť – a určite nie málo. Zdá sa, že nakoniec sa na to poskladáme my všetci. Len či dovtedy nevznikne ďalší požiar. Podľa informácií z nášho zdroja, ktorý si želá ostať v utajení, sú na tomto mieste prchavé organické látky, ktoré predstavujú svojimi chemickými, fyzikálnymi, toxikologickými a biologickými vlastnosťami látky, ktoré môžu spôsobiť ohrozenie života, zdravia alebo majetku. Nezabúdajme, že chemikálie sú uskladnené v sudoch na voľnom priestranstve, prší do nich a sú vystavené všetkým poveternostným vplyvom – vrátane vysokých teplôt – a ide o horľavé látky.
V tomto bode by malo byť na rade mesto – vyhlásiť mimoriadnu situáciu a objekt zabezpečiť. Zaujímalo nás, či sa tak stalo. Komunikačnému odboru sme poslali otázky. Odpovede sme sa opäť nedočkali.
Aký je teda záver? Okresný úrad životného prostredia bude musieť podať žiadosť na Ministerstvo vnútra o uvoľnenie tučnej sumy na odbornú likvidáciu tohto odpadu. Či a kedy to bude nám nikto z kompetentných nepovedal.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hrozí nám ekologická katastrofa?