eReport.sk
Plasty v oceánoch, oceány, plasty vo vodách
Plasty v oceánoch. Ilustračné foto: shutterstock

V oceánoch je menej plastov, než sa čakalo, ale aj tak sú to milióny ton

Vo svetových oceánoch končí oveľa menej plastov, ako sa pôvodne predpokladalo. Ukázal to výskum Utrechtskej univerzity. Na hladine oceánu však plávajú asi dva milióny ton plastov, čo je viac, než uvádzali doterajšie výpočty. Pre TASR to uviedol autor výskumu Mikael Kaandorp z Holandska.

Odborníci z oblasti ochrany životného prostredia predtým odhadovali, že každý rok do oceánov pribudne od štyroch do 12 miliónov ton plastového odpadu. Z najnovšieho výskumu, ktorý pozostával z meraní na 20.000 miestach po celom svete, vyplýva, že v oceánoch skončí každý rok pravdepodobne iba pol milióna ton plastov. Uvádza to holandský spravodajský server DutchNews.nl.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blokujú správnu vec!
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  3. Je to len náhoda?
  4. Kedy zareagujete na kauzu Záleskej?

Nie je možné monitorovať všetko

„Myslíme si, že do oceánu sa dostáva menej plastov, ako sa doteraz predpokladalo. Predchádzajúce odhady vstupov z roku 2015 boli dosť neisté, pretože nie je možné neustále monitorovať všetky pobrežia či rieky a vtedy jednoducho nebolo toľko dostupných údajov,“ povedal Kaandorp. Dodáva, že podľa výskumnej skupiny vo Wageningene veľa plastového odpadu ostáva v riečnych systémoch a nakoniec sa do oceánu nedostane.

Podľa nových zistení je množstvo plastov plávajúcich na hladine morí a oceánov vyššie, než uvádzali predchádzajúce štúdie. Výskumníci z Utrechtskej univerzity predpokladajú, že na hladine väčšinou plávajú veľké predmety, ktoré sa dajú ľahšie zbierať. Podľa Kaandorpa sa v oceánoch nachádza aj veľa mikroplastov, tie však netvoria veľký podiel z celkovej plastovej hmoty.

Za desaťročie o štyri percentá viac

Množstvo plastového odpadu podľa odborníka pochádza najmä z rybolovu, a to približne 40 percent celkového objemu. „Zvyšok pochádza z pobrežia a riek,“ uviedol pre TASR Kaandorp.

Podľa neho sa v posledných desaťročiach každoročne zvýši množstvo plastov v oceánoch o približne štyri percentá. Pri tomto tempe hrozí, že za dve desaťročia bude v oceánoch dvakrát toľko plastov.

„Bolo by dobré preskúmať, prečo je v oceánoch a na plážach toľko plastov súvisiacich s rybolovom a čo sa s tým dá urobiť. Tiež si myslím, že by sme plastový odpad z Európy nemali vyvážať do iných krajín, o ktorých nevieme, či majú dobrú infraštruktúru na spracovanie či recykláciu odpadu,“ dodal Kaandorp.

Zdroj: tsr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V oceánoch je menej plastov, než sa čakalo, ale aj tak sú to milióny ton

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php