eReport.sk
minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (HLAS-SD)
minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (HLAS-SD), zdroj- TASR

Rezort práce reaguje na list adresovaný prezidentovi od mimovládky Amnesty International


Rezort práce adresoval portálu eReport vyjadrenie, v ktorom reaguje na zaslanie otvoreného listu prezidentovi mimovladkou Amensty International, ktorá brojí proti novele zákona o službách v zamestnanosti i zákone o pomoci v hmotnej núdzi. Prinášame vám reakciu rezortu v plnom znení.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny trvá na znení novely zákona o službách zamestnanosti i zákone o pomoci v hmotnej núdzi, s ktorým súhlasili aj sociálni partneri vrátane zamestnávateľských zväzov, Združenia miest a obcí Slovenska i menších odborových organizácií a tiež splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško.

Od signatárov otvoreného listu prezidentovi by sme očakávali vyššiu úroveň odbornosti, keďže našej novele zákona pripisujú aj veci, ktoré obsahovala už aj doterajšia legislatíva, ako je napríklad výkon aktivačných činností, ktoré sú tu už od zavedenia pomoci v hmotnej núdzi, rovnako aj odoberanie príspevku na nezaopatrené dieťa za zanedbávanie školskej dochádzky a za výchovné opatrenie, ktoré sa už v súčasnosti uplatňuje. Pre úplnosť je tiež potrebné uviesť, že v otvorenom liste nie je uvedené ako zákon porušuje vymenované články Európskej sociálnej charty. Napr. v článku 13, ktorého porušenie je tiež konštatované, sa zmluvné strany zaväzujú o.i. „zabezpečiť, aby sa ktorejkoľvek osobe bez dostačujúcich finančných prostriedkov, ktorá nie je schopná si ich zabezpečiť či už vlastným úsilím, alebo z iných zdrojov, najmä dávkami zo systému sociálneho zabezpečenia, poskytla primeraná pomoc“.

Navyše, Ústavný súd SR už podobný princíp posudzoval v minulosti a konštatoval, že je v súlade s ústavou, keď štát vyžaduje aktívnu participáciu osôb na zabezpečovaní ich základných životných potrieb.

Zdroj: TS/ministerstvopráce SR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rezort práce reaguje na list adresovaný prezidentovi od mimovládky Amnesty International

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre