eReport.sk
Lano na SM systém, foto redakcia eReport Trnava
Lano na SM systém, foto redakcia eReport Trnava

Zdravý chrbát, lepší život?


Bolesti chrbtice občas trápia každého – deti, dôchodcov, ľudí so sedavým zamestnaním aj tých aktívnejších. A pritom stačí tak málo. Prostredníctvom unikátneho cvičenia SM systém si dokážete pomôcť s bolesťami medzi lopatkami, s vyklenutou platničkou, s nesprávnym držaním tela, so skoliózou, s bolesťou krčnej chrbtice a s mnohými ďalšími  neduhmi.

Čo vlastne znamená skratka SM systém?

SM – stabilizácia a mobilita. A práve toto ponúka tento jedinečný cvičebný plán – stabilizuje telo a zároveň vytvára pohyb.

Autorom je bývalý český športovec a lekár Mudr. Richard Smíšek. Vytvoril ho pred viac ako 40 rokmi. Postupne  ho rozvíjal, zdokonaľoval, až sa dostal do dnešnej podoby. 

Kto môže cvičiť SM systém?

„Cvičiť môže takmer každý. Najmladšie dieťa, ktoré ku mne chodilo cvičiť malo sedem rokov, ale odporúčaný vek je od päť rokov. Záleží na tom, či je ochotné spolupracovať. Práve deti mávajú veľký problém s nesprávnym držaním tela, so skoliózou či s ochabnutým svalstvom, z čoho pramenia ďalšie problémy. Cviky vieme prispôsobiť aj pre tehotné ženy, pre starších ľudí a pre ľudí, ktorí majú určité zdravotné ťažkosti. Najväčší problém je vždy so zapájaním medzilopatkových svalov, väčšina ľudí ich nevie zapojiť.

Niektoré cviky sa vykonávajú v kľaku, ale dajú sa prispôsobiť na cvičenie v sede. Odporúčam na začiatku prísť aspoň 2-3 krát týždenne. Postupne skracujeme interval cvičení so mnou. Je to individuálne, ale zväčša po úspešnom zvládnutí základov prechádzame na cvičenie každodenne doma aspoň 15 minút. Pokročilí už chodia len raz do týždňa, aby sa utvrdili v tom, či cvičia správne. Ale dá sa prejsť aj na cvičenie len v domácom prostredí,“ povedala certifikovaná trénerka SM systému Lenka Drgoňová.

„Veľmi často cvičia aj profesionálni športovci, napríklad tenisti a hokejisti, ktorí majú vždy viac zaťažovanú jednu stranu tela. Tam pracujeme najmä na vyrovnaní týchto odchýliek,“ dodala.

Čo všetko potrebujete na to, aby ste mohli začať?

Prvotná investícia nie je vysoká, stačí si kúpiť lano určené na tento druh cvičenia. Voliteľná je podložka, tá však nie je nevyhnutná. Dôležité je zveriť sa do rúk trénera, ktorý vie čo robí a naučí Vás správne pohyby. V ponuke bývajú individuálne aj skupinové kurzy. Keď zvládnete základné cviky, postupne sa pridávajú ďalšie.

Ak sa chcete cítiť zdravo a vo forme je dôležité, aby sa pohyb stal súčasťou vášho životného štýlu. A práve toto nenáročné cvičenie je na začiatok ideálne.

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zdravý chrbát, lepší život?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre