Do ukončenia prvej fázy obnovy Baziliky sv. Mikuláša zostávajú približne tri mesiace. Reštaurátori ukončili plošné čistenie kamenných prvkov vodnou parou s reguláciou tlaku. Vymenené bleskozvody uložili pod omietku. V týchto dňoch dokončujú detaily omietok v nadväznosti na kamenné prvky a klampiarske konštrukcie. “Na základe reštaurátorského výskumu bola omietka nanesená v prirodzenej farbe v štruktúre režnej vápennej gotickej omietky bez náteru. Vzhľad fasád tak bude prinavrátený výrazu fasády zo stredovekého obdobia gotiky v závere 14. a začiatku 15. storočia,” informoval eReport koordinátor projektu Pius Ján Rajčány.
“Súčasne pokračuje čistenie kamenných prvkov od cementových vrstiev a tmelov, potom príde na rad ich postupné tmelenie a reštaurovanie. Do konca roka ešte treba naniesť na všetky plochy lazúru na báze silikátu v troch vrstvách, podľa reštaurátorského návrhu farebne upraviť a zreštaurovať kamenné prvky fasád a upraviť parapety všetkých gotických okien.”
Plánovanú obnovu museli odložiť
Z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry SR na obnovu, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu dostala farnosť dotáciu 750 tisíc eur. Celkové náklady na prvú etapu pamiatkovej obnovy sú viac než 1,3 milióna eur. Ku koncu júla preinvestovali približne polovicu z tejto sumy.
Ešte pred začiatkom prác na viacerých miestach fasády chýbala omietka. Odstraňovať ju začali v roku 2006 pre pretrvávajúcu vlhkosť v murive. “Predpokladalo sa, že do piatich rokov bude murivo vysušené. Pre nedostatok finančných prostriedkov sa však začiatok pamiatkovej obnovy na dlhšie obdobie odložil. V roku 2023 bolo vykonané nové odborné posúdenie vlhkostných pomerov v murive, ktoré konštatovalo, že murivo je vo vyhovujúcom stave a na jeho ochranu boli navrhnuté riešenia proti vznikaniu vlhkosti v murive,” vysvetľuje Pius Ján Rajčány.
Na obnovu baziliky prispeli doteraz veriaci podľa dekana Jozefa Galloviča milodarmi v sume približne 115 tisíc eur. “V ďalších etapách by sme radi obnovili ostatné fasády vrátane fasádnych prvkov a podvežové kaplnky, sakristiu a podzemnú kryptu. V pláne máme tiež revitalizáciu a reštaurovanie vitráží okien. Dlažbu z opuky chceme nahradiť dlažbou z pôvodných lomov z Nemecka. Bokom nemôžu zostať ani nástenné maľby v presbytériu a v Kaplnke Panny Márie Trnavskej. Všetko však záleží od dostupnosti finančných prostriedkov,” uzatvára dekan Jozef Gallovič.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Veže baziliky sa onedlho ukážu v plnej kráse